Tajlandë, nxirren katër djem të tjerë nga shpella

09.07.2018 19:11
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Tajlandë, nxirren katër djem të tjerë nga shpella

Lajmet nga Tajlanda njoftojnë se sot janë shpëtuar edhe katër djem të tjerë nga shpella e përmbytur. Sipas njoftimeve, ata u nxorën me barrela nga shpella dhe më pas u dërguan me ambulance dhe helikopterë në spital për trajtim të menjëhershëm.

Ekipet e shpëtimit në Tajlandë rifilluan operacionet të hënën për shpëtimin e djemve të mbetur në shpellë bashkë me trajnerin e tyre. Komandanti i misionit, Narongsak Osottanakorn foli për shtypin.

“Jemi të gatshëm me të gjitha pajisjet. Dua të njoftoj se filluam operacionin e dytë rreth orës 11 të mëngjesit.”

Autoritetet tajlandeze thanë se zhytësit që morën pjesë në operacionin e së djelës po marrin pjesë në operacionin e sotëm sepse njohin më mirë kushtet në shpellë.

Të djelën, zhytësit nxorën katë djem duke lënë pas tetë të tjerë dhe trajnerin e tyre. Grupi është bllokuar brenda shpellës së përmbytur prej më shumë se dy javësh.

Të katër djemtë e shpëtuar dje u dërguan në spital ndërsa thuhet se gjendja e tyre nuk ishte e rëndë.

Komandanti i misionit tha se djemtë e shpëtuar ende duhet të mbahen të izoluar nga prindërit dhe të tjerët nga frika e ndonjë infeksioni.

Trembëdhjetë zhytës ndërkombëtare dhe pesë tajlandezë po marrin pjesë në operacionet e shpëtimit. Ata konsiderohen mes zhytësve më të mirë në botë, por operacioni është tejet i vështirë madje edhe për ekspertë të tillë.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!
Konkurs për gazetarë dhe praktikantë
artikull i sponzorizuar


Përfaqësuesi i SHBA’së tregon datën kur mund të arrihet marrëveshja Kosovë-Serbi

Përfaqësuesi i SHBA’së tregon datën kur mund të arrihet marrëveshja Kosovë-Serbi

Ambasadori gjerman në OKB: Daçiq po e godet veten duke provuar t’ia heq njohjet Kosovës

Ambasadori gjerman në OKB: Daçiq po e godet veten duke provuar t’ia heq njohjet Kosovës

Irinej: Serbia pa Kosovën është si njeriu pa zemër

Irinej: Serbia pa Kosovën është si njeriu pa zemër

Çitaku në OKB: Kosova kurrë nuk do të negociojë për shtetësinë e saj

Çitaku në OKB: Kosova kurrë nuk do të negociojë për shtetësinë e saj

Daçiq thotë se s’ka dialog pa heqjen e taksës

Daçiq thotë se s’ka dialog pa heqjen e taksës

AAK-ja voton tri parime: S’ka ndryshim kufijsh, s’ka kushte në dialog e s’hiqet taksa

AAK-ja voton tri parime: S’ka ndryshim kufijsh, s’ka kushte në dialog e s’hiqet taksa

Haradinaj i thotë Veselit: Unë s’e heq taksën, bëhu Kryeministër e hiqe ti nëse mundesh

Haradinaj i thotë Veselit: Unë s’e heq taksën, bëhu Kryeministër e hiqe ti nëse mundesh

Rrëfimi eksluzive i nxënëses së përdhunuarnga profesori dhe polici në Drenas

Rrëfimi eksluzive i nxënëses së përdhunuarnga profesori dhe polici në Drenas

Vuçiq përsëri i ankohet BE’së për çështjet e brendshme të Kosovës

Vuçiq përsëri i ankohet BE’së për çështjet e brendshme të Kosovës

Ministria e Brendshme e Kosovës konfirmon bashkëpunimin me UNMIK-un

Ministria e Brendshme e Kosovës konfirmon bashkëpunimin me UNMIK-un

Protestuesit presin që policët dhe mësimdhënësit t’u bashkohen në marshin për të miturën e abuzuar

Protestuesit presin që policët dhe mësimdhënësit t’u bashkohen në marshin për të miturën e abuzuar

Emërimi problematik i Sylejman Selimit këshilltar i kryeministrit

Emërimi problematik i Sylejman Selimit këshilltar i kryeministrit

Shqiptares në Zarë ia gdhendin në dorë me djegie shkronjën “U” dhe e kërcënojnë me vdekje

Shqiptares në Zarë ia gdhendin në dorë me djegie shkronjën “U” dhe e kërcënojnë me vdekje

IMA zyrtarizon partneritetin me IKAF

IMA zyrtarizon partneritetin me IKAF

Komunikatë e Komisioni Parlamentar për të Drejtat Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur dhe Peticione

Komunikatë e Komisioni Parlamentar për të Drejtat Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur dhe Peticione

Arrestohet arsimtari i dyshuar për abuzimin e 16-vjeçares

Arrestohet arsimtari i dyshuar për abuzimin e 16-vjeçares