Vuçiq, pas takimit me patriarkun Irinej: Serbia ndodhet në situatë të vështirë përballë Kosovës

10.03.2019 11:49
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Vuçiq, pas takimit me patriarkun Irinej: Serbia ndodhet në situatë të vështirë përballë Kosovës

Presidenti serb Aleksandar Vuçiq, ia ka përcjell sot kreut e Kishës Ortodokse të Serbisë patriarkut Irinej, përmbajtjen e Platformës së Kosovës për dialog me Serbinë, për të cilën ka thënë se sjell shumë rreziqe dhe për situatën e vështirë në të cilën ndodhet Serbia.

Patriarku Irinej, siç raportojnë mediat serbe, pas takimit me Presidentin Vuçiq, tha se është e rëndësishme që shteti dhe Kisha kanë mendim të njëjtë për problemin dhe si të reagojnë në situatat çfarë është tani, lidhur me Kosovën.

“I jam mirënjohës patriarkut dhe anëtarëve të Sinodit të Kishës Ortodokse Serbe, i cilët kishin vullnet të më dëgjojnë. Ne i sollëm patriarkut dhe të tjerëve tekstin e Platformës [së dialogut] të cilën shqiptarët e Kosovës e kanë miratuar për qëllime të ndërprerjes së dialogut me Beogradin dhe i kanë informuar me të gjitha veprimet që i kanë bërë – nga mos zbatimin i marrëveshjes së Brukselit, pastaj taksës, deri te Platforma, e cila në fakt është tregues se sa disa njerëz duan të shkaktojnë krizë dhe probleme, e jo zgjidhjen e problemit”, ka thënë Vuçiq, përcjell Telegrafi.

Më tej, presidenti serb ka thënë se “pikë për pikë, parim për parim kemi shpjeguar dhe kemi thënë se sa rreziqe bartë ajo dhe se sa e vështirë është situata në të cilën gjendet Serbia”.

Kreu i Kishës serbe, u tha gazetarëve, pas takimit me Presidentin Vuçiq, se biseduan për Platformën që ka nxjerr Prishtina, për situatën në Serbi, veçanërisht për situatën në Kosovë, “ku çdo ditë e më shumë situata është duke u përkeqësuar”.

Patriarku i Kishës Ortodokse Serbe, Irinej, tha sot se është e rëndësishme që shteti dhe Kisha kanë të njëjtin mendim për këtë çështje dhe për atë se si të reagohet ndaj problemit, në situatat siç është tani në lidhje me Kosovën.

“Është e rëndësishme që shteti dhe Kisha së bashku të kërkojnë zgjidhjen dhe qëndrimin më të mirë”, ka thënë kreu i Kishës Serbe.

Këto deklarata vijnë pas takimit të sotëm të presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuçiq, kryeministres Ana Brnabiq dhe zëvendëskryeministrit dhe ministrit të Jashtëm, Ivica Daçiq me Patriarkun serb Irinej dhe Sinodin e Shenjtë të Kishës Ortodokse Serbe, për të diskutuar për Platformën e dialogut me Serbinë, të miratuar të enjten në Kuvendin e Kosovës.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Vëllai i burrit që u vra sot: U qëllua pas shpinës, la 8 fëmijë dhe gruan

Vëllai i burrit që u vra sot: U qëllua pas shpinës, la 8 fëmijë dhe gruan

Mbyllet për qarkullimin e të gjitha automjeteve segmenti i autostradës kyçja Prizren veri – kyçja Suharekë

Mbyllet për qarkullimin e të gjitha automjeteve segmenti i autostradës kyçja Prizren veri – kyçja Suharekë

Vetëvendosje ka dorëzuar në Gjykatën Kushtetuese komentet e Grupit Parlamentar, si përgjigje ndaj atyre të presidentit Hashim Thaçi më 23 mars

Vetëvendosje ka dorëzuar në Gjykatën Kushtetuese komentet e Grupit Parlamentar, si përgjigje ndaj atyre të presidentit Hashim Thaçi më 23 mars

E tmerrshme, disa persona abuzojnë me një qenush

E tmerrshme, disa persona abuzojnë me një qenush

Nis dezinsektimin e zonave endemike në Malishevë

Nis dezinsektimin e zonave endemike në Malishevë

Kosovë gjatë pandemisë, 10 të vdekur dhe 1 mijë e 200 aksidente

Kosovë gjatë pandemisë, 10 të vdekur dhe 1 mijë e 200 aksidente

Në dialogun Kosovë- Serbi gjatë telefonatës Thaçi – Michel, Brukseli përmendet si aktor kryesor

Në dialogun Kosovë- Serbi gjatë telefonatës Thaçi – Michel, Brukseli përmendet si aktor kryesor

“Komunat kanë pasur komunikim relativisht të mirë me nivelin qendror”

“Komunat kanë pasur komunikim relativisht të mirë me nivelin qendror”

Studiuesit gjermanë: Kemi zbuluar antitrupin që ngadalëson përhapjen e COVID-19

Studiuesit gjermanë: Kemi zbuluar antitrupin që ngadalëson përhapjen e COVID-19

Thaçi telefonatë me Presidentin Michel, Samiti i Zagrebit mesazh për Ballkanin Perëndimor

Thaçi telefonatë me Presidentin Michel, Samiti i Zagrebit mesazh për Ballkanin Perëndimor

Shërbimi Korrektues i Kosovës nga e premtja fillon me lehtësim të masave ndaj Covid-19

Shërbimi Korrektues i Kosovës nga e premtja fillon me lehtësim të masave ndaj Covid-19

BE-ja pret zgjedhjet në Serbi për të rinisur dialogu, për skenën e përçarë politike në Kosovë nuk flet

BE-ja pret zgjedhjet në Serbi për të rinisur dialogu, për skenën e përçarë politike në Kosovë nuk flet

Thaçi falënderon Kroacinë për insistimin e mbajtjes së samitit në kohë pandemie

Thaçi falënderon Kroacinë për insistimin e mbajtjes së samitit në kohë pandemie

Në Infektivë janë 15 persona me koronavirus, 2 në gjendje të rëndë

Në Infektivë janë 15 persona me koronavirus, 2 në gjendje të rëndë

Von Cramon pas deklaratës së Borrellit: Shkëmbimet territoriale në Evropë janë të rrezikshme

Von Cramon pas deklaratës së Borrellit: Shkëmbimet territoriale në Evropë janë të rrezikshme

Sot 87 persona të shëruar dhe vetëm një i infektuar me koronavirus

Sot 87 persona të shëruar dhe vetëm një i infektuar me koronavirus