Vazhdojnë angazhimet në funksion të kampanjës vetëdijesuese kundër trafikimit me qenie njerëzore

05.11.2019 16:13
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Vazhdojnë angazhimet në funksion të kampanjës vetëdijesuese kundër trafikimit me qenie njerëzore

Në kuadër të kampanjës vetëdijesuese kundër trafikimit me qenie njerëzore, që është duke u mbajtur në Kosovë, Policia e Kosovës, përkatësisht Drejtoria për Hetimin e Trafikimit me Qenie Njerëzore, në mbështetje të Terre des Hommes sot me datën 5 nëntor 2019, në Prishtinë, ka organizuar tryezën që për qëllim ka pasur fuqizimin e bashkëpunimit ndërinstitucional, duke përfshirë edhe bashkësitë fetare.

Pjesmarrës në këtë tryezë kanë qenë përfaqësuesit e institucioneve të ndryshme, si zyrtarë nga Ministria e Punës dhe Mirëqenies Sociale, Zyra e Avokatit të Popullit, ndërsa nga bashkësitë fetare prezentë kanë qenë zyrtarë nga kryesia e Bashkësisë Islame (BIK), zyrtarë nga kisha ortodokse serbe në Kosovë, si dhe organizatat joqeveritare Terre des Hommes dhe Caritas Kosova.

Hapja e tryezës u bë nga Policia e Kosovës, duke paraqitur trendin e trafikimit dhe rëndësinë e bashkëpunimit për ta parandaluar këtë dukuri, pastaj secili nga pjesmarrësit bëri një prezantim nga këndvështrimi i institucionit që përfaqësonte, duke e vlerësuar lart organizimin e tryezës dhe nevojën e domosdoshme për bashkëpunim. Tryeza ka vazhduar me prezantim të statistikave, zhvillimin e debatit dhe nxjerrjen e rekomandimeve.

Gjatë kësaj tryeze u parashtrua nevoja dhe gatishmëria e secilit që të fuqizojë bashkëpunimin dhe të jenë pjesmarrës aktivë në të gjitha aktivitetet, si qendrore ashtu edhe lokale, në parandalimin e kësaj dukurie si një e keqe që rrezikon vendin tonë./Infosot/

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Kompaninë e parë në Botë me vlerë 2,000,000,000,000 dollarë

Kompaninë e parë në Botë me vlerë 2,000,000,000,000 dollarë

Nëpër Prishtinë nisin parulla kundër Vetëvendosjes e Xhelal Sveçlës

Nëpër Prishtinë nisin parulla kundër Vetëvendosjes e Xhelal Sveçlës

Pëlqehet shumë nga Mourinho, Tottenhami i gatshëm të rivalizojë me klubet tjera angleze për  Vedat Muriqin

Pëlqehet shumë nga Mourinho, Tottenhami i gatshëm të rivalizojë me klubet tjera angleze për Vedat Muriqin

Reagimi i prindërve pas vendimit për grevë në të gjitha shkollat e Kosovës

Reagimi i prindërve pas vendimit për grevë në të gjitha shkollat e Kosovës

Qytetarët të mllefosur me grevën në QKUK

Qytetarët të mllefosur me grevën në QKUK

Ja pse mund të dështojë konstituimi i Kuvendit në datën e caktuar nga Thaçi

Ja pse mund të dështojë konstituimi i Kuvendit në datën e caktuar nga Thaçi

Zgjedhjet në Britani të Madhe, shumicën e fiton Boris Johnson me Partinë Konservatore

Zgjedhjet në Britani të Madhe, shumicën e fiton Boris Johnson me Partinë Konservatore

Edhe Rusia mohon krimet në Reçak

Edhe Rusia mohon krimet në Reçak

Paraja dhe suksesi i 16 ekipeve të kualifikuara se kundërshtarët që i eliminuan

Paraja dhe suksesi i 16 ekipeve të kualifikuara se kundërshtarët që i eliminuan

Sot në grevë arsimi dhe shëndetësia

Sot në grevë arsimi dhe shëndetësia

“Vendet e vogla mund të bëjnë gjëra të mëdha”, Izraeli poston videomesazhin emocionues për Shqipërinë

“Vendet e vogla mund të bëjnë gjëra të mëdha”, Izraeli poston videomesazhin emocionues për Shqipërinë

Zgjedhjet në Britani: Exit Poll – Partia e Boris Johnson merr shumicën

Zgjedhjet në Britani: Exit Poll – Partia e Boris Johnson merr shumicën

Kosnett thotë se çështja e ndarjes së Kosovës tashmë është histori

Kosnett thotë se çështja e ndarjes së Kosovës tashmë është histori

Erdogan e kritikon Izraelin, thotë se Turqia është “zëri i vetëm” që qëndron në krah të palestinezëve

Erdogan e kritikon Izraelin, thotë se Turqia është “zëri i vetëm” që qëndron në krah të palestinezëve

Muja: Pezullimi i Ligjit të Pagave i qëllimshëm, duan të nxisin probleme sociale

Muja: Pezullimi i Ligjit të Pagave i qëllimshëm, duan të nxisin probleme sociale

​Sindikalistët thonë se kishte një marrëveshje të fshehtë për pezullimin e Ligjit për pagat

​Sindikalistët thonë se kishte një marrëveshje të fshehtë për pezullimin e Ligjit për pagat