Shteti që po propozon që Kosova dhe Serbia të anëtarësohen në BE

13.06.2018 16:38
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Shteti që po propozon që Kosova dhe Serbia të anëtarësohen në BE

Ministri i Jashtëm i Polonisë, Jacek Çaputoviç, tha sot në Beograd se për Serbinë dhe për Kosovën do të ishte më së miri që “të dyja shtetet të bëhen anëtare të Bashkimit Europian”, meqë kështu më së lehti do t’i zgjidhnin problemet e ndërsjella.

Ai u shpreh kështu gjatë një konference për media, pas takimit me ministrin e jashtëm serb, Ivica Daçiq, raporton FoNet.

Ai me këtë rast ai ka bërë thirrje që të bisedojnë dhe të diskutojnë për zgjidhjen e problemeve midis Serbisë e Kosovës, madje jo vetëm të bisedojnë Beogradi e Prishtina, por edhe shtete të tjera që mund të ndihmojnë.

Kjo agjenci lajmesh e Beogradit citon ministrin serb të jashtëm Daçiq të ketë thënë se BE-ja nuk do të duhej që Serbisë t’i krijojë probleme shtesë në rrugën e saj të aderimit dhe këtë udhëtim ta “ngarkojë me Kosovën”, transmeton Koha.net.

Ai ka thënë se Serbia dëshiron zgjidhjen e çështjes së Kosovës, por me kompromis. Po ashtu ka rikujtuar se Polonia e ka njohur pavarësinë e Kosovës, por nuk ka vendosur marrëdhënie diplomatike me të, e po ashtu edhe me rastin e votimit të Kosovës për pranim në UNESCO ajo ka abstenuar.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Ja çfarë shkruante në Facebook autori i masakrës në Vlorë

Ja çfarë shkruante në Facebook autori i masakrës në Vlorë

Phillips: Ndarja ose shkëmbimi i territoreve, alternativa më e keqe

Phillips: Ndarja ose shkëmbimi i territoreve, alternativa më e keqe

“Thaçi dhe Vuçiqi tashmë po bisedojnë për caktimin e kufirit të ri”

“Thaçi dhe Vuçiqi tashmë po bisedojnë për caktimin e kufirit të ri”

Ky është 24 vjeçari që vrau 8 persona në Vlorë: Është i rrezikshëm

Ky është 24 vjeçari që vrau 8 persona në Vlorë: Është i rrezikshëm

Tahiri: Me Kodin e ri penal, dhunuesit do të vuajnë burg

Tahiri: Me Kodin e ri penal, dhunuesit do të vuajnë burg

Ramush Haradinaj si Ronaldo! (Video)

Ramush Haradinaj si Ronaldo! (Video)

Ndodh në Shqipëri: Uniformat e verës, vijnë në dimër, policët detyrohen t’i blejnë vetë

Ndodh në Shqipëri: Uniformat e verës, vijnë në dimër, policët detyrohen t’i blejnë vetë

Shqiptarët nga Lugina e Preshevës që kërkojnë të ardhmen në Perëndim

Shqiptarët nga Lugina e Preshevës që kërkojnë të ardhmen në Perëndim

Nga një muaj paraburgim tre personave që tentuan të vrasin njërin në Kamenicë

Nga një muaj paraburgim tre personave që tentuan të vrasin njërin në Kamenicë

MKRS me plan për parandalimin e dhunës në sport

MKRS me plan për parandalimin e dhunës në sport

Albin Kurti: Kosova të marrë shembull nga Kanadaja

Albin Kurti: Kosova të marrë shembull nga Kanadaja

Sulmohet Ambasada e Kosovës në Stockholm, MPJ e dënon rastin

Sulmohet Ambasada e Kosovës në Stockholm, MPJ e dënon rastin

50 mijë euro për pastrimin e Lepencit nga azbesti

50 mijë euro për pastrimin e Lepencit nga azbesti

10 orë pritje në Merdare!

10 orë pritje në Merdare!

Komisioni Evropian: Zgjidhja duhet të jetë realiste dhe e mundshme

Komisioni Evropian: Zgjidhja duhet të jetë realiste dhe e mundshme

Ministrja Hoxha priti në takim ambasadorin e Kanadasë në Kroaci, thotë se këto dy vende kanë miqësi shembullore

Ministrja Hoxha priti në takim ambasadorin e Kanadasë në Kroaci, thotë se këto dy vende kanë miqësi shembullore