Vaksina eksperimentale kundër COVID-19 jep rezultate pozitive

30.06.2020 19:08
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Vaksina eksperimentale kundër COVID-19 jep rezultate pozitive

Një kompani amerikane njoftoi sot për projektin e saj të vaksinimit kundër koronavirusit, administruar te 40 vullnetarë në Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Përmes një komunikate, kjo kompani tha se vaksina ka dhënë rezultate pozitiv të sistemit imunitar tek 94% e pjesëmarrësve.

Vaksina injektohet nën lëkurë nga një gjilpërë, më pas aktivizohet nga një pajisje që ngjan me një furçë dhëmbësh, e cila jep një mini impuls elektrik, të një fraksioni të sekondës, duke lejuar ADN-në të depërtojë në qelizat e trupit dhe të përmbushë misionin e saj atje.

Vaksina Inovio, tashmë financuar nga departamenti amerikan i Mbrojtjes dhe nga OJQ-ja CEPI, njoftoi gjithashtu se ishte zgjedhur nga programi i presidentit amerikan, Donald Trump për të prodhuar qindra milionë doza vaksinash deri në janar të vitit 2021.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Vaksina eksperimentale kundër COVID-19 jep rezultate pozitive

Vaksina eksperimentale kundër COVID-19 jep rezultate pozitive

Shqipërisë nuk i lejohet hyrja në BE nga 1 korriku

Shqipërisë nuk i lejohet hyrja në BE nga 1 korriku

Grenell: I nxitëm edhe evropianët, po i kërkojnë Merkelit liberalizim vizash për Kosovën

Grenell: I nxitëm edhe evropianët, po i kërkojnë Merkelit liberalizim vizash për Kosovën

Vuçiq i gatshëm për takim me Thaçin

Vuçiq i gatshëm për takim me Thaçin

Tahiri: Shokues vendimi i Kushtetuese për anulimin e Ligjit të Pagave

Tahiri: Shokues vendimi i Kushtetuese për anulimin e Ligjit të Pagave

Pandemia uli eksportin për 4.4 milionë euro për muajin prill

Pandemia uli eksportin për 4.4 milionë euro për muajin prill

Komuna e Ferizajt mbyll çerdhet publike deri më 1 gusht

Komuna e Ferizajt mbyll çerdhet publike deri më 1 gusht

Hoti: Qeveria ka krijuar  Fondin e Rimëkëmbjes Ekonomike prej afro 385 milionë eurosh

Hoti: Qeveria ka krijuar Fondin e Rimëkëmbjes Ekonomike prej afro 385 milionë eurosh

Policia e Kosovës pranon si donacion nga UNDP pesë qen për zbulimin e armëve

Policia e Kosovës pranon si donacion nga UNDP pesë qen për zbulimin e armëve

Alarmon QKUK-ja: Jemi stërngarkuar, rrezikojmë të kolapsojmë

Alarmon QKUK-ja: Jemi stërngarkuar, rrezikojmë të kolapsojmë

Rama do ta tërheqë padinë ndaj Haradinajt

Rama do ta tërheqë padinë ndaj Haradinajt

Përleshje me thika afër parkut të qytetit në Prishtinë

Përleshje me thika afër parkut të qytetit në Prishtinë

Ish të burgosurit politikë reagojnë ndaj akuzave për Thaçin e Veselin: Drejtësia ndërkombëtare duhet të këndellet

Ish të burgosurit politikë reagojnë ndaj akuzave për Thaçin e Veselin: Drejtësia ndërkombëtare duhet të këndellet

Maqedoni: Katër viktima dhe 126 raste të reja me koronavirus për 24 orë

Maqedoni: Katër viktima dhe 126 raste të reja me koronavirus për 24 orë

Gjykata Kushtetuese merr vendim për Ligjin për Paga

Gjykata Kushtetuese merr vendim për Ligjin për Paga

Cilat zona të Kosovës mund të futen në karantinë për shkak të COVID -19, çfarë thonë në Ministri?

Cilat zona të Kosovës mund të futen në karantinë për shkak të COVID -19, çfarë thonë në Ministri?