Televizioni shtetëror Rus prezanton lajmet me një robot të vërtetë

19.04.2019 21:04
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Televizioni shtetëror Rus prezanton lajmet me një robot të vërtetë

Televizioni Shtetëror Rus Rossiya 24 prezantoi ditën e sotme spikerin robot i cili do të transmetojë edicionet e lajmeve.

I quajtur Alex, roboti u kritikua në masë për pamjen e tij dhe e quajtën një vegël propagande politike.

Ai është zhvilluar nga Promobot në qytetin e Perm. Koka e tij prej silikoni është e modeluar sipas pamjes së bashkëthemeluesit e të kompanisë Alexei Yuzhakov. Aktualisht roboti mund vetëm ndryshojë mimikën e fytyrës dhe qafën.

Prodhimi i robotit filloi në 2017-ën dhe nuk do të finalizohet deri në fund të këtij viti sipas Promobot. Ai do të kushtojë 1 milion rubla, ose 15,600 dollarë Amerikan për tu prodhuar.

Kompania tha se ka marrë 12 porosi të tjera për robotin. Rossiya 24 shprehej se spikeri i ri i lajmeve kishte “origjinë Ruse” sepse i gjithë softueri dhe komponentët e tij janë prodhuar brenda vendit.

Ai ka filluar të japë disa edicione lajmesh kryesisht për agrikulturën, teknologjinë nukleare dhe mikrofinancën. Shumica e analistëve thonë se është një përpjekje për të injektuar propagandë tek shikuesit si dhe promovuar teknologjinë inovative gjoja e prodhuar në Rusi. /PCWorld Albanian

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


U tha që s’është miliardere, por blerjet e fundit e dëshmojnë të kundërtën

U tha që s’është miliardere, por blerjet e fundit e dëshmojnë të kundërtën

Mrekullia në Suedi/ 27 vjeçarja me CoVid-19 nga Vlora lind teksa ishte në koma, zgjohet pas 20 ditësh

Mrekullia në Suedi/ 27 vjeçarja me CoVid-19 nga Vlora lind teksa ishte në koma, zgjohet pas 20 ditësh

Bayerni “uragan”, mposht Fortunën e Dusseldorfit me “manita”

Bayerni “uragan”, mposht Fortunën e Dusseldorfit me “manita”

Në dukje një çift normal, zbrazin 20 plumba ndaj policëve (VIDEO)

Në dukje një çift normal, zbrazin 20 plumba ndaj policëve (VIDEO)

Tapë dhe pa mbathje, fotot e turpshme të dukeshës Kate Middelton (Foto)

Tapë dhe pa mbathje, fotot e turpshme të dukeshës Kate Middelton (Foto)

Facebook nuk pranon të marrë masa pas komenteve të Trumpit

Facebook nuk pranon të marrë masa pas komenteve të Trumpit

Në Indi i ka prerë kokën një burri 52-vjeç për t’i dhënë fund koronavirusit

Në Indi i ka prerë kokën një burri 52-vjeç për t’i dhënë fund koronavirusit

Rodgers: Kur kisha  infektimin nga koronavirus, nuk mund të ecja as 10 metra

Rodgers: Kur kisha infektimin nga koronavirus, nuk mund të ecja as 10 metra

Ja kush po e thotë se do ta nokautojë Joshuan!

Ja kush po e thotë se do ta nokautojë Joshuan!

Efektet e lëngut të patates

Efektet e lëngut të patates

Operacionet plastike, jo çdo herë shkojnë mirë

Operacionet plastike, jo çdo herë shkojnë mirë

Gjykata në Gjermani: Volkswagen të dëmshpërblejë klientët

Gjykata në Gjermani: Volkswagen të dëmshpërblejë klientët

Mungesa e vitaminës D/ Si ndikon për diabetin, ja ushqimet ku gjendet

Mungesa e vitaminës D/ Si ndikon për diabetin, ja ushqimet ku gjendet

Capital T rrëmben vëmendjen në rrjete sociale, zhvishet për të treguar muskujt

Capital T rrëmben vëmendjen në rrjete sociale, zhvishet për të treguar muskujt

Aulas: Idiotët vendosën ndërprerjen e kampionatit, ndaj Juves me “këmbë të lidhura”

Aulas: Idiotët vendosën ndërprerjen e kampionatit, ndaj Juves me “këmbë të lidhura”

16 gjërat idiote për të cilat gratë shpenzojnë para (Foto)

16 gjërat idiote për të cilat gratë shpenzojnë para (Foto)