Si ka luajtur Edi Rama me kufijtë e Kosovës

10.05.2019 11:23
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Si ka luajtur Edi Rama me kufijtë e Kosovës

Ditët e fundit, pas samitit të Berlinit, gjithnjë e më shumë po shtohen zërat që e përfshijnë edhe kryeministrin shqiptar Edi Rama, në pazarin okult të coptimit të Kosovës. Homologu i tij kosovar Haradinaj, megjithëse mori mbi shpinë etiketimin e një “budallai që e njohin shumë më tepër sesa banorët e lagjes së tij” (ashtu sikurse bën kryerilindasi sa herë gjendet në vështirësi), këmbënguli se Rama ka qenë pjesë e planit për ridizenjimin e hartave mes Vuçiçit dhe Thaçit.

Mediat kundër marrëveshjes shkuan edhe më tej, duke zbuluar një intervistë në tetor të Kryetares së Komitetit serb të Helsinkit, Sonja Biserko, që pohonte po të njëjtën gjë.

Pak a shumë të njëjtin opsion ka mbrojtur edhe ish negociatori për ballkanin, Karl Bild (lexo poshte) i cili kur e kundërshtoi që në gusht të vitit të shkuar propozimin e presidentit Thaçi, në një shkrim në Washington Post, theksoi se gjatë një bisede Rama i pat thënë se qe i hapur ndaj kësaj ideje.

Po si qëndron e vërteta në një kohë që mbrojtësit e Edi Ramës i mohojnë publikisht këto fakte? Sa ka qenë kryeministri i Shqipërisë i ngërthyer në këtë aventurë?

Po të lexosh me vëmendje qëndrimin zyrtar të qeverisë së Tiranës, ai duket korrekt dhe i matur. Formula është e përcaktuar me kujdes: “Shqipëria mbështet një zgjidhje që ka konsensus mes palëve në Kosovë dhe një marrëveshje që mbështetet nga BE dhe Bashkimi Europian.

Nëse i referohesh këtij qëndrimi gjithçka është ok dhe Tirana duket jashtë kulisave me vizatime hartash që janë skicuar në Bruksel apo Romë.

Por, shpesh herë Edi Rama e ka kapërcyer këtë formulë korrekte duke u renditur edhe publikisht në mbështetje të tezës së ndryshimit etnik të kufijve (lexo në shkrimet poshtë si ishte konceptuar ajo, sa merrte Serbia dhe sa Kosova).

Hera e parë që ai e hodhi këtë hap, qe një muaj e gjysëm pasi Hashim Thaçi e bëri publik qëndrimin e tij.

Në mesin e këtij gushti, Rama u shfaq në emisionin “Open” të Eni Vasilit ku çuditi me qëndrimet e tij.

Pavarësisht se këmbënguli disa herë se ishte shpejt që ai të prononcohej: “Kjo ende nuk është një platformë por vetëm një ide, ndaj unë nuk mund të përgjigjem”, ai lëshoi edhe fraza që do të mbahen mend gjatë.

Ai në një farë mënyre konfirmoi zërat se ishte pjesë e asaj marrëveshjeje që do të coptonte Kosovën, pjesa e mbetur e së cilës do të bashkohej në një Shqipëri më të madhe. “Pse nuk flisni për mundësinë e bashkimit kombëtar”, “kjo mundësi mund të mos na jepet më edhe për 30 vjet”, shtoi ai. Rama këmbënguli se “në mendimin tim SHBA është pro marrëveshjes” (lexo poshte) duke zgjedhur vetëm argumenta që shkonin në favor të saj.

Por, kulmin kryeministri shqiptar e arriti duke bërë në këtë intervistë, atë që s’do ta kishte imagjinuar kurrë ta nxirrte nga goja më parë. Në prill 2018, ai i pati premtuar Angela Merkelit në një takim në Berlin se ai qe kundër aventurës së shkëmbimit të kufijve, por kur u pyet në “Open” për divergjencat me kancelaren ai guxoi: “Merkel mund të jetë kundër, por këtu flasim për atdheun tonë dhe jo për atë të kancelares”.

Tre muaj më pas, ai vazhdoi në të njëjtën rrugë. Gjatë vizitës folklorike në Prishtinë dhe në Pejë, Rama doli hapur në mbështetje të presidentit Hashim Thaçi që ishte vënë në syrin e ciklonit pikërisht për shkak të lojës okulte të shkëmbimit të territoreve që po bënte me Vuçiçin. Rama, natyrisht nuk e përkrahu publikisht idenë, por sulmoi të gjithë kundërshtarët e Hashimit me shprehjen tashmë të famshme: “Kush i thotë Thaçit tradhëtar vetë është gomar”.

