UNESCO kalon rezolutën e kritikuar nga Izraeli – s’ka më “Mali i Tempullit”

19.10.2016 09:46
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
UNESCO kalon rezolutën e kritikuar nga Izraeli – s’ka më “Mali i Tempullit”

Agjencia e Kombeve të Bashkuara për Kulturë ka miratuar një rezolutë të debatueshme, e cila nuk njeh asnjë referencë të lidhjeve hebraike me një ndër vendet më të shenjta në Jerusalem.

Bordi ekzekutiv i UNESCO-s miratoi rezolutën e sponsorizuar nga arabët, e cila i referohet në vazhdimësi Malit të Tempullit, siç e njohin hebrenjtë, vetëm me emrin islamik të Haram al-Sharif, siç e njohin myslimanët. Ky vend është i shenjtë edhe për judaizmin.

Rezoluta shkaktoi irritimin e Izraelit, i cili ngriu bashkëpunimin me UNESCO-n që prej javës së kaluar.

 Qëllimi i kësaj lëvizjeje, siç është theksuar në tekstin e rezolutës, është “ruajtja e trashëgimisë kulturore të Palestinës dhe karakterit dallues të Jerusalemit Lindor”.

Rezoluta kritikon gjithashtu aktivitetet e ndërmarra nga Izraeli në vendet e shenjta në Jerusalem apo në Bregun Perëndimor të pushtuar, përcjell TCH.

Irritimin e Izraelit thuhet se e ka shkaktuar fakti, sesi rezoluta i referohet me emrin arab vendit të shenjtë.

E ndërsa pranon “rëndësinë e qytetit të vjetër të Jerusalemit dhe mureve të tij për të tri besimet monoteiste”, dokumenti i referohet atij vetëm me emrin “al-Aqsa Mosque” apo “Haram al-Sharif”.

 Mali i Tempullit, siç njihej deri më sot, është vendndodhja e dy tempujve biblikë hebraikë dhe rrethohet nga Muri Perëndimor, i nderuar nga hebrenjtë si pjesë e murit origjinal mbështetës të kompleksit të tempullit.

“Haram al-Sharif” është gjithashtu vendi, nga ku myslimanët besojnë se Profeti Muhamed u ngjit për në parajsë, si dhe konsiderohet si vendi i tretë i shenjtë për nga rëndësia në fenë Islame.

Kreu i bordit ekzekutiv të UNESCO-s, Michael Worbs tha të premten se do të dëshironte më shumë kohë për të arritur një kompromis.

“Është diçka e jashtëzakonshme ajo çfarë ndodhi dje dhe më vjen vërtet keq për të”.

Të martën, ambasadori izraelit në UNESCO, Carmel Shama Hacohen, akuzoi palestinezët se po bëjnë “lojëra”.

“Ky është vendi i gabuar për të zgjidhur problemet mes vendeve dhe popujve”, tha ai për agjencinë e lajmeve “AFP”.

Por, zv.ambasadori palestinez në UNESCO, Mounir Anastas mirëpriti miratimin e rezolutës, duke thënë se kështu shpreson që të ushtrohet më shumë presion ndaj autoriteteve izraelite për të “ndalur shkeljet e tyre”, veçanërisht sa i përket gërmimeve në vendet brenda dhe jashtë Jerusalemit të Vjetër.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


AVONET: Spitalin e Ferizajt e kaplon nepotizmi

AVONET: Spitalin e Ferizajt e kaplon nepotizmi

Trump: Anëtarët e NATO-s bien dakord të rrisin shpenzimet e mbrojtjes

Trump: Anëtarët e NATO-s bien dakord të rrisin shpenzimet e mbrojtjes

KMDLNj: Mosliberalizimi i vizave është për shkaqe politike, jo se nuk janë plotësuar kriteret

KMDLNj: Mosliberalizimi i vizave është për shkaqe politike, jo se nuk janë plotësuar kriteret

Thaçi: Kosova ka prodhues që dinë të përshtaten shumë mirë në tregje ndërkombëtare

Thaçi: Kosova ka prodhues që dinë të përshtaten shumë mirë në tregje ndërkombëtare

Policia dhe Dogana rrisin bashkëpunimin për lehtësimin e qarkullimit të mërgimtarëve

Policia dhe Dogana rrisin bashkëpunimin për lehtësimin e qarkullimit të mërgimtarëve

Serbët e Kosovës duan që Beogradi të drejtojë arsimin, mirëqenien, shëndetësinë

Serbët e Kosovës duan që Beogradi të drejtojë arsimin, mirëqenien, shëndetësinë

Edicioni i 8 i Beerfest Kosova, vjen më atraktiv dhe impozant se më parë!

Edicioni i 8 i Beerfest Kosova, vjen më atraktiv dhe impozant se më parë!

Thaçi: Kosova ka vija të kuqe, Serbia duhet ta njoh Kosovën

Thaçi: Kosova ka vija të kuqe, Serbia duhet ta njoh Kosovën

Haradinaj në takim lamtumirës me shefin e deritashëm të USAID

Haradinaj në takim lamtumirës me shefin e deritashëm të USAID

Dy persona në gjendje të rëndë pas një aksidenti komunikacioni në Prizren

Dy persona në gjendje të rëndë pas një aksidenti komunikacioni në Prizren

Ministria e Diasporës gati për të bashkëpunuar me projekte konkrete

Ministria e Diasporës gati për të bashkëpunuar me projekte konkrete

Tahiri: Miratimi i Projektligjit për Dhomën e Posaçme mundëson trajtim me efikasitet të 20 mijë lëndëve të privatizimit

Tahiri: Miratimi i Projektligjit për Dhomën e Posaçme mundëson trajtim me efikasitet të 20 mijë lëndëve të privatizimit

Kreshnik Spahiu: Mos i festoni fitoret e Kroacisë, nuk na njohin prejardhjen ilire

Kreshnik Spahiu: Mos i festoni fitoret e Kroacisë, nuk na njohin prejardhjen ilire

Drejtori i USAID-it: Ndihem i nderuar, asnjëherë s’do e harroj eksperiencën në Kosovë

Drejtori i USAID-it: Ndihem i nderuar, asnjëherë s’do e harroj eksperiencën në Kosovë

Zjarrëfikësit protestojnë para qeverisë, kërkojnë takim me kryeministrin

Zjarrëfikësit protestojnë para qeverisë, kërkojnë takim me kryeministrin

Kuvendi miraton Projektligjin për Dhomën e Posaçme të Supremes

Kuvendi miraton Projektligjin për Dhomën e Posaçme të Supremes