Situata me COVID në Rusi, CNN: Horror në morgje, trupa të vdekur mbi njëri-tjetrin

17.11.2020 20:02
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Situata me COVID në Rusi, CNN: Horror në morgje, trupa të vdekur mbi njëri-tjetrin

“Gjymtyrët e një trupi të pajetë varen nga një barelë në një repart spitali ndërsa pacientët me koronavirus luftojnë për jetën e tyre vetëm disa metra larg. Një grua e moshuar gulçon nga frymëmarrja, e dëshpëruar.”

Kështu e nis shkrimin media prestigjioze, CNN lidhur me një video të publikuar që tregon situatën me koronavirusin në Rusi.

“Kështu duken netët tona: tmerruese”, thotë një zë mashkull duke rrëfyer pamjet, dhënë nga CNN nga një sindikatë e shquar e mjekëve rusë të lidhur me opozitën, “Aleanca e Mjekëve”, e cila thotë se u regjistrua në mes të Tetorit nga një anëtar i stafit të spitalit në Ulyanovsk, një qytet rreth 500 milje në lindje të Moskës.

“Edhe dy poshtë në lagjen tonë”, thotë ai, ndërsa filmonte një kufomë.

“Kjo është mënyra se si Covid-19 po vret të gjithë”.

Disa pamje tregojnë morgje me trupa, të zhveshur, të grumbulluar njëra mbi tjetrën në dysheme të zymta, në skena që duken si zona lufte më shumë sesa spitalet.

Ndërsa Rusia përpiqet të marrë pandeminë nën kontroll, videot janë një nga disa shenja që tregojnë për një numër të vdekur shumë më të lartë sesa sugjerojnë shifrat zyrtare.

Rusia thotë që nga 16 nëntori më shumë se 33,000 njerëz kanë vdekur nga Covid-19. Por ky numër diskutohet nga kritikët që thonë se Kremlini po raporton nën numrat real./tch

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Shkencëtarët zhvillojnë mjetin që zbulon COVID-19 nga rrezet rëntgen me saktësi 83%

Shkencëtarët zhvillojnë mjetin që zbulon COVID-19 nga rrezet rëntgen me saktësi 83%

Limaj: Zëdhënësi i lirisë sonë në burg, zëdhënësi i Millosheviqit president

Limaj: Zëdhënësi i lirisë sonë në burg, zëdhënësi i Millosheviqit president

Limaj: Pa Thaçin, Krasniqin, Veselin, Selimin nuk do të kishte UÇK

Limaj: Pa Thaçin, Krasniqin, Veselin, Selimin nuk do të kishte UÇK

Vetëvrasje në Kremlin: Truproja i Putinit gjendet i vdekur?

Vetëvrasje në Kremlin: Truproja i Putinit gjendet i vdekur?

Abazi për LDK-në: A e kanë kuptuar këta që nuk i do populli?

Abazi për LDK-në: A e kanë kuptuar këta që nuk i do populli?

Gjysmëvjetori mund të përfundojë para kohe

Gjysmëvjetori mund të përfundojë para kohe

Haskuka flet për gjendjen me Covid-19 në Prizren, kritikon masat e qeverisë

Haskuka flet për gjendjen me Covid-19 në Prizren, kritikon masat e qeverisë

​A e dëmton testi COVID-19 trurin tonë?

​A e dëmton testi COVID-19 trurin tonë?

​Përfundon mbledhja e LDK-së, Gashi thotë se janë të gatshëm për zgjedhje

​Përfundon mbledhja e LDK-së, Gashi thotë se janë të gatshëm për zgjedhje

​A duhet të mbajnë maska njerëzit që janë shëruar nga COVID-19?

​A duhet të mbajnë maska njerëzit që janë shëruar nga COVID-19?

​Shumica e shkollave sot në pushim, nuk respektuan vendimin e Qeverisë

​Shumica e shkollave sot në pushim, nuk respektuan vendimin e Qeverisë

Shpend Ahmeti: Prej nesër Trafiku urban falas

Shpend Ahmeti: Prej nesër Trafiku urban falas

​Gashi: Isa Mustafa e ka për obligim të gjejë zgjidhje për presidentin

​Gashi: Isa Mustafa e ka për obligim të gjejë zgjidhje për presidentin

11 të vdekur dhe 539 raste të reja me COVID-19

11 të vdekur dhe 539 raste të reja me COVID-19

Quni flet për deklaratën ku kishte thënë se do të qëndrojë në politikë derisa Thaçin e Veselin t’i sheh prapa grilave

Quni flet për deklaratën ku kishte thënë se do të qëndrojë në politikë derisa Thaçin e Veselin t’i sheh prapa grilave

Mbërrin mbi 160 mijë vaksina kundër gripit sezonal, shpërndahen falas

Mbërrin mbi 160 mijë vaksina kundër gripit sezonal, shpërndahen falas