Taksa ndaj Serbisë ka rritur kontrabandën

28.05.2019 21:21
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Taksa ndaj Serbisë ka rritur kontrabandën

Dogana inkason të ardhura deri në 2 milion çdo vit nga ndalimi i kontrabandës

Një luftë të madhe me kontrabandën e zhvillon edhe Dogana e Kosovës.

Nga zyrtarët e këtij institucioni njoftohet se ka ulje të kësaj veprimtarie.

E që nga paslufta janë disa produkte që shkaktojnë problem për Doganën.

“Mallrat të cilat janë kontrabandu kanë qenë mallrat që kanë vlera të mëdha apo kanë pas shmangie të detyrimeve doganore më shumë. Të marrim si shembull kanë qenë nafta, produktet e duhanit e të tjerë, pra produktet që kanë pasur taksë të akcizës, edhe alkooli”, ka thënë zëdhënësi i Doganës, Adriatik Stavileci, transmeton Express.

Mirëpo, një gjë e tillë ka ndryshuar që nga koha kur ka filluar aplikimi i taksës 100%

“Pas aplikimit të masën 100% ne kemi vërejtur që mallrat që kontrabandohen janë mallrat ushqimore kanë tentu ne i quajmë mallra me vlerë të ulët.”

Më tutje, Stavileci tregon edhe për zonat në të cilat kontrabandohen më së shpeshti mallrat.

 “Zonat e nxehta, pjesa veriore e Mitrovicës, është një pjesë e dheut të Bardhë, pastaj rajoni i Gjilanit si dhe rajoni i kufirit me Shqipërinë.”

Dogana e Kosovës, në një mesatare inkason të ardhura prej 2 milion çdo vit nga ndalimi i kontrabandës.

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Hapja e negociatave/ Kryeministri i Kroacisë: Pozicioni i Francës ka evoluar, nuk do të bëhet pengesë

Hapja e negociatave/ Kryeministri i Kroacisë: Pozicioni i Francës ka evoluar, nuk do të bëhet pengesë

Shpërndahet Kuvendi i Maqedonisë së Veriut

Shpërndahet Kuvendi i Maqedonisë së Veriut

150 euro për të kaluar pa kontroll kufirin, arrestohet 37-vjeçari

150 euro për të kaluar pa kontroll kufirin, arrestohet 37-vjeçari

Zyrtari i PDK’së i kërkon deputetes së VV’së të largohet nga jeta publike pas fjalëve kundër UÇK’së

Zyrtari i PDK’së i kërkon deputetes së VV’së të largohet nga jeta publike pas fjalëve kundër UÇK’së

Grenell nxit Kosovën dhe Serbinë të bëjnë marrëveshje, premton pastaj investime amerikane dhe europiane

Grenell nxit Kosovën dhe Serbinë të bëjnë marrëveshje, premton pastaj investime amerikane dhe europiane

Thaçi nga Brukseli: BE ishte e gatshme që të na liberalizonte vizat që në vitin 2016

Thaçi nga Brukseli: BE ishte e gatshme që të na liberalizonte vizat që në vitin 2016

Kryeministri premton ndërtimin e 117 çerdheve, thotë se s’frikësohet nga detyra

Kryeministri premton ndërtimin e 117 çerdheve, thotë se s’frikësohet nga detyra

Maqedonia e V. thotë se është e përgatitur për nisjen e bisedimeve për anëtarësim në BE

Maqedonia e V. thotë se është e përgatitur për nisjen e bisedimeve për anëtarësim në BE

Borrelli jep sinjale se dialogu Kosovë – Serbi do të nisë shpejt

Borrelli jep sinjale se dialogu Kosovë – Serbi do të nisë shpejt

Godet Agron Dida, e krahason Kurtin me Aristotelin dhe Sokratin

Godet Agron Dida, e krahason Kurtin me Aristotelin dhe Sokratin

Kurti takon Pllenkoviqin, merr mbështetjen kroate për liberalizim të vizave

Kurti takon Pllenkoviqin, merr mbështetjen kroate për liberalizim të vizave

Kërcënonte gruan dhe 3 fëmijët se do t’i vriste, arrestohet me pistoletë në dorë 54-vjeçari

Kërcënonte gruan dhe 3 fëmijët se do t’i vriste, arrestohet me pistoletë në dorë 54-vjeçari

Përgatitja e një sulmi terrorist në Gjenevë: të arrestuar edhe dy shqiptarë

Përgatitja e një sulmi terrorist në Gjenevë: të arrestuar edhe dy shqiptarë

Markoviç: Kurti ka ardhur në pushtet me dy slogane. Njëra është lufta kundër korrupsionit dhe tjetra urrejtja ndaj serbëve

Markoviç: Kurti ka ardhur në pushtet me dy slogane. Njëra është lufta kundër korrupsionit dhe tjetra urrejtja ndaj serbëve

“Albin Kurti s’ka dosje kriminale të UÇK’së”, Presidenti Thaçi i reagon ashpër deputetes së VV’së

“Albin Kurti s’ka dosje kriminale të UÇK’së”, Presidenti Thaçi i reagon ashpër deputetes së VV’së

Haradinaj: Deklarata e Kurtit turpëroi vendin dhe dëshpëroi SHBA’në

Haradinaj: Deklarata e Kurtit turpëroi vendin dhe dëshpëroi SHBA’në