Ndërsa në fillim të këtij viti, ai doli pothuajse hapur me planin e tij kur shkarkoi nga detyra ministrin e jashtëm Ditmir Bushati, që kishte mbajtur të njëjtin qëndrim si Merkel, për hapjen e kutisë së Pandorës, duke e zëvendësuar atë me Gent Cakajn.

Pra për më shumë se gjysëm viti kryeministri shqiptar ka bërë gjithçka ka pasur në dorë në qëndrimet publike (përveç bisedave dhe angazhimeve private) për ta shtyrë përpara projektin e ndryshimit të kufijve në baza etnike.

Dhe qëndrimet e tij qenë të njëjta deri në momentin kur edhe vetë Hashim Thaçi filloi të zbusë tonet dhe të flasë për ndryshime të vogla të vijës kufitare si ato që Kosova bëri gjatë demarkacionit me Malin e Zi. Pas kësaj, Edi Rama u kthye sërish tek teza korrekte zyrtare se Tirana mbështet çdo zgjidhje që e pranon Kosova dhe që e mbështesin SHBA dhe BE.

Por, pavarësisht nga kjo, në rrugën 10 mujore të aventurës për ndryshimin e kufijve, Edi Rama nuk ka lënë pak gjurmë. Ai e ka përkundur në ëndrra këtë ide, nga e cila priste një bashkim të mundëshëm me Kosovën si të vetmen shpresë për të hapur një cikël të ri personal në politikë.

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Policia ushtron kallëzim penal ndaj “Fadi Com” për falsifikim dokumenti

Policia ushtron kallëzim penal ndaj “Fadi Com” për falsifikim dokumenti

Haradinaj i kërkon BQK-së arsyet e vendimit për rritjen e çmimit të sigurimit të automjeteve

Haradinaj i kërkon BQK-së arsyet e vendimit për rritjen e çmimit të sigurimit të automjeteve

Pagat e ulëta dhe çmimet e larta rëndojnë mirëqenien e qytetarëve

Pagat e ulëta dhe çmimet e larta rëndojnë mirëqenien e qytetarëve

Mustafa flet pas takimit me Kurtin: S’kemi folur për poste e ministri konkrete

Mustafa flet pas takimit me Kurtin: S’kemi folur për poste e ministri konkrete

Kurti: Marrëveshjen me LDK’në do ta bëjmë 3-4 ditë pas certifikimt të rezultateve

Kurti: Marrëveshjen me LDK’në do ta bëjmë 3-4 ditë pas certifikimt të rezultateve

Dokumenti “bombë” i Metës nga SHISH, Deputeti: Material shumë i dobët për të qenë sekret

Dokumenti “bombë” i Metës nga SHISH, Deputeti: Material shumë i dobët për të qenë sekret

ATK vazhdon ta konfiskoj pasurin e tatimpaguesve borxhlinj

ATK vazhdon ta konfiskoj pasurin e tatimpaguesve borxhlinj

Ngritet aktakuzë ndaj policit që vodhi kuletën me 1800 euro gjatë një bastisje

Ngritet aktakuzë ndaj policit që vodhi kuletën me 1800 euro gjatë një bastisje

Mbi 315 milionë euro mallra të importuara veç për një muaj në Kosovë

Mbi 315 milionë euro mallra të importuara veç për një muaj në Kosovë

Kurti e Mustafa vazhdojnë bisedimet për koalicionin

Kurti e Mustafa vazhdojnë bisedimet për koalicionin

Policia kërkon ndihmë për kapjen e këtij personi

Policia kërkon ndihmë për kapjen e këtij personi

Arrestohen dy persona për kontrabandim me mallra

Arrestohen dy persona për kontrabandim me mallra

Tahiri: Kurti synon kapjen e shtetit përmes “kapjes së sindikatave”

Tahiri: Kurti synon kapjen e shtetit përmes “kapjes së sindikatave”

Gazetari rrëfen tmerrin: Klerikët në Irak thonë se seksi me vajza 12 vjeçe është hallall

Gazetari rrëfen tmerrin: Klerikët në Irak thonë se seksi me vajza 12 vjeçe është hallall

Sipas Beogradit, edhe Republika Nauru ka tërhequr njohjen e Kosovës

Sipas Beogradit, edhe Republika Nauru ka tërhequr njohjen e Kosovës

Dhuna në familje me përmasa shqetësuese, 1700 raste të grave të raportuara

Dhuna në familje me përmasa shqetësuese, 1700 raste të grave të raportuara