Si të dashurosh pa e lënduar veten

16.03.2015 23:42
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Si të dashurosh pa e lënduar veten

Kur vuajmë për dashuri nuk është faji i ndjenjave, por i iluzioneve dhe bindjeve të krijuara. Ja si të çliroheni dhe ta jetoni të lumtur dashurinë.

Vuajtja nuk ka lidhje me dashurinë!
Dashuria nuk vdes kurrë, por mund të vritet! Po është e vërtetë, por a ia vlen të vuajmë për dashuri? Për t’iu përgjigjur kësaj pyetjeje, duhen matur intensiteti i ndjenjave, duhen parë qëndrimet, fjalët, mendimet, që na dënojnë me vuajtje pa qenë e nevojshme. Në këtë mënyrë mund të shpëtojmë nga “detyrimi tipik përsëritës” që na nxit të bëjmë të njëjtat gabime që kemi bërë në të kaluarën me partnerin. Por ç’duhet bërë? Hapi i parë është që të shikoni mirë në thellësi veten dhe tjetrin.

Sjelljet e gabuara na largojnë nga partneri
Si t’ia bëjmë që të dimë se mënyra jonë e të dashuruarit është e shëndetshme dhe nxitëse e humorit të mirë, ose që përgatit terrenin e trishtimit dhe zhgënjimit? Mjafton të shikoni me kujdes sesi silleni dhe çfarë qëllimesh keni për të qenë çift. Ka shumë mënyra për të parë një marrëdhënie me mendje të hapur, të çliruar nga rreziqet dhe konfliktet e zakonshme, edhe pse ka shumë sjellje që mund të na mbajnë larg një marrëdhënieje paqësore me partnerin.

Përsëritja
Duke përshtatur modele sjelljeje të provuara më parë, do t’ju pengojnë të zbuloni me partnerin anët e reja te vetja dhe të përdorni mënyra ende të paeksploruara. Lumturinë mund ta arrini vetëm duke i lënë pas mëritë dhe duke mos bërë më të njëjtat gabime, mos dyshoni, mos krijoni konflikte. Nëse nuk hiqni dorë nga këto sjelle do ta konsumoni menjëherë një lidhje të re të saponisur.

Këshilla
Lëreni mënjanë repertorin e dashurisë dhe përvishuni punës: refrenit “i njëjti plazh, i njëjti det” i ka ikur koha. Tani është koha të zgjidhni diçka të re.

Planifikoni të ardhmen
Kjo është ëndrra e të gjithë të dashuruarve, madje jo e përkohshme, por e përhershme. Por nga dëshira e deri në realizim hapi është i vogël. Tendenca për të fiksuar dhe konsoliduar lidhjen në një formë më të “strukturuar”, siç është fejesa, bashkëjetesa, ose martesa nga frika se mos e humbasësh tjetrin, mund të çojë në projektimin sistematik të së ardhmes. Rreziku? Që pritshmëritë dhe qëllimet e ardhshme mund ta zbehin dashurinë e partnerit karshi jush. Këshilla që u jepet në këto raste është që të jetoni të sotmen, të kujdeseni për gjërat që keni në dorë dhe ato që ndieni në ato momente. Kështu mund të shijoni gjërat e bukura që po kaloni, pa e vrarë mendjen se çdo të sjellë e ardhmja.

Simbioza
“Unë dhe ti që bëhemi një qenie e vetme, e ndarë nga pjesa tjetër e botës”. Kjo është një tentativë fiziologjike që zakonisht është e pranishme gjatë fazës së parë të dashurisë, por nëse nuk ekziston atëherë lidhja mund të jetë e dobët. Për të krijuar një çift nevojiten gjithmonë dy persona, pastaj nëse është vetëm njëri më aktiv se tjetri, këtij të fundit i duhet të mësojë të ecë me ritmin e tjetrit, për të mos e lënë pasionin të shuhet. Nëse lidhja e një çifti është e shëndetshme, nuk ka pse t’i trembet përballjes me botën e jashtme, që është kurioze, zhbiriluese dhe përdor stimuj të ndryshëm për t’i vënë në provë partnerët me xhelozinë, që është molla e sherrit mes dy të dashuruarve. Për të shpëtuar lidhjen duhet të mendoni që xhelozia e sëmurë shkatërron seksin dhe marrëdhënien.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


​Bikinit dalin për herë të parë në shitje para 74 viteve

​Bikinit dalin për herë të parë në shitje para 74 viteve

Dikur ishin të bardha, e sot të gjelbra – ekzistojnë dy arsye pse kirurgët i veshin këto rroba

Dikur ishin të bardha, e sot të gjelbra – ekzistojnë dy arsye pse kirurgët i veshin këto rroba

Nëntë dezinfektues duarsh që janë shumë të rrezikshëm për lëkurën

Nëntë dezinfektues duarsh që janë shumë të rrezikshëm për lëkurën

Në kohë të pandemisë, rreth 22 mijë qytetarë nga Kosova e kaluan fundjavën në bregdetin shqiptar

Në kohë të pandemisë, rreth 22 mijë qytetarë nga Kosova e kaluan fundjavën në bregdetin shqiptar

Stafi i kafiterisë “Momo” del negativ me Coronavirus

Stafi i kafiterisë “Momo” del negativ me Coronavirus

Kryeministri Indian: Bëni yoga, është një mbrojtje e sigurt kundër Covid

Kryeministri Indian: Bëni yoga, është një mbrojtje e sigurt kundër Covid

Temperatura të larta gjatë ditës së nesërme

Temperatura të larta gjatë ditës së nesërme

Mendoni dy herë para se të lini dikë të puthë beben tuaj

Mendoni dy herë para se të lini dikë të puthë beben tuaj

Horoskopi sot

Horoskopi sot

Gjinekologët kjo  është mosha ideale për t’u bërë nënë

Gjinekologët kjo është mosha ideale për t’u bërë nënë

Këto janë 10 gjëra që nuk duhet t’i bëni gjatë kohës sa e mbushni baterinë e telefonit

Këto janë 10 gjëra që nuk duhet t’i bëni gjatë kohës sa e mbushni baterinë e telefonit

Ja çfarë ndodh në organizëm nëse nuk hani një vakt

Ja çfarë ndodh në organizëm nëse nuk hani një vakt

Këto janë 5 arsye pse japonezët bëjnë dush në darkë

Këto janë 5 arsye pse japonezët bëjnë dush në darkë

Gjëra të pazakonta që duhet t’i mbani në frigorifer

Gjëra të pazakonta që duhet t’i mbani në frigorifer

Ilaç i magjishëm i natyrës: Kjo bimë me siguri pastron mushkëritë, shëron gastritin, qetëson inflamacionin e lukthit dhe fshikëzën!

Ilaç i magjishëm i natyrës: Kjo bimë me siguri pastron mushkëritë, shëron gastritin, qetëson inflamacionin e lukthit dhe fshikëzën!

Sekretet e Dianës përpara se të bëhej princeshë, shtrati i saj ishte gjatë gjithë kohës me…

Sekretet e Dianës përpara se të bëhej princeshë, shtrati i saj ishte gjatë gjithë kohës me…