Thaçi takohet me Kitaroviqin: Kroacia, shembull që Kosova duhet ta ndjekë

23.09.2019 19:13
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Thaçi takohet me Kitaroviqin: Kroacia, shembull që Kosova duhet ta ndjekë

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, në kuadër të punimeve të Asamblesë së Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara, ka takuar presidenten e Kroacisë, Kolinda Grabar-Kitaroviq.

Siç thuhet në njoftim, Thaçi e Grabar-Kitaroviq kanë biseduar për mundësinë e thellimit të bashkëpunimit bilateral dhe zgjerimit të shkëmbimit ekonomik dhe tregtar.

“Kroacia është një shembull i mirë i suksesit për rrugën që duhet ndjek Kosova drejt anëtarësimit në NATO dhe Bashkim Evropian”, ka thënë Thaçi pas takimit.

“Nga ana tjetër, presidentja e Kroacisë, Kolinda Grabar-Kitaroviq ka theksuar se marrëdhëniet ndërmjet Kroacisë dhe Kosovës janë shumë të mira, duke ofruar mbështetjen e shtetit të saj në të gjitha fushat për Kosovën”, thuhet në njoftim.

Sipas njoftimit, Thaçi, gjatë ditës, do të takohet me liderë të ndryshëm botërorë “për të shtyrë përpara agjendën e bashkëpunimit bilateral”. /Lajmi.net/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Shkup: Ngecjet në negociatat me BE-në dhe zgjedhjet, efekte negative në ekonomi

Shkup: Ngecjet në negociatat me BE-në dhe zgjedhjet, efekte negative në ekonomi

Konjufca zbulon se si do të ndahet pushteti në rast se arrihet koalicioni me LDK-në

Konjufca zbulon se si do të ndahet pushteti në rast se arrihet koalicioni me LDK-në

Osmani takohet me ambasadorin italian i cili shprehu gatishmërinë për përkrahjen e proceseve të rëndësishme në Kosovë

Osmani takohet me ambasadorin italian i cili shprehu gatishmërinë për përkrahjen e proceseve të rëndësishme në Kosovë

Osmani: Marrëveshja me Serbinë duhet ta ketë bekimin e SHBA-së

Osmani: Marrëveshja me Serbinë duhet ta ketë bekimin e SHBA-së

Ftesat e Gjykatës Speciale, veteranët paralajmërojnë protesta

Ftesat e Gjykatës Speciale, veteranët paralajmërojnë protesta

Fazli Behrami nga Brigada 113 “Mujë Krasniqi”, i ftuari i radhës nga Specialja

Fazli Behrami nga Brigada 113 “Mujë Krasniqi”, i ftuari i radhës nga Specialja

75 aktakuza për 24 orë

75 aktakuza për 24 orë

Aktakuzë për veprën penale cenimi i fshehtësisë së votimit

Aktakuzë për veprën penale cenimi i fshehtësisë së votimit

Migrimet ilegale, pengesë serioze për liberalizimin e vizave

Migrimet ilegale, pengesë serioze për liberalizimin e vizave

Gjuriq: Kurtit nuk i intereson paqja dhe stabiliteti në rajon

Gjuriq: Kurtit nuk i intereson paqja dhe stabiliteti në rajon

Ibrahim Gashi ftohet nga Specialja

Ibrahim Gashi ftohet nga Specialja

Vuqiq: S`ka njohje të Kosovës në kufijtë aktualë

Vuqiq: S`ka njohje të Kosovës në kufijtë aktualë

Policia jep detaje për trupin e pajetë në Gadime: Dyshohet se është i 23 vjeçarit të zhdukur

Policia jep detaje për trupin e pajetë në Gadime: Dyshohet se është i 23 vjeçarit të zhdukur

Pompeo: Trump, i gatshëm dhe për ndërhyrje ushtarake kundër Turqisë

Pompeo: Trump, i gatshëm dhe për ndërhyrje ushtarake kundër Turqisë

Haziri mohon se e thumboi Vetëvendosjen, thotë se janë afër marrëveshjes

Haziri mohon se e thumboi Vetëvendosjen, thotë se janë afër marrëveshjes

Tribunali Special po prek kokën e UÇK’së

Tribunali Special po prek kokën e UÇK’së