Thaçi për dialogun me Serbinë: 2019 viti më shpresëdhënës, Kosova ndihet e ndëshkuar dhe e mashtruar nga Bashkimi Europian

14.02.2020 20:49
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Thaçi për dialogun me Serbinë: 2019 viti më shpresëdhënës, Kosova ndihet e ndëshkuar dhe e mashtruar nga Bashkimi Europian

Presidenti i Kosovës ka folur nga Munihu ku po merr pjesë në konferencën e Sigurisë. Nga aty i pari i vendit tha se viti që kemi lënë pas ka qenë më optimist sa i përket arritjes së një marrëveshje në mes të Kosovës dhe Serbisë. Kritika lëshoi në drejtim të BE’së siç tha ai, për sjellje jo korrekte ndaj nesh.

Presidenti Hashim Thaçi mendon se Bashkimi Europian po i hyn në hak Kosovës duke mos i liberalizuar vizat. Nga konferenca e Sigurisë në Mynih, Thaçi edhe një herë përsëriti se Kosova i ka plotësuar të gjitha kushtet për të fituar lëvizjen e lirë në zonën Schengen.

“Kosova ndihet e ndëshkuar dhe e mashtruar nga Bashkimi Europian për shkak të mos liberalizimit të vizave dhe kjo qasje duhet definitivisht të ndryshoj nga BE. BE duhet të sillet në mënyrë unike, të drejtë, në mënyrë meritore sepse ne nuk po kërkojmë diçka që s’na takon, nuk po kërkojmë dhuratë por i kemi implementuar të tërësi të gjitha kriteret demokratike për liberalizimin e vizave. Ky është një gabim strategjik që po e bën Bashkimi Evropian dhe në të njëjtën kohë është një qasje plotësisht e padrejtë ndaj qytetarëve të vendit dhe punës të cilën e kanë bërë institucionet e Republikës së Kosovës”, tha Thaçi për televizionin publik të Kosovës.

Ndërkohë ish-kryeministri shprehet me rezerva sa i përket arritjes së një marrëveshje finale në mes të Prishtinës dhe Beogradit zyrtar. Tha se dialogu duhet të mbyllet me njohje reciproke.

“Angazhimi tjetër duhet të jetë është ai rreth dialogut Kosovë-Serbi që duhet të përfundojë me njohje reciproke si dy vende të pavarura dhe sovrane. Viti i kaluar ka qenë më optimist sesa ky që është sivjet dhe që të arrihet diçka e tillë konkrete kërkohet që BE të jetë unik , që shtetet anëtare të mbështesin progresin e dialogut dhe që ky proces të jetë i koordinuar ngushtë me Shtetet e Bashkuara të Amerikës”, tha Thaçi.

“Tanimë meqenëse presidenti Trump veç e ka ngarkuar përfaqësuesin e vetë special që të merret me këtë çështje, ka shënuar hapat e parë të suksesit BE duhet të përcjellë këtë proces dhe të jetë sa më afër në mënyrë që të kemi rezultate tjera që gjatë këtij viti të arrihet marrëveshja Kosovë-Serbi”, shtoi ai.

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Sot është ditëlindja e heroit Hamëz Jashari, e bija Besarta: Faleminderit babush, më mësove çfarë është dashuria, familja e atëdheu

Sot është ditëlindja e heroit Hamëz Jashari, e bija Besarta: Faleminderit babush, më mësove çfarë është dashuria, familja e atëdheu

Pallaska i rrept, kritika dhe ofendime të rënda ndaj Rexhep Qosjes dhe Edi Ramës

Pallaska i rrept, kritika dhe ofendime të rënda ndaj Rexhep Qosjes dhe Edi Ramës

Këto janë humbjet të Sërbisë për 14 muajt e vendosjes së taksës

Këto janë humbjet të Sërbisë për 14 muajt e vendosjes së taksës

Kurti Prodhuesve: Ju jeni shtyllë e shoqërisë dhe ekonomisë, nga Qeveria që unë e drejtoj do ta keni vëmendjen maksimale

Kurti Prodhuesve: Ju jeni shtyllë e shoqërisë dhe ekonomisë, nga Qeveria që unë e drejtoj do ta keni vëmendjen maksimale

Haxhiu: Gjatë kësaj jave anulojmë procesin e noterisë dhe do të shkarkohen edhe anëtarët e Komisionit

Haxhiu: Gjatë kësaj jave anulojmë procesin e noterisë dhe do të shkarkohen edhe anëtarët e Komisionit

Në rezervuarët e karburantit të aeroplanëve Boeing 737 Max, gjenden mbetje

Në rezervuarët e karburantit të aeroplanëve Boeing 737 Max, gjenden mbetje

Autoritetet indiane ndërtojnë murin në lagjen e varfër   para vizitës së Trump

Autoritetet indiane ndërtojnë murin në lagjen e varfër para vizitës së Trump

Karkalecat ‘pushtojnë’ Afrikën dhe Sudanin Jugor

Karkalecat ‘pushtojnë’ Afrikën dhe Sudanin Jugor

Në Britani rregulla të reja, nuk ka punë për të pakualifikuarit dhe ata që nuk dinë anglisht

Në Britani rregulla të reja, nuk ka punë për të pakualifikuarit dhe ata që nuk dinë anglisht

Grenell: Gënjeshtër se SHBA është e hapur për idenë e shkëmbimit të territoreve

Grenell: Gënjeshtër se SHBA është e hapur për idenë e shkëmbimit të territoreve

Vetëm të martën në Kosovë ndodhën 50 aksidente trafiku

Vetëm të martën në Kosovë ndodhën 50 aksidente trafiku

Vdes regjisori kinez i filmave të njohur dhe familja e tij nga coronavirusi

Vdes regjisori kinez i filmave të njohur dhe familja e tij nga coronavirusi

Pse po armatoset Serbia dhe me çfarë çmimi?

Pse po armatoset Serbia dhe me çfarë çmimi?

Ku do të shkojnë paratë e kursyera nga zvogëlimi i rrogave të Qeverisë

Ku do të shkojnë paratë e kursyera nga zvogëlimi i rrogave të Qeverisë

Dyshimet e reja në tragjedinë e Gjilanit: Vëllai vrau vëllanë dhe prindërit, e shokuar motra vret atë dhe veten (VIDEO)

Dyshimet e reja në tragjedinë e Gjilanit: Vëllai vrau vëllanë dhe prindërit, e shokuar motra vret atë dhe veten (VIDEO)

Një histori tmerri në Kosovën e pasluftës

Një histori tmerri në Kosovën e pasluftës