Shtrirja e koronavirusit nga Kina në Evropë: një listë me lajmet më të rëndësishme

23.02.2020 15:06
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Shtrirja e koronavirusit nga Kina në Evropë: një listë me lajmet më të rëndësishme

Italia është shndërruar në vatër të koronavirusit në Evropë, në Korenë e Jugut është shpallur gjendje e jashtëzakonshme shëndetësore, në Kinë autoritetet konfirmojnë 77 mijë të infektuar, në Ukrainë të kthyerit nga Kina janë gjuajtur me gurë. Më të rrezikuarit janë personat mbi moshën 50-vjeçare.

1.
“Zona Rossa”, zona e kuqe, kështu quhet pjesa veriore e Italisë e prekur nga koronavirusi. Deri të dielën pasdite në Italinë veriore, e sidomos në krahinat e Lombardisë dhe Venetos, janë regjistruar rreth 130 të infektuar. 50 mijë njerëz janë izoluar – si në Kinë, prej nga buron virusi. Dy persona kanë vdekur në Itali. Ky vend është shndërruar befas në vatër të infektimeve me koronavirusin në Evropë. Për të arritur në zonat e prekura nga virusi, autoritetet kanë hapur “korridore sterile”, përmes të cilave pritet të sillen ilaçe dhe artikuj ushqimorë.

2.
Koronavirusi ka pasoja edhe për jetën sociale. Të hënën dhe të martën nuk do të mbahet karnavali tradicional i Venedikut.

3.
Presidenti i Kinës Shi Xhinpin tha se koronavirusi do të ketë pasoja edhe për ekonominë e vendit. Lufta kundër koronavirusit është në fazë kritike, tha Shi Xhinpin.

4.
Në Korenë e Jugut janë infektuar rreth 600 veta, ndërsa kanë vdekur 5 persona. Për shkak të shtrirjes së shpejtë të virusit autoritetet kanë shpallur gjendjen e jashtëzakonshme shëndetësore. Pas Kinës Korea e Jugut është vendi me numrin më të madh të infektimeve.

5.
Në Japoni ka vdekur pasagjeri i tretë që gjendej në karantinë në anijen “Diamond Princess”. Kjo anije u ndalua në portin e Jokohamas dhe kishte brenda rreth 3 mijë pasagjerë. Ndërkohë ata janë lejuar të braktisin anijen.

6.
Në Iran deri më tani kanë vdekur 8 veta si pasojë e koronavirusit. Kështu ka bërë të ditur ministria e Shëndetësisë e Iranit. Numri i të infektuarve ka arritur në 43.

7.
Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) njoftoi të premten se hapësira kohore për të parandaluar epideminë po mbyllet. “Nëse e humbim këtë shans, do të kemi problem serioz”, tha shefi i OBSH-së Tedros Adhanom Ghebreyesus.

8.
Kriza e koronavirusit kërcënon edhe ekonominë botërore. Në Kinë shitja e veturave të reja ka rënë për 92 për qind. Nga data 1 deri 16 shkurt në Kinë janë shitur vetëm 4900 automjete. Në periudhën e njëjtë kohore para një viti qenë shitur 60 mijë vetura.

9.
Qeveria e Ukrainës i ka transportuar disa shtetas nga Vuhani i Kinës, ku shpërtheu virusi. Por duke i dërguar në karantinë në rajonin Poltava, banorët e fshatit Novi Sanshari i kanë sulmuar me gurë autobusët në përpjekje për të penguar sistemimin e ukrainasve të kthyer nga Kina. Asnjëri prej tyre nuk ka shenja të virusit, por kjo nuk i ka penguar banorët të shfaqin agresivitet kundër bashkëkombësve. Presidenti ukrainas Volodimir Selenski tha se kjo sjellje “nuk i përgjigjet anës së mirë të karakterit tonë”.

10.
Autoritetet kineze kanë publikuar një pasqyrë me të dhëna të të vdekurve të deritanishëm nga koronavirusi. Të dhënat tregojnë se rreziku nga koronavirusi rritet nga mosha 50-vjeçare dhe veçanërisht te burrat. Shumica e të vdekurve deri më tani janë të moshës së pjekur ose të vjetër.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Burri i Albulena Haxhiut: Duhet të kaloni mbi trupa njerëzish para sa të kthehet krimi në qeverisje

Burri i Albulena Haxhiut: Duhet të kaloni mbi trupa njerëzish para sa të kthehet krimi në qeverisje

Grenell fton të gjithë të respektojnë vendimin e Kushtetueses: Mezi pres të punoj me qeverinë

Grenell fton të gjithë të respektojnë vendimin e Kushtetueses: Mezi pres të punoj me qeverinë

Hoti: Koha të bashkohemi për vendin, s’ka humbur askush

Hoti: Koha të bashkohemi për vendin, s’ka humbur askush

Haradinaj: Sa më shpejt të formohet Qeveria Hoti

Haradinaj: Sa më shpejt të formohet Qeveria Hoti

Mustafa: Aktgjykimi i sotëm i Gjykatës Kushtetuese dëshmon se shteti i Kosovës dhe drejtësia po funksionon

Mustafa: Aktgjykimi i sotëm i Gjykatës Kushtetuese dëshmon se shteti i Kosovës dhe drejtësia po funksionon

LDK: Gjykata vendosi, tashmë dihet se si duhet vepruar edhe në të ardhmen

LDK: Gjykata vendosi, tashmë dihet se si duhet vepruar edhe në të ardhmen

SHBA, institucioneve dhe partive: Zbatojeni vendimin e Gjykatës Kushtetuese

SHBA, institucioneve dhe partive: Zbatojeni vendimin e Gjykatës Kushtetuese

Thaçi: Kam qenë i bindur se çdo hap që kam ndërmarrë ishte në përputhje të plotë me Kushtetutën

Thaçi: Kam qenë i bindur se çdo hap që kam ndërmarrë ishte në përputhje të plotë me Kushtetutën

Konjufca: Vendimi i Kushtetueses do të shkaktojë revoltë qytetare

Konjufca: Vendimi i Kushtetueses do të shkaktojë revoltë qytetare

Kushtetuesja i jep të drejtë presidentit Thaçi për dekretin

Kushtetuesja i jep të drejtë presidentit Thaçi për dekretin

Koci: Kushdo që i qaset dhomës së përgjimeve në Telekom domosdo lë gjurmë

Koci: Kushdo që i qaset dhomës së përgjimeve në Telekom domosdo lë gjurmë

Gjasat për marrëveshje Kosovë-Serbi gjatë këtij viti shihen të vogla

Gjasat për marrëveshje Kosovë-Serbi gjatë këtij viti shihen të vogla

NISMA: E paprecedent për shoqëritë demokratike organizmin e protestave nga partia që udhëheq qeverinë

NISMA: E paprecedent për shoqëritë demokratike organizmin e protestave nga partia që udhëheq qeverinë

Kosovë: Katër raste të reja, 19 të shëruar nga COVID-19

Kosovë: Katër raste të reja, 19 të shëruar nga COVID-19

Nëntë pacientë me Covid-19 në Infektive, tre në gjendje të rëndë

Nëntë pacientë me Covid-19 në Infektive, tre në gjendje të rëndë

“Test protesta” nis me thirrjet “Duam zgjedhje”, “Albin Kurti” dhe “Vetëvendosje”

“Test protesta” nis me thirrjet “Duam zgjedhje”, “Albin Kurti” dhe “Vetëvendosje”