Vazhdojnë reduktimet, qytetarët ankohen për mungesën e energjisë elektrike

18.12.2018 23:44
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Vazhdojnë reduktimet, qytetarët ankohen për mungesën e energjisë elektrike

Derisa po ashpërsohen reduktimet e energjisë elektrike, qytetarët po ankohen çdo ditë e më shumë. Ata kërkojnë nga KEDS-i që të furnizojë Kosovën rregullisht me energji elektrike ose të largohet nga vendi. Prokuroria ndërkaq nuk ka konfirmuar nëse ka nisur hetimet për këtë çështje.

Njoftimet nga KEDS-i se do të ketë reduktime për shkak siç thuhet, intervenimeve të caktuara nëpër pjesë të ndryshme të Kosovës, u duken të shpeshta dhe të paarsyeshme qytetarëve.

Ndërprerja e energjisë elektrike po i shkakton vështirësi të mëdha një familjeje në Fushë Kosovë, tregon e zonja e shtëpisë, Grisha Sekiraqa.

“Javët e fundit rryma na është ndalë shumë shpesh. Ka pasur rast deri në gjashtë kemi mbetur pa energji elektrike. Shumë vështirësi po na sjellës kjo mungesë e rrymës. Nxemja pa rrymë nuk po punon, këtu stufa nuk ka”, ankohet banorja e Fushë Kosovës, Grisha Sekiraqa.

Qytetarët e frustruar thonë se duhet të ndërmerren masa për këtë ndërprerje të energjisë elektrike.

“Katastrofë. Mendoj që ky problem do të ishte dashur të tejkalohet deri më tani”, shprehet qytetarja Halide Sadiku.

“Për mua shumë pa lidhje është. Jetojmë në shekullin XXI dhe nuk kemi rrymë. Është e çuditshme”, shprehet qytetari tjetër Afrim Sokoli.

“Katastrofë. Me qëndrua pa rrymë dhe pa nxemje në këto ditë”, thotë e moshuara Zahide Krasniqi.

Ka prej atyre që nuk i konsiderojnë tragjike reduktimet.

“Ne kemi jetuar edhe pa rrymë. Nëse ndalet ndonjëherë nuk është punë e madhe. Kemi drita tjera që përdorim”, tha qytetari Nazmi Gashi, përcjell Telegrafi.

Mirëpo një organizim masiv nga qytetarët kundër KEDS-it është bërë në rrjetin social facebook. Qytetarët  shkruajnë #jalshojerrymenjaKosovën.

Për këto reagime, Viktor Buzhala në një përgjigje me shkrim për RTV Dukagjinin thotë se kërkesa për energji i ka thyer rekordet, mirëpo përsëri po ia dalin që Kosovën ta furnizojnë me energji elektrike.

“Reduktime nuk ka, pra KEDS po e mbulon tere kërkesën nga prodhimi vendor dhe nga importi. Kërkesa për energji i ka thyer te gjitha rekordet, por po mbulohet komplet. Nëse rrëzohet ndonjë shtyllë apo paraqet rrezik, sigurisht qe do të intervenojë menjëherë.” thuhet në përgjigjen me shkrim nga Viktor Buzhala.

Për këtë çështje kishte reaguar edhe kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj duke thënë se nuk e toleron që vendi i tij të mbetet me orë të tëra pa energji elektrike prandaj nëse nuk respektohet  kontrata me KEDS-in mund të shkëputet.

RTV Dukagjini ka kontaktuar edhe Prokurorinë Themelore, nëse kanë nisur hetimet për reduktimet e ashpra të energjisë elektrike, por zyrtarët e prokurorisë nuk u përgjigjen për një çështje të tillë.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Veseli: Askush s’ka të drejtë të manipulojë me statutin e luftëtarit të UÇK-së

Veseli: Askush s’ka të drejtë të manipulojë me statutin e luftëtarit të UÇK-së

Tahiri: Qasja në drejtësi imperativ i patjetërsueshëm, së shpejti nis rekrutimi i noterëve

Tahiri: Qasja në drejtësi imperativ i patjetërsueshëm, së shpejti nis rekrutimi i noterëve

Ambasada e Turqisë në Beograd përmirëson gabimin, heq referimin “Kosovë e Metohi”

Ambasada e Turqisë në Beograd përmirëson gabimin, heq referimin “Kosovë e Metohi”

Ministria e Infrastrukturës hesht përballë kërkesës për heqjen e monopolit në homologim

Ministria e Infrastrukturës hesht përballë kërkesës për heqjen e monopolit në homologim

Deda: Qeverinë mund ta rrëzonim në qershor, po presim zgjedhjet në LDK

Deda: Qeverinë mund ta rrëzonim në qershor, po presim zgjedhjet në LDK

Dy filma të gjatë Kosovarë mbështeten nga Agjensioni për Film i Maqedonisë Veriore

Dy filma të gjatë Kosovarë mbështeten nga Agjensioni për Film i Maqedonisë Veriore

Policia me masa shtesë gjatë sezonit veror

Policia me masa shtesë gjatë sezonit veror

Kryeministri Haradinaj ka një apel të rëndësishëm për bashkatdhetarët

Kryeministri Haradinaj ka një apel të rëndësishëm për bashkatdhetarët

Shqipëria – 25 mijë euro për Bujanocin, Serbia 40 milionë për serbët e Kosovës

Shqipëria – 25 mijë euro për Bujanocin, Serbia 40 milionë për serbët e Kosovës

Maloku pasi u ftua nga Tribunali: Djemtë e mi i nxora jashtë vendit, s’munda t’iu sigurojë kushte në Kosovë

Maloku pasi u ftua nga Tribunali: Djemtë e mi i nxora jashtë vendit, s’munda t’iu sigurojë kushte në Kosovë

A do të mbahet ‘Beer Fest-i’ i radhës në Prishtinë?

A do të mbahet ‘Beer Fest-i’ i radhës në Prishtinë?

Veseli dorëzon kërkesën për themelimin e Komisionit që heton Listat e Veteranëve

Veseli dorëzon kërkesën për themelimin e Komisionit që heton Listat e Veteranëve

Çka fshihet pas mashtrimit të Zaevit nga humoristët rusë?

Çka fshihet pas mashtrimit të Zaevit nga humoristët rusë?

Haradinaj i reagon Zaevit: Askush s’do ta ndajë Kosovën

Haradinaj i reagon Zaevit: Askush s’do ta ndajë Kosovën

Lajmi i fundit: Naim Malokun e kontakton Gjykata Speciale

Lajmi i fundit: Naim Malokun e kontakton Gjykata Speciale

Vetëvendosje kërkon largimin e Thaçit nga presidenca, pasi Zaev zbuloi detaje për ndarjen e Kosovës

Vetëvendosje kërkon largimin e Thaçit nga presidenca, pasi Zaev zbuloi detaje për ndarjen e Kosovës