Shqetësuese, mjekët thonë se meshkujt që preken nga koronavirusi mund të mos bëjnë fëmijë

13.03.2020 20:37
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Shqetësuese, mjekët thonë se meshkujt që preken nga koronavirusi mund të mos bëjnë fëmijë

Asnjë studim nuk ka vërtetuar deri më tani ndikimin e infeksionit në pjellorinë dhe fuqinë e mashkullit, por mjekët në Wuhan të Kinës besojnë se është shumë e mundur të zvogëlohet numri i spermës dhe sekretimi i hormoneve.

Mjekët kinezë u kanë bërë thirrje meshkujve me koronavirus të testojnë pjellorinë, pasi është e mundur që sëmundja të ketë efekt negativ në testikujt, sipas Daily Mail.

Sipas spitalit Tongja, megjithëse koronavirusi prek kryesisht mushkëritë dhe sistemin imunitar, ai në teori mund të rrezikojë shëndetin riprodhues të meshkujve.

Ekspertët mbështesin këtë pretendim që COVID-19 hyn në qelizat njerëzore përmes një proteine të caktuar ACE2, e cila është gjithashtu e pranishme në membranën testikulare të qelizave.

Ato gjithashtu udhëheqin me shembullin e përvojave të mëparshme me epideminë SARS në 2002 dhe 2003, kur u vërejt një dëmtim i gjerë i testikujve të pacientëve individualë.

Edhe pse deri më tani asnjë organ koronar nuk është vërejtur në organet riprodhuese, inflamacioni është i mundur, sipas një studimi nga një spital në Tongja.

“Është më mirë për burrat që kanë pasur infeksion, veçanërisht ata që duan pasardhës, të kryejnë teste të pjellorisë siç është një test mbi cilësinë e spermës dhe nivelet e hormoneve, në mënyrë që të zbulojnë një problem të mundshëm sa më shpejt të jetë e mundur”, thonë ekspertët.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Edhe 12 të shëruar dhe gjashtë raste të reja me COVID-19 në Kosovë

Edhe 12 të shëruar dhe gjashtë raste të reja me COVID-19 në Kosovë

Thaçi i shokuar me “amaterizmin e Bordit të përkohshëm të KEK-ut dhe servilëve të tyre”

Thaçi i shokuar me “amaterizmin e Bordit të përkohshëm të KEK-ut dhe servilëve të tyre”

Nis peticioni i VV-së me kërkesën për zgjedhje

Nis peticioni i VV-së me kërkesën për zgjedhje

Mrekullia në Suedi/ 27 vjeçarja me CoVid-19 nga Vlora lind teksa ishte në koma, zgjohet pas 20 ditësh

Mrekullia në Suedi/ 27 vjeçarja me CoVid-19 nga Vlora lind teksa ishte në koma, zgjohet pas 20 ditësh

Në dukje një çift normal, zbrazin 20 plumba ndaj policëve (VIDEO)

Në dukje një çift normal, zbrazin 20 plumba ndaj policëve (VIDEO)

6 zyrtarë të MI-së morën paga shtesë për mbikëqyrjen e një projekti, njëri mori mbi 30 mijë euro

6 zyrtarë të MI-së morën paga shtesë për mbikëqyrjen e një projekti, njëri mori mbi 30 mijë euro

Facebook nuk pranon të marrë masa pas komenteve të Trumpit

Facebook nuk pranon të marrë masa pas komenteve të Trumpit

Donald Trump thotë se protestuesit do të përballen me qentë dhe armët nëse sulmojnë Shtëpinë e Bardhë

Donald Trump thotë se protestuesit do të përballen me qentë dhe armët nëse sulmojnë Shtëpinë e Bardhë

41% e kosovarëve në kohë pandemie ulën konsumin, 15% morën para borxh

41% e kosovarëve në kohë pandemie ulën konsumin, 15% morën para borxh

Vetëvendosje me peticion kërkon zgjedhje

Vetëvendosje me peticion kërkon zgjedhje

Heldti pas anketës së UNDP-së: Statistikat flasin vetë

Heldti pas anketës së UNDP-së: Statistikat flasin vetë

Shkup: Mosrespektimi i masave për COVID-19 mund të rikthejë kufizimet

Shkup: Mosrespektimi i masave për COVID-19 mund të rikthejë kufizimet

Miftaraj: Vendimet e Kushtetueses duhet të zbatohen, partitë politike të mos e sulmojnë gjykatën apo gjykatësit e saj

Miftaraj: Vendimet e Kushtetueses duhet të zbatohen, partitë politike të mos e sulmojnë gjykatën apo gjykatësit e saj

Bankat në Kosovë të gatshme për dhënien e kredive

Bankat në Kosovë të gatshme për dhënien e kredive

Von Cramon: Shkëmbimi i territoreve mes Kosovës dhe Serbisë i papranueshëm

Von Cramon: Shkëmbimi i territoreve mes Kosovës dhe Serbisë i papranueshëm

Kundër shembjes me eksploziv të pallatit të VIP-ave në Durrës, banorët në protestë

Kundër shembjes me eksploziv të pallatit të VIP-ave në Durrës, banorët në protestë