Sondazhet: Biden para Trump

09.09.2020 23:21
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Sondazhet: Biden para Trump

Kandidati demokrat për president Joe Biden është në epërsi ndaj republikanit Donald Trump me 12 për qind, tregoi një sondazh i Reuters dhe Ipsos të mërkurën.

Një sondazh i kryer midis 3 dhe 8 shtatorit zbuloi se 52 për qind e atyre që ka të ngjarë të shkojnë në qendrat e votimit do të mbështesin Biden, ndërsa 40 për qind do të mbështesin presidentin në detyrë.

Sondazhi u krye në internet në të gjithë SHBA, në 823 votues të mundshëm – 390 që identifikohen si demokratë dhe 351 që identifikohen si republikanë. Tre për qind e të anketuarve do të mbështesin kandidatin e tretë dhe vetëm 5 për qind nuk kanë marrë ende një vendim, dy muaj para zgjedhjeve të 3 nëntorit, të cilat të dy kandidatët i shpallën “më të rëndësishmit në historinë amerikane”.

Sondazhi tregoi se numri i votuesve që nuk kanë vendosur ende për kandidatin e dy partive të mëdha është dy herë më pak se në zgjedhjet e fundit në 2016.

Fituesi i zgjedhjeve amerikane nuk vendoset nga numri i përgjithshëm i votave në nivelin e SHBA, por nga një kolegj elektoral bazuar në numrin e votave nga shteti.

Sondazhi, i pari i kryer nga Reuters dhe Ipsos këtë vit midis votuesve të ardhshëm, zbuloi se motivi kryesor për të shkuar në votime ishte një pandemi koronavirus që mori më shumë se 186,000 jetë dhe shkatërroi miliona vende pune në Shtetet e Bashkuara, si dhe besimin në fuqinë

Rreth 28 për qind e votuesve thanë se vendimi i tyre u ndikua nga mendimi mbi aftësinë e kandidatit për të menaxhuar pandeminë dhe 23 për qind rivendosën besimin te qeveria.

19 për qind e tyre i kushtojnë rëndësi aftësisë për të ngritur ekonominë në këmbë, dhe 14 për qind duan një kandidat që mund të përballet më mirë me krimin.

Rreth 51 për qind e të anketuarve besojnë se Biden do të kishte një përgjigje më të mirë ndaj virusit sesa 38 për qind e Trump, por republikani u pa si një kandidat më i fuqishëm lidhur me çështjen e “krimit dhe trazirave civile”, me 45 për qind krahasuar me 40 për qind të Biden.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Mimoza Kusari thotë se Isa Mustafa dhe Avdullah Hoti shtypin mendimin ndryshe brenda LDK’së

Mimoza Kusari thotë se Isa Mustafa dhe Avdullah Hoti shtypin mendimin ndryshe brenda LDK’së

OBSH: 180 vaksina antiCOVID-19 në zhvillim

OBSH: 180 vaksina antiCOVID-19 në zhvillim

The Economist: Një mbështetje e çuditshme e Izraelit nga Serbia dhe Kosova

The Economist: Një mbështetje e çuditshme e Izraelit nga Serbia dhe Kosova

Kurti për vizitë në Gjermani, takon politikanë të landeve Baden-Wuerttemberg dhe Bavari

Kurti për vizitë në Gjermani, takon politikanë të landeve Baden-Wuerttemberg dhe Bavari

Mustafa për Osmanin: I pranoj mendimet ndryshe, por jo veprimet ndryshe

Mustafa për Osmanin: I pranoj mendimet ndryshe, por jo veprimet ndryshe

Vuçiqi: Netanyahut do t’ia shpreh mospajtimin rreth njohjes së Kosovës

Vuçiqi: Netanyahut do t’ia shpreh mospajtimin rreth njohjes së Kosovës

Mustafa: Kurti dhe Osmani e kanë ditur që në ShBA nuk do të ketë ndarje

Mustafa: Kurti dhe Osmani e kanë ditur që në ShBA nuk do të ketë ndarje

​Tahiri: Parlamenti Evropian konfirmoi mbështetjen për liberalizimin e vizave

​Tahiri: Parlamenti Evropian konfirmoi mbështetjen për liberalizimin e vizave

Vetëvendosje: Krimi e korrupsioni problematikat kryesore të Kosovës, Qeveria Kurti do t’i luftojë ato

Vetëvendosje: Krimi e korrupsioni problematikat kryesore të Kosovës, Qeveria Kurti do t’i luftojë ato

Grenell: Kosovës dhe Serbisë në tallje u propozova që Ujmanin ta quajmë Liqeni Trump

Grenell: Kosovës dhe Serbisë në tallje u propozova që Ujmanin ta quajmë Liqeni Trump

​BE kërcënon me veprime ligjore ndaj Britanisë së Madhe për shkak të Brexit

​BE kërcënon me veprime ligjore ndaj Britanisë së Madhe për shkak të Brexit

Raka flet për fillimin e mësimit: Rreziku i infektimit nëpër shkolla ekziston

Raka flet për fillimin e mësimit: Rreziku i infektimit nëpër shkolla ekziston

Hungaria blen automjete luftarake gjermane Lynx për dy miliardë euro

Hungaria blen automjete luftarake gjermane Lynx për dy miliardë euro

Kryeministri i Greqisë: Kemi nevojë për dialog me Turqinë, por jo nën tytën e armës

Kryeministri i Greqisë: Kemi nevojë për dialog me Turqinë, por jo nën tytën e armës

Hoti ua çon Osmanit dhe Thaçit marrëveshjen e Uashingtonit

Hoti ua çon Osmanit dhe Thaçit marrëveshjen e Uashingtonit

Banka TEB dhe Forumi për Lidership dhe Diplomaci nënshkruajnë memorandum bashkëpunimi

Banka TEB dhe Forumi për Lidership dhe Diplomaci nënshkruajnë memorandum bashkëpunimi