Vaksina kundër coronavirusit mund të kushtojë qindra miliona dollarë dhe do të duhen muaj për ta zbuluar

14.02.2020 11:29
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Vaksina kundër coronavirusit mund të kushtojë qindra miliona dollarë dhe do të duhen muaj për ta zbuluar

Qeveritë dhe gjigandët farmaceutikë duhet urgjentisht të fillojnë punën e shtrenjtë dhe të rrezikshme duke zhvilluar vaksina kundër coronavirusit COVID-19, tha të enjten Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH).

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, “vendime të mëdha” duhet të merren pasi vaksinat do të kërkojnë “investim të madh” dhe sektori shtetëror “do të duhet të marrë një pjesë të rrezikut me sektorin privat”, tha Michael Ryan, drejtori i urgjencave të OBSH në një konferencë të përditshme të shpërthimit të coronavirusit në Gjenevë.

“Kërkojnë qindra miliona dollarë”, tha ai, dhe mund të jetë e nevojshme të zhvillohen disa vaksina të mundshme “pa asnjë siguri se njëra prej tyre do të funksionojë”.

Një deklaratë e tillë erdhi pasi më shumë se 13,000 raste shtesë u konfirmuan në mënyrë retrospektive pas një ndryshimi në mënyrën e diagnostikimit të sëmundjes, duke e çuar numrin zyrtar të personave të infektuar në të gjithë botën në 63,851, nga të cilat 1.380 kanë vdekur në Kinë.

Të premten, Japonia konfirmoi edhe një rast tjetër, një burrë japonez në vitet ’70 të tij, një ditë kur raportoi vdekjen e parë nga virusi – një grua e moshuar japoneze.

Japonia tani ka 252 raste të konfirmuara, përfshirë 218 nga një anije lundrimi që është karantinuar në Yokohama.

Sidoqoftë, rritja e madhe “nuk paraqet një ndryshim të rëndësishëm në trajektoren e shpërthimit”, tha Ryan.

Përshpejtimi në numrin e rasteve nuk paraqet domosdoshmërisht një rritje të papritur të infeksioneve të reja të virusit që shkakton COVID-19 aq sa një metodologji e rishikuar.

Komisioni Shëndetësor i Kinës ka thënë se ndryshimi kishte për qëllim identifikimin e rasteve të dyshuara në të cilat pacienti ka pneumoni, në mënyrë që ata të mund të trajtohen më shpejt dhe të zvogëlojnë gjasat e sëmundjes më të rëndë ose vdekjes. 

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Kurti priti në takim ambasadorin e Malit të Zi, z. Ferhat Dinosha

Kurti priti në takim ambasadorin e Malit të Zi, z. Ferhat Dinosha

Abazi takon Ambasadorin e Zvicrës, z. Jean-Hubert Lebet

Abazi takon Ambasadorin e Zvicrës, z. Jean-Hubert Lebet

Kriza për ujë të pijshëm, vetëm prishtinasit kanë 47 milionë euro borxhe

Kriza për ujë të pijshëm, vetëm prishtinasit kanë 47 milionë euro borxhe

Veliu takoi ambasadorin e Italisë, Nicola Orlando

Veliu takoi ambasadorin e Italisë, Nicola Orlando

Vuçiq: Nëse nuk bisedojmë me Kosovën, vetëm lufta është alternativë që s’mund ta përballojmë

Vuçiq: Nëse nuk bisedojmë me Kosovën, vetëm lufta është alternativë që s’mund ta përballojmë

Sot është ditëlindja e heroit Hamëz Jashari, e bija Besarta: Faleminderit babush, më mësove çfarë është dashuria, familja e atëdheu

Sot është ditëlindja e heroit Hamëz Jashari, e bija Besarta: Faleminderit babush, më mësove çfarë është dashuria, familja e atëdheu

Pallaska i rrept, kritika dhe ofendime të rënda ndaj Rexhep Qosjes dhe Edi Ramës

Pallaska i rrept, kritika dhe ofendime të rënda ndaj Rexhep Qosjes dhe Edi Ramës

Këto janë humbjet të Sërbisë për 14 muajt e vendosjes së taksës

Këto janë humbjet të Sërbisë për 14 muajt e vendosjes së taksës

Kurti Prodhuesve: Ju jeni shtyllë e shoqërisë dhe ekonomisë, nga Qeveria që unë e drejtoj do ta keni vëmendjen maksimale

Kurti Prodhuesve: Ju jeni shtyllë e shoqërisë dhe ekonomisë, nga Qeveria që unë e drejtoj do ta keni vëmendjen maksimale

Haxhiu: Gjatë kësaj jave anulojmë procesin e noterisë dhe do të shkarkohen edhe anëtarët e Komisionit

Haxhiu: Gjatë kësaj jave anulojmë procesin e noterisë dhe do të shkarkohen edhe anëtarët e Komisionit

Në rezervuarët e karburantit të aeroplanëve Boeing 737 Max, gjenden mbetje

Në rezervuarët e karburantit të aeroplanëve Boeing 737 Max, gjenden mbetje

Autoritetet indiane ndërtojnë murin në lagjen e varfër   para vizitës së Trump

Autoritetet indiane ndërtojnë murin në lagjen e varfër para vizitës së Trump

Karkalecat ‘pushtojnë’ Afrikën dhe Sudanin Jugor

Karkalecat ‘pushtojnë’ Afrikën dhe Sudanin Jugor

Në Britani rregulla të reja, nuk ka punë për të pakualifikuarit dhe ata që nuk dinë anglisht

Në Britani rregulla të reja, nuk ka punë për të pakualifikuarit dhe ata që nuk dinë anglisht

Grenell: Gënjeshtër se SHBA është e hapur për idenë e shkëmbimit të territoreve

Grenell: Gënjeshtër se SHBA është e hapur për idenë e shkëmbimit të territoreve

Vetëm të martën në Kosovë ndodhën 50 aksidente trafiku

Vetëm të martën në Kosovë ndodhën 50 aksidente trafiku