Skandali – Jep dorëheqjen ministrja e brendëshme britanike

30.04.2018 21:54
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Skandali – Jep dorëheqjen ministrja e brendëshme britanike

Ministrja e brendshme e Britanisë dha dorëheqjen, në mesin e një skandali lidhur me trajtimin e ashpër të imigrantëve të moshuar që ishin sjellë në vend nga Karaibet, shtatë dekada më parë.

Amber Rudd i tha ligjvënësve javën e kaluar se qeveria nuk kishte përcaktuar objektiva për deportimin e njerëzve që konsideroheshin si imigrantë të paligjshëm. Por dokumentacioni tregon të kundërtën e dëshmisë së saj.

Zonja Rudd thonte në letrën e dorëheqjes së saj për Kryeministren Theresa May, se ajo “e kishte gënjyer pa dashje” Parlamentin lidhur me objektivat e deportimit.

Sot u emërua sekretari i ri i brendshëm i Britanisë; ai është Sajid Javid, bir i imigrantëve pakistanezë.

Mediat kanë zbuluar se shumë nga të ashtuquajturit imigrantë që patën ardhur me anijen Empire Windrush, kanë humbur vendet e punës, strehimin dhe shërbimin shëndetësor dhe i kanë kërcënuar për t’u deportuar, ngaqë nuk kishin paraqitur dokumente të cilat provonin të drejtën e tyre për të banuar në Britani, që u ishte dhënë me një ligj të vitit 1971.

Anija Empire Windrush pati sjellë në Britani në vitin 1948, imigrantë nga Karaibet, për të ndihmuar në rindërtimin e vendit pas Luftës së Dytë Botërore. Trajtimi i ashpër për gjeneratën e Windrush duket se buron nga një politikë e paraqitur nga Teresa May në periudhën kur ajo ishte Ministre e Brendshme, nga viti 2010 deri në vitin 2016, që kërkonte krijimin e një mjedisi jo miqësor për imigrantët e paligjshëm.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Detaje nga krimi i paralajmëruar në Brekoc të Gjakovës i pandaluar nga Policia (Video)

Detaje nga krimi i paralajmëruar në Brekoc të Gjakovës i pandaluar nga Policia (Video)

Thaçi nuk përgjigjet për kompromisin me Serbinë, por sulmon Grupin KOHA

Thaçi nuk përgjigjet për kompromisin me Serbinë, por sulmon Grupin KOHA

Pjetër Nrecaj flet para policisë për vrasjen e bashkëshortes dhe vajzës

Pjetër Nrecaj flet para policisë për vrasjen e bashkëshortes dhe vajzës

Haradinaj: Përgjegjësit e vrasjes në Gjakovë duhet të marrin përgjigjen e duhur nga drejtësia

Haradinaj: Përgjegjësit e vrasjes në Gjakovë duhet të marrin përgjigjen e duhur nga drejtësia

Vrasja në Gjakovë: 5 euro ishin arsyeja e konflikti në çiftin Ndrecaj

Vrasja në Gjakovë: 5 euro ishin arsyeja e konflikti në çiftin Ndrecaj

Tahiri: Ata që kanë neglizhuar detyrën për ofrimin e sigurisë së të ndjerave, do të dalin para përgjegjësisë

Tahiri: Ata që kanë neglizhuar detyrën për ofrimin e sigurisë së të ndjerave, do të dalin para përgjegjësisë

Gjuriq me Listën Serbe ndërsa Vuçiq në linjë telefonike

Gjuriq me Listën Serbe ndërsa Vuçiq në linjë telefonike

AGK dënon gjuhën e përdorur nga presidenti Hashim Thaçi ndaj gazetarit Fitim Gashi

AGK dënon gjuhën e përdorur nga presidenti Hashim Thaçi ndaj gazetarit Fitim Gashi

Kryeprokurori i Gjakovës: Nuk i morëm shumë seriozisht kërcënimet e Pjetrit ndaj Valerianës

Kryeprokurori i Gjakovës: Nuk i morëm shumë seriozisht kërcënimet e Pjetrit ndaj Valerianës

Hoti i sigurt se Thaçi s’do ta udhëheqë dialogun me Serbinë

Hoti i sigurt se Thaçi s’do ta udhëheqë dialogun me Serbinë

Arrestohet një grup i organizuar kriminal

Arrestohet një grup i organizuar kriminal

Haziri: Gjilani ka hyrë në investimet më të mëdha infrastrukturore prej pasluftës

Haziri: Gjilani ka hyrë në investimet më të mëdha infrastrukturore prej pasluftës

Lekaj: Po e ndryshojmë infrastrukturën në vend dhe kurrë më s’do të ketë stërzgjatje të projekteve

Lekaj: Po e ndryshojmë infrastrukturën në vend dhe kurrë më s’do të ketë stërzgjatje të projekteve

Dhuna në familje mposht drejtësinë

Dhuna në familje mposht drejtësinë

Marrëveshja e Ministrisë së Bujqësisë me USAID-in siguron 3.8 milionë euro për sektorin e bujqësisë

Marrëveshja e Ministrisë së Bujqësisë me USAID-in siguron 3.8 milionë euro për sektorin e bujqësisë

Rrëfimi për vrasjen në Gjakovë: Ish-dhëndëri na e mbyti të bijën dhe mbesën në pragun e shtëpisë

Rrëfimi për vrasjen në Gjakovë: Ish-dhëndëri na e mbyti të bijën dhe mbesën në pragun e shtëpisë