Veseli: Gjykata Ndërkombëtare për krimet e Serbisë në Kosovë, e domosdoshme

02.05.2019 13:02
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Veseli: Gjykata Ndërkombëtare për krimet e Serbisë në Kosovë, e domosdoshme

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli ka nisur takime me organizatat të ndryshme që merren me dokumentimin e krimeve të luftës, por edhe me institucione të drejtësisë.

Veseli madje ka folur se gjykata ndërkombëtare që do të gjykojë krimet e Serbisë në Kosovë është e mundshme.

Në një status në Facebook, Veseli tha se këto takime janë pikërisht për këtë qëllim.

“Krijimi i Gjykatës Ndërkombëtare për krimet e Serbisë në Kosovë është i domosdoshëm. Dhe ne, si shtet, kemi obligim ta bëjmë të pashmangshëm. Unë tashmë kam filluar iniciativën për këtë qëllim. Për këtë, sot kam takuar Kryeprokurorin e Shtetit, Komisionin Qeveritar për persona të zhdukur, si dhe organizatat e shoqërisë civile që kanë punuar me vite të tëra në fushën e drejtësisë tranzicionale”, ka shkruar ai.

Ka disa ditë që Veseli ka nisur një iniciativë të tillë për krimet e Serbisë në Kosovë. Ai madje ju ka dërguar edhe letër parlamenteve të shteteve mike, nga të cilat kërkon të reagojnë për mohimet që Serbia po i bën për masakrat e kryera në Kosovë.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Kosova e Serbia përplasen në Sarajevë për lirinë e lëvizjes së mallrave

Kosova e Serbia përplasen në Sarajevë për lirinë e lëvizjes së mallrave

Një 10 vjeçari nga Rahoveci mbytet në ujërat e Drinit të Bardhë

Një 10 vjeçari nga Rahoveci mbytet në ujërat e Drinit të Bardhë

Kush ishte vullnetari japonez i UÇK-së?

Kush ishte vullnetari japonez i UÇK-së?

Haradinaj: Suhareka, vend i kompanive të suksesshme që na bën të ndihemi krenarë

Haradinaj: Suhareka, vend i kompanive të suksesshme që na bën të ndihemi krenarë

Insiston Rama: Më 30 qershor, zgjedhje në gjithë Shqipërinë

Insiston Rama: Më 30 qershor, zgjedhje në gjithë Shqipërinë

Aksident në magjistralen Pejë-Prishtinë, katër persona të lënduar

Aksident në magjistralen Pejë-Prishtinë, katër persona të lënduar

Rreth 300 infermierë u larguan gjatë këtij viti nga Kosova

Rreth 300 infermierë u larguan gjatë këtij viti nga Kosova

Thaçi: Përjetësisht krenar me Majlindën

Thaçi: Përjetësisht krenar me Majlindën

Lajm i keq për kosovarët që kanë planifikuar t’i kalojnë pushimet në Shqipëri

Lajm i keq për kosovarët që kanë planifikuar t’i kalojnë pushimet në Shqipëri

Pacolli: Majlinda Kelmendi dhe Nora Gjakova kanë bërë mrekullinë në Minsk

Pacolli: Majlinda Kelmendi dhe Nora Gjakova kanë bërë mrekullinë në Minsk

Në mesin e 700 rekrutëve të rinj në FSK, edhe serbë e pakica të tjera

Në mesin e 700 rekrutëve të rinj në FSK, edhe serbë e pakica të tjera

Haradinaj ia kthen Presidentit: I ke shkaktuar dëm Kosovës duke bërë pazare me sovranitet

Haradinaj ia kthen Presidentit: I ke shkaktuar dëm Kosovës duke bërë pazare me sovranitet

Parada e Krenarisë, mundësi për avancimin e të drejtave të komunitetit LGBTI

Parada e Krenarisë, mundësi për avancimin e të drejtave të komunitetit LGBTI

Kosovës po i ikë fuqia punëtore

Kosovës po i ikë fuqia punëtore

Ministri Tahiri e falënderon ambasadorin Kosnett për korrektësinë

Ministri Tahiri e falënderon ambasadorin Kosnett për korrektësinë

Veliaj: Opozita hoqi dorë nga dhuna pas ndërhyrjes të SHBA-së dhe BE-së

Veliaj: Opozita hoqi dorë nga dhuna pas ndërhyrjes të SHBA-së dhe BE-së