Shoqëria civile: LDK të publikojë marrëveshjen me Listën Serbe para votimit të qeverisë

29.05.2020 19:56
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Shoqëria civile: LDK të publikojë marrëveshjen me Listën Serbe para votimit të qeverisë

Marrëveshjet për bashkëqeverisje të LDK-së me AAK-në dhe NISMA-n janë bërë publike, por jo ajo edhe me Listën Serbe.

Nga kjo parti janë arsyetuar se marrëveshjet i kanë publikuar vet partnerët e koalicionit të ardhshëm dhe se ajo vet nuk ka publikuar asnjë marrëveshje.

Shefi i Grupit Parlamentar të LDK-së, Arben Gashi ka thënë se sot se marrëveshjen me Listën Serbe do ta publikojë vet i dekretuari për kryeministër Avdullah Hoti.

Mirëpo nga shoqëria civile thonë se publikimi i marrëveshjes LDK-Lista Serbe duhet të bëhet para se qeveria e re të votohet në Kuvend.

“Jo pse duhet të konspirojmë ndonjë marrëveshje mes LDK-së dhe Listës Serbe, por është përgjegjësi ndaj publikut dhe për hir të transparencës është mëse e duhur që sa më parë, domosdo para krijimit të qeverisë të publikohet kjo marrëveshje”, ka deklaruar për RTV Dukagjinin Allen Meta nga Demokracia për Zhvillim (D4D).

Tashmë AAK ka publikuar pesë emrat e ministrave të saj në Qeverinë Hoti, përcjell Telegrafi.

NISMA do të ketë dy ministri dhe postin e zëvendëskryeministrit por ende nuk ka përcaktuar emrat se kush do të drejtojë këto dikastere.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


S’ka vendim tjetër për shtyrje, sot afati i fundit për bizneset që të paguajnë tatimet

S’ka vendim tjetër për shtyrje, sot afati i fundit për bizneset që të paguajnë tatimet

Policia i kap 5 persona në Prishtinë duke tentuar t’i transportonin me ‘taxi’ dy thasë me drogë

Policia i kap 5 persona në Prishtinë duke tentuar t’i transportonin me ‘taxi’ dy thasë me drogë

Arsenal – Liverpool, formacionet e mundshme

Arsenal – Liverpool, formacionet e mundshme

Koronavirusi i merr jetën 23 vjeçares në Tiranë

Koronavirusi i merr jetën 23 vjeçares në Tiranë

Maqedoni, deri në ora 09:00 votuan mbi 5% të votuesve

Maqedoni, deri në ora 09:00 votuan mbi 5% të votuesve

Therje me thikë në Pejë, policia arreston një person

Therje me thikë në Pejë, policia arreston një person

I infektuari me koronavirus sillet nëpër Prishtinë, rrihet nga disa persona të panjohur

I infektuari me koronavirus sillet nëpër Prishtinë, rrihet nga disa persona të panjohur

Meta pret sot Bashën

Meta pret sot Bashën

LDK optimiste për marrëveshjen finale, LVV kundërshton takimin e Brukselit

LDK optimiste për marrëveshjen finale, LVV kundërshton takimin e Brukselit

Lëkundet Shqipëria, tërmeti godet në Korçë

Lëkundet Shqipëria, tërmeti godet në Korçë

Zëdhënësi i MSH-së tregon se pse po përhapet aq shpejt koronavirusi

Zëdhënësi i MSH-së tregon se pse po përhapet aq shpejt koronavirusi

Moti sot dhe nesër

Moti sot dhe nesër

Pejë, tre pacientë me koronavirus në gjendje të rëndë

Pejë, tre pacientë me koronavirus në gjendje të rëndë

Mbyllet për qarkullim rruga “Ilaz Kodra” në kryeqytet

Mbyllet për qarkullim rruga “Ilaz Kodra” në kryeqytet

Twiter mbush 14 vjeç

Twiter mbush 14 vjeç

Katër vjet nga përpjekja për grusht shtet në Turqi

Katër vjet nga përpjekja për grusht shtet në Turqi