Vuçiq: Nëse nuk bisedojmë me Kosovën, vetëm lufta është alternativë që s’mund ta përballojmë

19.02.2020 14:04
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Vuçiq: Nëse nuk bisedojmë me Kosovën, vetëm lufta është alternativë që s’mund ta përballojmë

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, deklaroi sot, pas vizitës në një institucion shëndetësor të Beogradit, se Serbia nuk do të përballonte një luftë të re, prandaj, kur bëhet fjalë për zgjidhjen e çështjes së Kosovës, duhet të angazhohet për bisedime, raporton B92.

I pyetur të komentojë deklaratën e Richard Grenellit, i dërguari special i presidentit amerikan, Donald Trump, se është lajm i rremë se SHBA ka një plan për zgjidhjen e shpejtë të çështjes së Kosovës, Vuçiqi u përgjigj se vazhdimisht kishte folur se para së gjithash vetë duhet të bisedojmë.

“Sa herë të ketë fuqi të mëdha perëndimore, të cilat ndërhyjnë, të gjithë do të kërkojnë gjysmën e Serbisë. Puna e jonë është që kësaj t’i kundërvihemi”, është shprehur ai, transmeton koha.net.

Po ashtu ai është pyetur “nëse mund ta marrë me mend situatën tonë pa bisedime, në favor të mbijetesës së popullit në Kosovë, cila do të ishte alternativa?”

“Vetëm lufta është alternativë, ndërsa neve nuk e duam”, është shprehur ai, duke shtuar se Serbisë nuk i duhen konfliktet.

“Neve na duhen dekada paqe sepse vetëm kështu do të kishim kudo në Serbi klinika të reja. Neve organikisht nuk do ta mbijetonim. Pas luftërave ballkanike, Luftës së Parë e të Dytë Botërore, luftërat e viteve të nëntëdhjeta… këtë ne nuk do ta përballonim. Kemi nevojë për politikë të mençur”, deklaroi Vuçiq.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Bota pp lufton kundër pandemisë Koronavirus, ndërsa 25 të rinjë britanikë organizojnë nejë me muzikë në shpi!

Bota pp lufton kundër pandemisë Koronavirus, ndërsa 25 të rinjë britanikë organizojnë nejë me muzikë në shpi!

Edhe Moska është futur në karantinë

Edhe Moska është futur në karantinë

Në Amerikë numri i të vdekurve nga coronavirusi vazhdon të rritet me shpejtësi dhe ka arritur në rreth 2500, Trump nuk merr masa rigoroze

Në Amerikë numri i të vdekurve nga coronavirusi vazhdon të rritet me shpejtësi dhe ka arritur në rreth 2500, Trump nuk merr masa rigoroze

Edhe pse në moshë të shtyerë e fiton betejë me Koronavirus 80-vjecarja në Shqipëri

Edhe pse në moshë të shtyerë e fiton betejë me Koronavirus 80-vjecarja në Shqipëri

Simptomat e para në Wuhan, Kina ka rrëfyer se si kishte filluar e gjitha rreth Koronavirusit dhe ka bërë kritika ndaj institucioneve vendore

Simptomat e para në Wuhan, Kina ka rrëfyer se si kishte filluar e gjitha rreth Koronavirusit dhe ka bërë kritika ndaj institucioneve vendore

Kurti edhe Kushtetuten e auto-poetizon!

Kurti edhe Kushtetuten e auto-poetizon!

Nga sot Presidenti do t’i ftojë krerët e partive për konsulta, Vetëvendosje kërkon zgjedhje të jashtëzakonshme

Nga sot Presidenti do t’i ftojë krerët e partive për konsulta, Vetëvendosje kërkon zgjedhje të jashtëzakonshme

Qeveria sytë kah Trusti

Qeveria sytë kah Trusti

Qeveria kërkon kredi për financimin e pakos emergjente

Qeveria kërkon kredi për financimin e pakos emergjente

A mund të krijohet Qeveri pa partinë fituese të zgjedhjeve?

A mund të krijohet Qeveri pa partinë fituese të zgjedhjeve?

Ministri gjerman gjendet i vdekur afër Frankfurtit

Ministri gjerman gjendet i vdekur afër Frankfurtit

Dr Fauci: Koronavirusi mund të vrasë deri në 200 mijë amerikanë

Dr Fauci: Koronavirusi mund të vrasë deri në 200 mijë amerikanë

Kusari: Me ose pa Veliun ministër, LDK do ta kishte inicuar mocionin

Kusari: Me ose pa Veliun ministër, LDK do ta kishte inicuar mocionin

Luigi Di Maio ‘shuplakë’ Europës: Egoizmi nuk na përket neve, Shqipëria një mësim solidariteti

Luigi Di Maio ‘shuplakë’ Europës: Egoizmi nuk na përket neve, Shqipëria një mësim solidariteti

Kurti me video-mesazh: Kjo është situata më serioze që pas luftës në Kosovë

Kurti me video-mesazh: Kjo është situata më serioze që pas luftës në Kosovë

Zhgënjehen punëtorët e KEK-ut: Të pakënqur me qasjen e institucioneve

Zhgënjehen punëtorët e KEK-ut: Të pakënqur me qasjen e institucioneve