Tre ushtarë plagosen teksa sistemet siriane rrëzojnë raketat izraelite

26.12.2018 11:07
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Tre ushtarë plagosen teksa sistemet siriane rrëzojnë raketat izraelite

SANA ka raportuar më 25 dhjetor se shumica e raketave të nisura nga aeroplanë izraelitë janë ndaluar para se të arrijnë shënjestrat e tyre.

Media shtetërore siriane ka thënë se sistemet e Sirisë për mbrojtje kanë rrëzuar disa raketa izraelite, pas një vale të sulmeve që kanë lënë të plagosur tre persona.

Agjencia shtetërore e lajmeve, SANA ka raportuar më 25 dhjetor se shumica e raketave të nisura nga aeroplanë izraelitë janë ndaluar para se të arrijnë shënjestrat e tyre.

“Sistemet tona të mbrojtjes janë përballur me raketat armiqësore të nisura nga aeroplanë luftarakë të Izraelit, duke ulur poshtë shumicën prej tyre para se të arrijnë shënjestrat fillestare”, është cituar të ketë thënë një burim ushtarak sipas agjencisë, SANA.

Sipas po këtij burimi, raketat kanë goditur një depo të armëve dhe tre ushtarë janë plagosur në sulm, transmeton “Radio Evropa e Lirë”.

Ndërkohë ushtria izraelite ka thënë përmes një postimi në rrjetin social Twitter se “sistemi ajror për mbrojtje, IDF është aktivizuar në përgjigje të raketave të nisura nga Siria”.

Vëzhguesi Sirian për të Drejtat e Njeriut me bazë në Britani ka thënë se raketat janë nisur nga territori i Libanit dhe kanë shënjestuar zonat rurale në perëndim dhe jugperëndim të Damaskut.

Siria është përfshirë nga një luftë civile nga viti 2011.

Rusia dhe Irani mbështesin presidentin sirian, Bashar al-Assad, derisa Izraeli është alarmuar nga rritja e fuqisë së Teheranit në Siri, duke shënjestuar ato që i konsideron si pozicionime iraniane.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Haradinaj insiston në “kontratë për njohje” nga Serbia

Haradinaj insiston në “kontratë për njohje” nga Serbia

Rritet prapë çmimi i naftës në Kosovë

Rritet prapë çmimi i naftës në Kosovë

Haradinaj e ripërsërit: Shkëmbimi i territoreve, ide ruse e serbe

Haradinaj e ripërsërit: Shkëmbimi i territoreve, ide ruse e serbe

Haradinaj deklarohet pas fjalëve të Britanisë së Madhe kundër prekjes së kufijve

Haradinaj deklarohet pas fjalëve të Britanisë së Madhe kundër prekjes së kufijve

Deklarohet Radojiçiq: Po, jam takuar edhe me Thaçin, edhe me Haradinajn

Deklarohet Radojiçiq: Po, jam takuar edhe me Thaçin, edhe me Haradinajn

Djegia e mandateve sjell përplasje edhe në PE. Doris Pack: Masa ndaj Fleckenstein, nëse…

Djegia e mandateve sjell përplasje edhe në PE. Doris Pack: Masa ndaj Fleckenstein, nëse…

Britania e Madhe: Prekja e kufijve, e rrezikshme

Britania e Madhe: Prekja e kufijve, e rrezikshme

Kërkesë për paraburgim ndaj personit që dyshohet që ka sulmuar bashkëshorten dhe nënën e tij

Kërkesë për paraburgim ndaj personit që dyshohet që ka sulmuar bashkëshorten dhe nënën e tij

Veseli: Askush dhe asgjë nuk mund të na ndajë me SHBA-të

Veseli: Askush dhe asgjë nuk mund të na ndajë me SHBA-të

Qeveria ndan 100 mijë euro për themelimin e Qendrës Përkujtimore “Bllaca 1999”

Qeveria ndan 100 mijë euro për themelimin e Qendrës Përkujtimore “Bllaca 1999”

Kosova radhitet lart në indeksin e Bankës Botërore për politikëbërje

Kosova radhitet lart në indeksin e Bankës Botërore për politikëbërje

Pas zgjidhjes së emrit, fokusi në përmbushjen e reformave

Pas zgjidhjes së emrit, fokusi në përmbushjen e reformave

Kërkesë për paraburgim ndaj të dyshuarit për tentim vrasje dhe armëmbajtje pa leje

Kërkesë për paraburgim ndaj të dyshuarit për tentim vrasje dhe armëmbajtje pa leje

Këshilli për Trashëgimi Kulturore reagon rreth Kullës së Sulejman Vokshit

Këshilli për Trashëgimi Kulturore reagon rreth Kullës së Sulejman Vokshit

Hoti nënshkruan memorandum me Universitetin e Ferizajt

Hoti nënshkruan memorandum me Universitetin e Ferizajt

Haziri: Jemi afër për t`i zgjidhur problemet që ky qytet i ka trashëguar me shekuj

Haziri: Jemi afër për t`i zgjidhur problemet që ky qytet i ka trashëguar me shekuj