Vodafone ndez 5G në Britani

15.05.2019 13:39
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Vodafone ndez 5G në Britani

Vodafone bëri të ditur se do të lançojë shërbimet 5G në Britani më 3 Korrik. Ndër të tjera kompania do të përdorë pajisjet e gjigandit Kinez të telekomunikacionit Huawei për të ofruar shërbimin.

Është firma e parë në Britani dhe në Evropë e cila jep një datë të lançimit të 5G-së për konsumatorët.

Vodafone thotë se një prej përfitimeve më të mëdha do të jetë shpejtësia e lartë e transferimit të të dhënave edhe në zonat urbane.

Shtatë qytete si Londra, Manchesteri, Liverpooli, Birmingham, Bristoli, Kardifi dhe Glassgow do të jenë të parët që kanë akses në 5G.

Në teori 5G do të ofrojë shpejtësi mes 5 deri në 10 herë më të larta sesa 4G por që përdoruesve u duhen telefonë dhe pajisje të përshtatshme.

5G gjithashtu do të reduktojë ndjeshëm vonesat e transmetimit krahasuar me 5G. Kompania nuk mbështetet e gjitha tek teknologjia e Huawei. Vodafone përdor 5G RAN (Radio Access Network) të Ericsson.

Kompania nuk përdor pajisjet e Huawei në rrjetin kryesore. Lajmi vjen një ditë pasi Vodafone raportoi 7.6 miliardë euro humbje. /PCWorld Albanian

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Vodafone ndez 5G në Britani

Vodafone ndez 5G në Britani

Bitcoin nuk ndalet, ngjitet në 8,000 dollarë

Bitcoin nuk ndalet, ngjitet në 8,000 dollarë

Paul Pogba drejt “galaktikëve”

Paul Pogba drejt “galaktikëve”

San Francisko, ndalohet përdorimi i teknologjive të njohjes së fytyrës

San Francisko, ndalohet përdorimi i teknologjive të njohjes së fytyrës

Apple: App Store nuk është monopol

Apple: App Store nuk është monopol

Bursa e shquar e kriptomonedhave zgjerohet në 100 vende të botës

Bursa e shquar e kriptomonedhave zgjerohet në 100 vende të botës

Nga 1 Korriku 2021 zerohen tarifat roaming Shqipëri-Kosovë

Nga 1 Korriku 2021 zerohen tarifat roaming Shqipëri-Kosovë

A është koha për ta mbyllur Facebook-un?

A është koha për ta mbyllur Facebook-un?

WhatsApp bie pre e një sulmi kibernetik që nuk shmanget dot

WhatsApp bie pre e një sulmi kibernetik që nuk shmanget dot

Ja kush janë liderët botërorë më të ndjekur në Twitter

Ja kush janë liderët botërorë më të ndjekur në Twitter

Mbërrin iOS 12.3 me aplikacionin e ri Apple TV

Mbërrin iOS 12.3 me aplikacionin e ri Apple TV

Erjon Çuni: Intervistë me Mobilitetin e Vitit në edicionin e 7 të ICT Awards

Erjon Çuni: Intervistë me Mobilitetin e Vitit në edicionin e 7 të ICT Awards

Pas telefonëve është radha e laptopëve me ekrane që palosen

Pas telefonëve është radha e laptopëve me ekrane që palosen

Samsung konfirmon rikthimin e Galaxy Fold

Samsung konfirmon rikthimin e Galaxy Fold

ATU blen kompaninë e pestë më të madhe në vend të internetit fiks Digicom

ATU blen kompaninë e pestë më të madhe në vend të internetit fiks Digicom

UEFA pritet ta përjashtojë Manchester Cityn nga Liga e Kampionëve

UEFA pritet ta përjashtojë Manchester Cityn nga Liga e Kampionëve