Thaçi: Mos të tentojë të bëjë presion ndaj Gjykatës Kushtetuese, vendimi i saj duhet respektuar

25.05.2020 13:41
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Thaçi: Mos të tentojë të bëjë presion ndaj Gjykatës Kushtetuese, vendimi i saj duhet respektuar

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka thënë se të gjithë duhet të fokusohemi në respektimin e plotë të ligjshmërisë dhe kushtetutshmërisë, përderisa ka thënë se kryeministri në detyrë, Albin Kurti i ka uzurpuar zyrat e kryeministrisë.

“Për fat të keq kemi një njeri që i ka uzurpuar zyrat e kryeministrit edhe pas dy shkeljeve të rënda kushtetuese, po sillet si njeri i paligjshëm në skenën politike kosovare. Mirëpo sido që të jetë ne duhet të kemi durim, duhet që qartësisht të punojmë por edhe të respektojmë kushdo që të jetë në krye të çdo institucioni apo spektri politik, të punojmë që të respektohet vendimi i Gjykatës Kushtetuese që pritet të dalë në ditët në vijim”, ka thënë Thaçi.

Presidenti i ka porositur të gjithë që të mos tentojnë të bëjnë presion ndaj gjykatës, shkruan Telegrafi.

“Në asnjë formë të mos pretendoj ndokush që të bëjë ndonjë presion. Ne duhet të presim vendimin e Gjykatës Kushtetuese dhe pastaj t’i japim opinionet tona. E gjithë bota e din që vendimet e gjykatave duhet të respektohen dhe unë i kam respektuar gjithmonë edhe kur më kanë pëlqyer edhe kur nuk më kanë pëlqyer fare. Askush nuk është mbi Kushtetutën e ligjet e vendit”, u shpreh Thaçi.

Thaçi shtoi se si president i vendit do të vazhdojë të respektojë mandatin e tij që buron nga Kushtetua e Kosovës, duke shtuar se duhet të mësohemi t’i respektojmë institucionet e pavarura.

Presidenti shtoi se ftesa e tij për të gjithë është respektimi i vendimit të Gjykatës Kushtetuese.

Ai ka thënë se nuk dëshiron që të komentoj punën e kësaj gjykate pasi që po keqinterpretohen deklaratat.

“Ta lëmë rahat Gjykatën Kushtetuese që të punojë. Sa i përket rrugëtimit të mëtutjeshëm varet nga vendimi i gjykatës”, tha Thaçi.

Këto komente presidenti i bëri pas vizitës në burgun e Dubravës me rastin e 21 vjetorit të masakrës që ndodhi në këtë burg.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Burri i Albulena Haxhiut: Duhet të kaloni mbi trupa njerëzish para sa të kthehet krimi në qeverisje

Burri i Albulena Haxhiut: Duhet të kaloni mbi trupa njerëzish para sa të kthehet krimi në qeverisje

Grenell fton të gjithë të respektojnë vendimin e Kushtetueses: Mezi pres të punoj me qeverinë

Grenell fton të gjithë të respektojnë vendimin e Kushtetueses: Mezi pres të punoj me qeverinë

Hoti: Koha të bashkohemi për vendin, s’ka humbur askush

Hoti: Koha të bashkohemi për vendin, s’ka humbur askush

Haradinaj: Sa më shpejt të formohet Qeveria Hoti

Haradinaj: Sa më shpejt të formohet Qeveria Hoti

Mustafa: Aktgjykimi i sotëm i Gjykatës Kushtetuese dëshmon se shteti i Kosovës dhe drejtësia po funksionon

Mustafa: Aktgjykimi i sotëm i Gjykatës Kushtetuese dëshmon se shteti i Kosovës dhe drejtësia po funksionon

LDK: Gjykata vendosi, tashmë dihet se si duhet vepruar edhe në të ardhmen

LDK: Gjykata vendosi, tashmë dihet se si duhet vepruar edhe në të ardhmen

SHBA, institucioneve dhe partive: Zbatojeni vendimin e Gjykatës Kushtetuese

SHBA, institucioneve dhe partive: Zbatojeni vendimin e Gjykatës Kushtetuese

Thaçi: Kam qenë i bindur se çdo hap që kam ndërmarrë ishte në përputhje të plotë me Kushtetutën

Thaçi: Kam qenë i bindur se çdo hap që kam ndërmarrë ishte në përputhje të plotë me Kushtetutën

Konjufca: Vendimi i Kushtetueses do të shkaktojë revoltë qytetare

Konjufca: Vendimi i Kushtetueses do të shkaktojë revoltë qytetare

Kushtetuesja i jep të drejtë presidentit Thaçi për dekretin

Kushtetuesja i jep të drejtë presidentit Thaçi për dekretin

Koci: Kushdo që i qaset dhomës së përgjimeve në Telekom domosdo lë gjurmë

Koci: Kushdo që i qaset dhomës së përgjimeve në Telekom domosdo lë gjurmë

Gjasat për marrëveshje Kosovë-Serbi gjatë këtij viti shihen të vogla

Gjasat për marrëveshje Kosovë-Serbi gjatë këtij viti shihen të vogla

NISMA: E paprecedent për shoqëritë demokratike organizmin e protestave nga partia që udhëheq qeverinë

NISMA: E paprecedent për shoqëritë demokratike organizmin e protestave nga partia që udhëheq qeverinë

Kosovë: Katër raste të reja, 19 të shëruar nga COVID-19

Kosovë: Katër raste të reja, 19 të shëruar nga COVID-19

Nëntë pacientë me Covid-19 në Infektive, tre në gjendje të rëndë

Nëntë pacientë me Covid-19 në Infektive, tre në gjendje të rëndë

“Test protesta” nis me thirrjet “Duam zgjedhje”, “Albin Kurti” dhe “Vetëvendosje”

“Test protesta” nis me thirrjet “Duam zgjedhje”, “Albin Kurti” dhe “Vetëvendosje”