Vendet e G20-ës shtyjnë përpara planin për taksimin e gjigantëve të teknologjisë

08.06.2019 19:39
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Vendet e G20-ës shtyjnë përpara planin për taksimin e gjigantëve të teknologjisë

Grupi i ministrave të 20 vendeve më të fuqishme të botës ranë dakord ditën e Shtune të përpilonin rregulla të përbashkëta të cilat do të mbyllin hendeqet e përdorura nga gjigantët e teknologjisë si Facebook për të reduktuar taksat që paguajnë.

Facebook, Google, Amazon dhe kompani të tjera të mëdha të teknologjisë përballen me kritika për reduktimin e taksave që paguajnë duke drejtuar fitimet dhe të ardhura në vende me taksa të ulëta pavarësisht ku ndodhet konsumatori i tyre fundor.

Praktika të tilla janë parë si të pandershme nga shumë. Rregullat e reja do të thotë taksa më të lartë për firmat shumëkombëshe por gjithashtu do ta bënte të vështirë edhe për vendet me taksa të ulëta si Irlanda për të tërhequr investime të huaja direkte.

Britania dhe Franca ka qenë zërat më të fuqishëm në mbështetje të taksës ndaj kompanive të teknologjisë. Nga ana tjetër SHBA, shtëpia e këtyre firmave, ka shprehur shqetësime për propozimet e Britanisë dhe Francës duke thënë se po shënjestrohen në mënyrë të padrejtë.

Në Evropë gjigantët e teknologjisë drejtojnë të ardhurat në Luksemburg apo Irlandë për të paguar taksa sa më të ulëta për përdoruesit Evropianë të shërbimeve të tyre.

Në fillim të këtij viti vendet më të fuqishme të botës ranë dakord në parim që të aplikonin rregulla të reja ndërkombëtare për taksimin duke qenë se të vjetrat janë “parakaluar” nga avancimet e shpejta në teknologji. /PCWorld Albanian

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Vendet e G20-ës shtyjnë përpara planin për taksimin e gjigantëve të teknologjisë

Vendet e G20-ës shtyjnë përpara planin për taksimin e gjigantëve të teknologjisë

Tayna mbulon me dorë pjesën intime

Tayna mbulon me dorë pjesën intime

Microsoft kishte një databazë me 10 milionë fytyra pa dijeninë e përdoruesve

Microsoft kishte një databazë me 10 milionë fytyra pa dijeninë e përdoruesve

Telekomi i Kosovës kërkon mese 22 milion euro nga qeveria e Kosovës

Telekomi i Kosovës kërkon mese 22 milion euro nga qeveria e Kosovës

Google thotë se ndërprerja e shërbimeve për Huawei kërcënim për sigurinë e SHBA

Google thotë se ndërprerja e shërbimeve për Huawei kërcënim për sigurinë e SHBA

Julia Hoxha: Intervistë me Gruaja në ICT në edicionin e 7-të të ICT Awards

Julia Hoxha: Intervistë me Gruaja në ICT në edicionin e 7-të të ICT Awards

Telefonët e rinj Huawei do të shiten pa Facebook, Instagram dhe WhatsApp

Telefonët e rinj Huawei do të shiten pa Facebook, Instagram dhe WhatsApp

Gjermania aksion kundër gjuhës së urrejtjes online

Gjermania aksion kundër gjuhës së urrejtjes online

Refuzimi i teknologjisë 5G të kompanive Kineze do ti kushtojë operatorëve Evropianë 55 miliardë euro

Refuzimi i teknologjisë 5G të kompanive Kineze do ti kushtojë operatorëve Evropianë 55 miliardë euro

Adoptohen 44 standarde Evropiane për pajisjet elektrike

Adoptohen 44 standarde Evropiane për pajisjet elektrike

Qyteti i Ferizaj bëhet me Qendër të Inovacionit dhe Ndërmarrësisë

Qyteti i Ferizaj bëhet me Qendër të Inovacionit dhe Ndërmarrësisë

Aksesi në internet, teknologjia më e përdorur DSL

Aksesi në internet, teknologjia më e përdorur DSL

Telefoni 99 eurosh i Nokia ka ekran masiv

Telefoni 99 eurosh i Nokia ka ekran masiv

Siguria e pajisjeve të Huawei më e dobët se e konkurrentëve thonë ekspertët Britanikë

Siguria e pajisjeve të Huawei më e dobët se e konkurrentëve thonë ekspertët Britanikë

Telekomi i Kosovës kërkon mese 22 milion euro nga qeveria i Kosovës

Telekomi i Kosovës kërkon mese 22 milion euro nga qeveria i Kosovës

Vodafone lançon 5G në Itali

Vodafone lançon 5G në Itali