Shkencëtarët italianë: Koronavirusi është inteligjent, do të dobësohet për të mbijetuar

17.03.2020 22:29
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Shkencëtarët italianë: Koronavirusi është inteligjent, do të dobësohet për të mbijetuar

Koronavirusi do të dobësohet me kalimin e kohës dhe do të bëhet më pak ngjitës. Kjo është mënyra e vetme për të mbijetuar dhe është pikërisht ajo që do të ndodhë, pasi që virusi është inteligjent, tha shkencëtarja italiane Elisa Vicenza.

Ajo studioi SARS, gripin e derrit dhe virusin ZIKA si drejtuese e Divizionit të Patogjenezës dhe Biosigurisë Virale në Qendrën Kërkimore San Rafael, dhe tani është në ekipin koronavirus me imunologun Albert Mantovani të Universitetit Italian Humanitas.

Vicenza, së bashku me një grup shkencëtarësh, po eksplorojnë se si trupi lufton infeksionin e koronavirusit.

“Në luftën kundër koronavirusit, imuniteti i lindur, i ndërtuar nga qelizat e gjakut, lëngjet dhe indet, luan rolin më të madh, duke qenë linja e parë e mbrojtjes kundër çdo lloj infeksioni. Është një sistem me reagim të shpejtë, ndryshe nga imuniteti i fituar që përbëhet nga limfocitet që kërkojnë javë për të prodhuar antitrupa. Hulumtimi ynë është i bazuar në molekula të imunitetit të lindur që mund të parandalojnë përhapjen e virusit më tej, “tha ajo.

Shkenca po përparon gjithnjë e më shumë çdo ditë në hulumtimin e efikasitetit të ilaçit kundër koronavirusit duke u përqendruar më shumë te molekulat që parandalojnë përhapjen e infeksionit dhe shumëzimin e tij.

Virusi COVID-19 ka një strukturë tredimensionale. Ajo është e përbërë nga një proteinë virale që lidh një receptor specifik në qelizat e synuara të sistemit të frymëmarrjes.

Bazuar në këtë strukturë, shkencëtarët po përpiqen të gjejnë molekulat e duhura që do të punojnë për të parandaluar përhapjen e virusit në qelizat.

Për të parandaluar infektimin e virusit, shkencëtarët rekomandojnë marrjen e vitaminës B12 dhe vitaminës D, e cila vjen nga dielli. Ata gjithashtu rekomandojnë një dietë të pasur me vitaminë C.

/Top Channel/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


6 prej 43 pacientëve me Covid-19 në Infektivë janë në gjendje të rëndë shëndetësore

6 prej 43 pacientëve me Covid-19 në Infektivë janë në gjendje të rëndë shëndetësore

Policia zbaton urdhrat, qeveria e kënaqur me respektimin e kufizimit të lëvizjes

Policia zbaton urdhrat, qeveria e kënaqur me respektimin e kufizimit të lëvizjes

Merren masa shtesë nga Shtabi Emergjent në Mitrovicë për parandalimin e COVID 19

Merren masa shtesë nga Shtabi Emergjent në Mitrovicë për parandalimin e COVID 19

E tmerrshme/ Nuk di të ulet numri i vdekjeve në Itali, ja sa ishin në 24 orët e fundit

E tmerrshme/ Nuk di të ulet numri i vdekjeve në Itali, ja sa ishin në 24 orët e fundit

​Ministri Bislimi aprovoi Planin Operacional për Pakon Fiskale Emergjente

​Ministri Bislimi aprovoi Planin Operacional për Pakon Fiskale Emergjente

Me vendim të Qeverisë, Kumanova futet në karantinë

Me vendim të Qeverisë, Kumanova futet në karantinë

Edhe gazetarët përfshihen në Pakon Emergjente

Edhe gazetarët përfshihen në Pakon Emergjente

Kryetari i Kamenicës thotë se po mendojnë që t’i fusin në karantinë 18 familje

Kryetari i Kamenicës thotë se po mendojnë që t’i fusin në karantinë 18 familje

Mali i Zi dënon publikimin e emrave të të infektuarve me coronavirus

Mali i Zi dënon publikimin e emrave të të infektuarve me coronavirus

Haziri: Faleminderit furrës Mala për bukën e dhënë në këto ditë të vështira

Haziri: Faleminderit furrës Mala për bukën e dhënë në këto ditë të vështira

Komuna e Malishevës ndihmon edhe të moshuarit që jetojnë vetëm

Komuna e Malishevës ndihmon edhe të moshuarit që jetojnë vetëm

Hoti kritikon vendimin e Qeverisë për përjashtimin e Telekomit nga prokurimi publik

Hoti kritikon vendimin e Qeverisë për përjashtimin e Telekomit nga prokurimi publik

Heqja e taksës, veç sot nga Serbia kanë hyrë 20 maune me mallra në Kosovë

Heqja e taksës, veç sot nga Serbia kanë hyrë 20 maune me mallra në Kosovë

Fondacioni “Labinot Tahiri” dhuron 200 pako ushqimore për familjet në nevojë në Mitrovicë

Fondacioni “Labinot Tahiri” dhuron 200 pako ushqimore për familjet në nevojë në Mitrovicë

Zvicra ndihmon Kosovën në luftën kundër koronavirusit

Zvicra ndihmon Kosovën në luftën kundër koronavirusit

Shpend Ahmeti kërkon masa shtesë: Thirrja mos me dalë pa nevojë nuk po respektohet

Shpend Ahmeti kërkon masa shtesë: Thirrja mos me dalë pa nevojë nuk po respektohet