Thaçi ndan medalje për emisionin “Fiks Fare”

28.02.2019 15:37
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Thaçi ndan medalje për emisionin “Fiks Fare”

Presidenti Hashim Thaçi nderoi me “Medaljen Presidenciale të Meritave” emisionin investigativ “Fiks Fare”.

“Në mbështetje të Kushtetutës së Republikës së Kosovës, Medalja Presidenciale e Meritave i jepet programit të gazetarisë hulumtuese ‘Fiks Fare’, për kontributin e dhënë në denoncimin e dukurive negative dhe për promovimin e lirisë së shprehjes”, tha presidenti Thaçi.

Ai pati një takim me autorin dhe dy moderatorët e emisionit “Fiks Fare”.

Gjatë këtij takimi, presidenti Thaçi shprehu vlerësimin e tij për ndihmësen e emisionit “Fiks Fare” në luftën kundër korrupsionit dhe zgjidhjen e shumë problemeve për shqiptarët e Shqipërisë dhe të Kosovës, shkruan Top Channel.

Autori i këtij emisioni, Filip Çakuli u shpreh i surprizuar nga vlerësimi i presdeitntit të Kosovës dhe nga përdorimi i gjuhës shqipe në motivacionin e kësaj medaljeje.

“Kjo ishte një e papritur, meqenëse termat e propozimit dhe të medaljes është gazetari hulumtuese, ne e përdorim në Shqipëri investigative. Meqenëse jemi, nuk them surprizë, por po them e papritur e këndshme, që na vë më shumë detyrim të kthejmë sytë nga Kosova për problemet dhe hallet e saj. Por, ndonjëherë nuk të lënë këmborët që bien në Tiranë, të dëgjosh zilet që bien në Prishtinë. Kështu që jemi të detyruar, megjithatë, do ta korrigjojmë së shpejti. Kjo na detyron më shumë. Shumë falemnderit”, tha Filip Çakuli.

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Mustafa: Nëse nuk pajtohemi me VV’në, LDK shkon në opozitë

Mustafa: Nëse nuk pajtohemi me VV’në, LDK shkon në opozitë

Mësohet se sa vota mori secili kandidat nga koalicioni AAK-PSD

Mësohet se sa vota mori secili kandidat nga koalicioni AAK-PSD

Z-Mobile në Arbitrazh, do nga Telekomi 13.5 milionë euro dhe masë të përkohshme

Z-Mobile në Arbitrazh, do nga Telekomi 13.5 milionë euro dhe masë të përkohshme

Në Pejë dënohen tetë mashtrues me veteranë të UÇK-së, prokurorja tregon mënyrat e mashtrimit

Në Pejë dënohen tetë mashtrues me veteranë të UÇK-së, prokurorja tregon mënyrat e mashtrimit

Punëtorët e Telekomit nuk duan që të bëhen pjesë e Ligjit të Pagave, thonë se vetëfinancohen

Punëtorët e Telekomit nuk duan që të bëhen pjesë e Ligjit të Pagave, thonë se vetëfinancohen

Kop: Maqedonia e Veriut t’i vazhdojë reformat

Kop: Maqedonia e Veriut t’i vazhdojë reformat

Policia fton qytetarët që t’i raportojnë rastet e trafikimit dhe dhunës në familje

Policia fton qytetarët që t’i raportojnë rastet e trafikimit dhe dhunës në familje

Ngritën 135 aktakuza për një ditë

Ngritën 135 aktakuza për një ditë

ATK në aksion për konfiskimin e pasurisë së tatimpaguesve borxhlinj

ATK në aksion për konfiskimin e pasurisë së tatimpaguesve borxhlinj

Arrestohet një person i  dyshuar për disa raste të vjedhjeve

Arrestohet një person i dyshuar për disa raste të vjedhjeve

Palmer: Zgjidhja mes Kosovës dhe Serbisë, prioritet i SHBA-së

Palmer: Zgjidhja mes Kosovës dhe Serbisë, prioritet i SHBA-së

Kërkohet ndihmë për 20 vjeçarin nga Prishtina

Kërkohet ndihmë për 20 vjeçarin nga Prishtina

Kërkohet paraburgim ndaj dy personave që tentuan të transportojnë 15 kg ‘’Marihuanë’’ në Serbi

Kërkohet paraburgim ndaj dy personave që tentuan të transportojnë 15 kg ‘’Marihuanë’’ në Serbi

LDK pas takimit të Mustafës e Osmanit në Ambasadën e SHBA’së: Palmer foli si të arrihet paqja me Serbinë

LDK pas takimit të Mustafës e Osmanit në Ambasadën e SHBA’së: Palmer foli si të arrihet paqja me Serbinë

BQK-ja rishikon tarifat e sigurimit për kategoritë e automjeteve për pasagjer

BQK-ja rishikon tarifat e sigurimit për kategoritë e automjeteve për pasagjer

Këta janë faktorët që po e pengojnë heqjen e vizave

Këta janë faktorët që po e pengojnë heqjen e vizave