Sistemi VAR dhe në Shqipëri/ Bëhet aplikimi. Do nisë edhe trajnimi i arbitrave

08.05.2019 16:58
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Sistemi VAR dhe në Shqipëri/ Bëhet aplikimi. Do nisë edhe trajnimi i arbitrave

Sistemi VAR dhe në Shqipëri/ Bëhet aplikimi. Do nisë edhe trajnimi i arbitrave

Sistemi i gjykimit gjithnjë e më tepër po merr interesin e të rinjve meshkuj e femra në Shqipëri. Akademia e Arbtirimit e cila filloi aktivitetin dhe trajnimin e arbitrave të rinj të futbollit dy vite më parë, ka nisur sërish në këtë sezon të saj të dytë, me të njëjtin vrrull interesimi sipas shefit të sektorit të gjykimit në FSHF, Sokol Jareci.

“Brenda 24 oreve kemi 25 kërkesa nga djem edhe vajzea. Viti i shkuar ishte i suksesshëm pasi dolen 70- vetë”, tha Sokol Jareci, shef i sektorit të gjykimit FSHF.

Ndërkohë në ndihmë të gjykimit edhe nëv endin tonë ka filluar procedura për t’u aplikuar sistemi i gjykiomit VAR. Pas përmbushjes së aplikimit, brenda pak kohësh do të fillojë edhe trajnimi.

“Bëhet fjalë për një trajnim që zgjat 1 vit deri në 1 vit e gjysëm. Ndoshta nga sezoni 2020/2021 do të debutojë ky sistem të paktën në një ndeshje kryesore”, tha ai.

Aktualisht gjyqtari më i mirë në vend, Enea Jorgji ndodhet në UEFA në prag të kalimit në kategorinë e parë të gjyqtarëve të futbollit, një nga kategoritë më të larta ku asnjëherë më parë nuk ka gjykuar një arbitër.

Ndërkohë shefi i sektorit të gjykimit e vlerëson pozitive ecurinë e arbitrave në këtë sezon në futbollin shqiptar. /TCH/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Sistemi VAR dhe në Shqipëri/ Bëhet aplikimi. Do nisë edhe trajnimi i arbitrave

Sistemi VAR dhe në Shqipëri/ Bëhet aplikimi. Do nisë edhe trajnimi i arbitrave

Laptopët e rinj ThinkPad të Lenovo kanë 4 orë më shumë jetëgjatësi baterie

Laptopët e rinj ThinkPad të Lenovo kanë 4 orë më shumë jetëgjatësi baterie

Qendra për Shërbime IT në Maqedoni lufton disnivelin mes numrit të të punësuarve në IT dhe kërkesave të larta për ta

Qendra për Shërbime IT në Maqedoni lufton disnivelin mes numrit të të punësuarve në IT dhe kërkesave të larta për ta

Një prej bursave më të mëdha në botë humbet 40 milionë dollarë në Bitcoin

Një prej bursave më të mëdha në botë humbet 40 milionë dollarë në Bitcoin

Busulla.com, platforma inovative e cila përmbush nevojat e studentëve dhe bizneseve

Busulla.com, platforma inovative e cila përmbush nevojat e studentëve dhe bizneseve

Gëlltiti kufjet Apple AirPods, ende funksiononin edhe në stomakun e tij

Gëlltiti kufjet Apple AirPods, ende funksiononin edhe në stomakun e tij

Liverpooli s’ka të ndalur, Origi shënon sërish

Liverpooli s’ka të ndalur, Origi shënon sërish

Superkompjuteri i ardhshëm i SHBA do të ketë fuqinë e 160 superkompjuterëve të tjerë

Superkompjuteri i ardhshëm i SHBA do të ketë fuqinë e 160 superkompjuterëve të tjerë

Tashmë mund të bëni “Retweet” me imazhe, video dhe GIF

Tashmë mund të bëni “Retweet” me imazhe, video dhe GIF

Ylli i YouTube dënohet me 10 vite burg

Ylli i YouTube dënohet me 10 vite burg

Nëse Samsung nuk riparon Galaxy Fold deri më 31 Maj do të anulojë porositë

Nëse Samsung nuk riparon Galaxy Fold deri më 31 Maj do të anulojë porositë

Facebook fshin dhjetëra llogari Ruse

Facebook fshin dhjetëra llogari Ruse

Microsoft sjell Linux e vërtetë në Windows 10

Microsoft sjell Linux e vërtetë në Windows 10

Avengers: Endgame rekord të ardhurash prej 2 miliardë dollarë

Avengers: Endgame rekord të ardhurash prej 2 miliardë dollarë

Prodhuesit e mëdhenj të makinave, optimistë për makinat elektrike

Prodhuesit e mëdhenj të makinave, optimistë për makinat elektrike

Meridian Miftari: Intervistë me Cyber Security e Vitit në edicionin e 7-të të ICT Awards

Meridian Miftari: Intervistë me Cyber Security e Vitit në edicionin e 7-të të ICT Awards