Thaçi: Do të ishte gabim i pafalshëm nëse i rrezikojmë raportet me SHBA’në

10.03.2020 18:02
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Thaçi: Do të ishte gabim i pafalshëm nëse i rrezikojmë raportet me SHBA’në

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, sot gjatë ditës ka kërkuar një mbledhje urgjente të qeverisë së Kosovës për të hequr taksën, pas reagimeve serioze nga SHBA’të për shqyrtimin e mundësisë së largimit të forcave amerikane nga Kosova.

Ndërkohë para pak minutash Thaçi është lajmëruar edhe një herë në tweeter, duke thënë se Kosova do të bënte gabim të pafalshëm nëse do të humbte shansin për arritjen e një marrëveshje finale me Serbinë nën ndërmjetësimin e Richard Grenell dhe administratës së Donald Trump.

Thaçi ka thënë se në takimet që ka pasur dje, liderët e partive politike kanë shprehur interesin e tyre për të ndërtuar konensus rreth dialolgut dhe marrëveshjes finale me Serbinë nën ndërmjetësimin e Grenell dhe administratës së Trump.

“Liderët e partive politike që i takova treguar kurajo dhe vizion për të ndërtuar një konsensus për dialogut dhe marrëveshjen finale me Serbinë, nën ndërmjetësimin e Richard Grenell dhe lidershipit të Donald Trumpit. Humbja e kësaj shanse dhe rrezikimi i raporteve me SHBA’në do të ishte një gabim i pafalshëm për Kosovën”, ka shkruar Thaçi.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Edhe pse pa paralajmërim! Qeveria iu ka kërkuar bizneseve  nga 22 euro për dezinfektim në Vërmicë

Edhe pse pa paralajmërim! Qeveria iu ka kërkuar bizneseve nga 22 euro për dezinfektim në Vërmicë

AKR-ja: Ne do ta votojmë Qeverinë Hoti, por jemi në opozitë

AKR-ja: Ne do ta votojmë Qeverinë Hoti, por jemi në opozitë

Kryqi i Kuq i Kosovës: Jem mirënjohës për mbështetjen e donatorëve gjatë pandemisë COVID-19

Kryqi i Kuq i Kosovës: Jem mirënjohës për mbështetjen e donatorëve gjatë pandemisë COVID-19

Në Gjilan nis normalizimi i jetës

Në Gjilan nis normalizimi i jetës

Në Klinikën Infektive, 3 janë në gjendje më të rëndë

Në Klinikën Infektive, 3 janë në gjendje më të rëndë

Nuk duan australianët që çokollatat e tyre të preferuara të prodhohen në Kinë e Egjipt

Nuk duan australianët që çokollatat e tyre të preferuara të prodhohen në Kinë e Egjipt

Ulet në mënyrë drastike numri i të prekurve me COVID-19 në Shqipëri

Ulet në mënyrë drastike numri i të prekurve me COVID-19 në Shqipëri

Rëndoi gjendjen e fëmijëve në Kosovë, koronavirusi

Rëndoi gjendjen e fëmijëve në Kosovë, koronavirusi

BQK: Sqarim për shtyrjen e afatit për pagesën e kësteve të kredive

BQK: Sqarim për shtyrjen e afatit për pagesën e kësteve të kredive

Kishin privuar nga liria një femër, arrestohet një person në Pejë, bashkë me djalin

Kishin privuar nga liria një femër, arrestohet një person në Pejë, bashkë me djalin

LDK: Po e presim aktgjykimin e plotë, e kemi anuliat mbledhjen e Kryesisë

LDK: Po e presim aktgjykimin e plotë, e kemi anuliat mbledhjen e Kryesisë

Është hapur pika kufitare në Vërmicë

Është hapur pika kufitare në Vërmicë

Shoferi nga Kosova arrestohet, po bartte 113 emigrantë në kamionin e tij

Shoferi nga Kosova arrestohet, po bartte 113 emigrantë në kamionin e tij

Video gjatë festës së Mike Tyson me Tupac, natën kur ky i fundit u vra

Video gjatë festës së Mike Tyson me Tupac, natën kur ky i fundit u vra

Futbollistët e famshëm me të cilët femrat ëndërrojnë të flenë

Futbollistët e famshëm me të cilët femrat ëndërrojnë të flenë

Banka Botërore: Rënia ekonomike do të vazhdojë për disa kohë në rajon

Banka Botërore: Rënia ekonomike do të vazhdojë për disa kohë në rajon