Vendet e G20-ës shtyjnë përpara planin për taksimin e gjigantëve të teknologjisë

08.06.2019 19:39
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Vendet e G20-ës shtyjnë përpara planin për taksimin e gjigantëve të teknologjisë

Grupi i ministrave të 20 vendeve më të fuqishme të botës ranë dakord ditën e Shtune të përpilonin rregulla të përbashkëta të cilat do të mbyllin hendeqet e përdorura nga gjigantët e teknologjisë si Facebook për të reduktuar taksat që paguajnë.

Facebook, Google, Amazon dhe kompani të tjera të mëdha të teknologjisë përballen me kritika për reduktimin e taksave që paguajnë duke drejtuar fitimet dhe të ardhura në vende me taksa të ulëta pavarësisht ku ndodhet konsumatori i tyre fundor.

Praktika të tilla janë parë si të pandershme nga shumë. Rregullat e reja do të thotë taksa më të lartë për firmat shumëkombëshe por gjithashtu do ta bënte të vështirë edhe për vendet me taksa të ulëta si Irlanda për të tërhequr investime të huaja direkte.

Britania dhe Franca ka qenë zërat më të fuqishëm në mbështetje të taksës ndaj kompanive të teknologjisë. Nga ana tjetër SHBA, shtëpia e këtyre firmave, ka shprehur shqetësime për propozimet e Britanisë dhe Francës duke thënë se po shënjestrohen në mënyrë të padrejtë.

Në Evropë gjigantët e teknologjisë drejtojnë të ardhurat në Luksemburg apo Irlandë për të paguar taksa sa më të ulëta për përdoruesit Evropianë të shërbimeve të tyre.

Në fillim të këtij viti vendet më të fuqishme të botës ranë dakord në parim që të aplikonin rregulla të reja ndërkombëtare për taksimin duke qenë se të vjetrat janë “parakaluar” nga avancimet e shpejta në teknologji. /PCWorld Albanian

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Kërkojnë medalje dhe pikë olimpike në Budapest

Kërkojnë medalje dhe pikë olimpike në Budapest

Dy filma të gjatë Kosovarë mbështeten nga Agjensioni për Film i Maqedonisë Veriore

Dy filma të gjatë Kosovarë mbështeten nga Agjensioni për Film i Maqedonisë Veriore

MJEKU NGA FERIZAJ KËRKON 100 MIJË EURO KOMPENSIM

MJEKU NGA FERIZAJ KËRKON 100 MIJË EURO KOMPENSIM

Fero argëtohet me këngët e repereve Melinda dhe Tayna

Fero argëtohet me këngët e repereve Melinda dhe Tayna

Paratë nuk e tundojnë Mourinhon, refuzon 100 milionë euro nga Kina

Paratë nuk e tundojnë Mourinhon, refuzon 100 milionë euro nga Kina

Vedat Muriqi transferohet në Fenerbahçe

Vedat Muriqi transferohet në Fenerbahçe

Me një fustan transparent Morena paralajmëron këngën e re

Me një fustan transparent Morena paralajmëron këngën e re

Melania Trump bëhet me shtatore prej druri në Slloveni

Melania Trump bëhet me shtatore prej druri në Slloveni

Bebe Rexha nuk ka turp, në mënyrë provokuese ekspozon të pasmet

Bebe Rexha nuk ka turp, në mënyrë provokuese ekspozon të pasmet

Loredana publikon këngën më të re, e preferuara e Mozzik

Loredana publikon këngën më të re, e preferuara e Mozzik

Oriolën e fotografojnë nga prapa në banjo, ky detaj merr vëmendje

Oriolën e fotografojnë nga prapa në banjo, ky detaj merr vëmendje

Përfundimisht ka filluar trendi i grimit të cilin e adhurojnë të gjithë

Përfundimisht ka filluar trendi i grimit të cilin e adhurojnë të gjithë

ISH I DASHURI I KYLE JENNER I SHKRUAN ARMELËS SË BIG BROTHER

ISH I DASHURI I KYLE JENNER I SHKRUAN ARMELËS SË BIG BROTHER

Urimi i veçantë i Anitës për Ramushin për ditëlindje: Jam dhurata më e mirë që ke marrë ndonjëherë

Urimi i veçantë i Anitës për Ramushin për ditëlindje: Jam dhurata më e mirë që ke marrë ndonjëherë

UniKKatil e zyrtarizon koncertin në Mitrovicë

UniKKatil e zyrtarizon koncertin në Mitrovicë

Pishinat publike mund të shkaktojnë një numër të madh të infeksioneve

Pishinat publike mund të shkaktojnë një numër të madh të infeksioneve