Situata deri tani nga koronavirusi! Gati 340 mijë të infektuar në të gjithë botën, rastet rriten në SHBA

23.03.2020 09:35
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Situata deri tani nga koronavirusi! Gati 340 mijë të infektuar në të gjithë botën, rastet rriten në SHBA

Koronavirusi po përhapet gjithnjë e më shumë, siç zbulohet nga buletini i fundit i botuar nga Universiteti Johns Hopkins.

Rastet në të gjithë botën janë rritur në 340 mijë, 339,259 për të qenë më të saktë.

Të shëruarit janë 99,000, ndërsa numri i vdekjeve ishte 14,706.

Ndërkohë në këtë situatë fati i Tokios 2020 është i ndërlikuar, pasi Komiteti Olimpik Kanadez “ka marrë vendimin e vështirë për të mos dërguar ekipe” në Olimpiadën e planifikuar në Japoni këtë verë.

“The Coc and CPC – Komiteti Olimpik dhe Paralimpik Kanadez – i kërkojnë Komitetit Olimpik Ndërkombëtar, Komitetit Ndërkombëtar Paralimpik dhe Organizatës Botërore të Shëndetit që të shtyjë Lojërat për një vit.

Hipoteza e shtyrjes u shfaq gjithashtu në ndërhyrjen e fundit në Parlament nga kryeministri japonez, Shinzo Abe, i cili megjithatë përjashton mundësinë e një anulimi, siç është mbështetur deri më tani nga IOC.

Nga ana tjetër deri më sot, autoritetet amerikane kanë numëruar mbi 32,000 raste në të gjithë vendin. CNN pretendon se qeveria italiane ka filluar një apel drejtuar kreut të Pentagonit, Mark Esper, për të marrë pajisje mjekësore si maska dhe frymëmarrës. Lajmi vjen nga një burim i brendshëm në Mbrojtjen e SHBA, sipas të cilit Italia kërkoi gjithashtu kërkoi nga personeli ushtarak amerikan i vendosur në Itali të vinte në dispozicion personelin mjekësor dhe spitalet fushore, për të ndihmuar përpjekjet në një emergjencë.

Kërkesa italiane për në Shtetet e Bashkuara mbërrin kur dy aeroplanët e parë nga Rusia mbërrijnë në aeroportin ushtarak të Pratica di Mare, siç tha nga Ministri i Jashtëm Luigi Di Maio, dhe shtatë të tjerë priten në ditët në vijim me furnizime me maska, aspiratorë të mushkërive, kostume mbrojtëse, si dhe mjekë dhe ndihmës të tjerë.

Po ashtu rastet e reja të koronavirusit të regjistruar në Korenë e Jugut ranë në 64 nga 98 të Shtunën, duke e çuar totalin në 8.961: është shifra më e ulët që nga mesi i shkurtit, raportoi Qendrat e Koresë për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve. Vendi ka forcuar rregullat e brendshme të sjelljes kundër ngjitjes (përfshirë distancën ndërnjerëzore) dhe karantinën për ardhjet nga Evropa. Vdekjet u rritën në 111.

Në Kinë, rastet e brendshme kthehen në zero pas një të vetmi të infektuar në 48 orët e fundit. Komisioni Kombëtar i Shëndetit (NHC) raportoi nëntë vdekje të Dielën, të gjitha në Wuhan, shpërthimi i parë i epidemisë, një zonë që nuk ka parë raste të reja për pesë ditë rresht. Prandaj, viktimat e përgjithshme në Kinë u rritën në 3.270, ndërsa infeksionet totale janë 81.093, nga të cilat 5.120 janë akoma në spital. Deri më tani 72,703 pacientë janë larguar nga spitalet, e barabartë me një normë kurimi që është rritur në 89.6%.

/Top Channel/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


BQK: Po dezinfektojmë paratë e gatshme

BQK: Po dezinfektojmë paratë e gatshme

Kurti: Presidenti të mendojë për datë të zgjedhjeve, para se të kërkojë emrin e kandidatit nga VV

Kurti: Presidenti të mendojë për datë të zgjedhjeve, para se të kërkojë emrin e kandidatit nga VV

Thirrja e infektologut ndaj qytetarëve: Mos e fshihni se jeni të prekur nga koronavirusi

Thirrja e infektologut ndaj qytetarëve: Mos e fshihni se jeni të prekur nga koronavirusi

Zeka: Vonesat në mbështetje të sektorit privat shkatërrojnë ekonominë e vendit

Zeka: Vonesat në mbështetje të sektorit privat shkatërrojnë ekonominë e vendit

Vetëvendosje: President mos e shkel Kushtetutën, por vepro si në vitin 2010-2017

Vetëvendosje: President mos e shkel Kushtetutën, por vepro si në vitin 2010-2017

Mjeku i infektivit një mesazh për të varfërit: Jeta juaj është e paçmimtë, askush nuk ua rikthen

Mjeku i infektivit një mesazh për të varfërit: Jeta juaj është e paçmimtë, askush nuk ua rikthen

Fluturime për në Kosovë nuk do të ketë edhe 10 ditë

Fluturime për në Kosovë nuk do të ketë edhe 10 ditë

Qeveria shtyn vendimin për rinisjen e procesit mësimor deri më 6 prill Foto: Driton Paçarada / Koha / ilustrim

Qeveria shtyn vendimin për rinisjen e procesit mësimor deri më 6 prill Foto: Driton Paçarada / Koha / ilustrim

“E shëruara” 81 vjeçare e kronavirusit vdes disa orë pasi u shfaq në videon e duartrokitjes me doktorët

“E shëruara” 81 vjeçare e kronavirusit vdes disa orë pasi u shfaq në videon e duartrokitjes me doktorët

Veprimi human/ Spitali në Greqi i kërkon 600 maska shqiptares, kur e pyesin për çmimin mbesin pa fjalë

Veprimi human/ Spitali në Greqi i kërkon 600 maska shqiptares, kur e pyesin për çmimin mbesin pa fjalë

Edhe një rast i ri me koronavirus në Kosovë — shkon në 91 numri i të prekurve

Edhe një rast i ri me koronavirus në Kosovë — shkon në 91 numri i të prekurve

Arrestohet një serb para shtëpisë së presidentit Thaçi, i gjendet thika në veturë

Arrestohet një serb para shtëpisë së presidentit Thaçi, i gjendet thika në veturë

Tjetër ditë e zezë për Italinë/ Shkon në mbi 10000 numri i të vdekurve

Tjetër ditë e zezë për Italinë/ Shkon në mbi 10000 numri i të vdekurve

Tahiri: Për teket e pushtetit, Kurti i gatshëm të rrezikojë jetën e qytetarëve dhe sigurinë kombëtare

Tahiri: Për teket e pushtetit, Kurti i gatshëm të rrezikojë jetën e qytetarëve dhe sigurinë kombëtare

​Edhe dy raste të reja me koronavirus – 90 të prekur gjithsej

​Edhe dy raste të reja me koronavirus – 90 të prekur gjithsej

Punëdhënësit privat në Kosovë pezullojnë punëtorët nga puna në kohë pandemie

Punëdhënësit privat në Kosovë pezullojnë punëtorët nga puna në kohë pandemie