T-Mobile & Sprint njoftuan një marrëveshje bashkimi prej 26 milionë dollarësh

30.04.2018 14:35
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
T-Mobile & Sprint njoftuan një marrëveshje bashkimi prej 26 milionë dollarësh

Pas shumë thashethemeve, më në fund, njoftohet bashkimi i T-Mobile & Sprint. Ata janë transportuesit e tretë më të mëdhenj të telefonave me wireless. Pas bashkimit, një kompani e re do të emërohet si T-Mobile. CE0 John Legere do të jetë kreu i ri i T-Mobile.

Nuk është hera e parë që T-Mobile & Sprint kanë vendosur të hyjnë në një marrëveshje zyrtare pasi në 2014, Sprint u përpoq ta blejë T-Mobile, megjithatë, marrëveshja nuk ishte e suksesshme. Në vitin 2017, përsëri të dyja kompanitë u përpoqën të lidhnin një marrëveshje  megjithatë përsëri përfunduan pa u pajtuar me kushtet. Kjo do të thotë që të dyja kompanitë u përpoqën për tri herë dhe në fund ia arritën.

Sipas marrëveshjes, zotëruesi i shumicës së T-Mobile, Deutsche Telekom do të zotërojë 42 përqind të kompanisë, ndërsa pronari i Sprint, SoftBank do të ketë 27 përqind të T-Mobile të ri. Ky bashkim do të jetë një marrëveshje që dhe pritet të mbyllet diku në fillim të vitit 2019.

Duke folur për marrëveshjen, Legere tha se:

Bashkimi midis T-Mobile dhe Sprint do të “zhvendosë këtë revolucion të Un-carrier në overdrive”, duke deklaruar se duke shtuar pasuritë nga Sprint do të lejojë që T-Mobile të ofrojë një rrjet të gjerë dhe të thellë 5G pa tel në mbarë vendin kur të jetë gati të nisë. Ai shtoi se gjithashtu do të nxisë më shumë konkurrencë për shërbimet wireless, broadband dhe video, “veçanërisht në zonat rurale ku sot zgjedhjet janë të kufizuara “.

Marrëveshja do të konfirmohet sapo të miratohen nga të gjithë aksionarët dhe kur  rregulloret e qeverisë amerikane do ta miratojnë atë. /PCWorld Albanian

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Eno Popi largohet nga ‘Wake up’ për një projekt tjetër, ku do ta shikoni sezonin e ri

Eno Popi largohet nga ‘Wake up’ për një projekt tjetër, ku do ta shikoni sezonin e ri

Trajneri i njohur, Munishi: Mund të më thonë se po bëhem si Mourinho – por me mua si trajner, Kosova do synonte kualifikimin në Botëror ose Evropian  

Trajneri i njohur, Munishi: Mund të më thonë se po bëhem si Mourinho – por me mua si trajner, Kosova do synonte kualifikimin në Botëror ose Evropian  

Zbuteni dhimbjen në muskuj!

Zbuteni dhimbjen në muskuj!

Marinën 'e kryqëzojnë' për photoshop, Luana Vjollca bën reagimin emiocionues

Marinën 'e kryqëzojnë' për photoshop, Luana Vjollca bën reagimin emiocionues

Pogba: Kante dhe Matuidi i kanë nga 15 mushkri

Pogba: Kante dhe Matuidi i kanë nga 15 mushkri

Edhe pse kishte pësuar lëndime të rënda trupore në aksident trafiku, pacienti këndonte derisa mjekët i vënin allçi dhe ia shëronin plagët (Video)

Edhe pse kishte pësuar lëndime të rënda trupore në aksident trafiku, pacienti këndonte derisa mjekët i vënin allçi dhe ia shëronin plagët (Video)

Zaimina Vasjari dhe Seldi kanë diçka për të thënë dhe nuk ka të bëjë me muzikën

Zaimina Vasjari dhe Seldi kanë diçka për të thënë dhe nuk ka të bëjë me muzikën

Performanca e artë e njeriut të ndeshjes, Modric me statistika të shkëlqyera ndaj Argjentinës

Performanca e artë e njeriut të ndeshjes, Modric me statistika të shkëlqyera ndaj Argjentinës

Këto turiste seksi po e zbukurojnë secilin vend që po e vizitojnë

Këto turiste seksi po e zbukurojnë secilin vend që po e vizitojnë

Sa shpesh duhet të hajë fëmija mish të kuq?

Sa shpesh duhet të hajë fëmija mish të kuq?

Elvana Gjata publikon foton seksi, e ëma e Oriola Marashit ka diçka për t'i thënë

Elvana Gjata publikon foton seksi, e ëma e Oriola Marashit ka diçka për t'i thënë

Ariu mbyllet në veturë dhe bllokon dyert, nevojitet të thyhet xhami për t’ia mundësuar daljen (Video)

Ariu mbyllet në veturë dhe bllokon dyert, nevojitet të thyhet xhami për t’ia mundësuar daljen (Video)

Maradona ndez gjithë argjentinasit, puth fanellën e Messit dhe lutet për fitore

Maradona ndez gjithë argjentinasit, puth fanellën e Messit dhe lutet për fitore

Kështu u flladitën këto 20 bukuroshe përvëluese në ditën e parë të verës

Kështu u flladitën këto 20 bukuroshe përvëluese në ditën e parë të verës

Këta janë artistët që do të performojnë në të njëjtën skenë me Dua Lipën

Këta janë artistët që do të performojnë në të njëjtën skenë me Dua Lipën

Erëza shëruese të cilat çdo gjelle ia përmirëson shijen: Pesë mënyra se si ta përdorni shafranin!

Erëza shëruese të cilat çdo gjelle ia përmirëson shijen: Pesë mënyra se si ta përdorni shafranin!