Shfletuesi super anonim zbarkon në Android

23.05.2019 00:09
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Shfletuesi super anonim zbarkon në Android

VPN dhe modalitetet e shfletimit privat mund tu ndihmojnë shumë por nëse dëshironi një nivel tjetër privatësie, është shfletuesi i famshëm Tor.

Më në fund ka dalë nga faza beta dhe mbërritur në Android në versionin stabil bëri të ditur Projekti Tor. Shfletimi në rrjetin Tor në anonimitet të plotë tashmë i disponueshëm për të gjithë përdoruesit Android.

Tor Browser është i bazuar në Firefox dhe si rezultat do të merrni funksionet e këtij të fundit por që nuk lidhet në mënyrë direkt me uebsajtet.

Përkundrazi përdor një rrjet serverësh të enkriptuar të cilët kalojnë kërkesat në disa rrjet të ndërmjetme duke fshirë adresat IP dhe identitetin e përdoruesve.

Ka qenë e mundur edhe më përpara të lidheshin me Tor në një smartfon por duhej përdorur aplikacioni Orbot ose Ofox. Tashmë është i integruar dhe lidhet vetë sa herë hapni shfletuesin.

Me Tor aktivistët dhe gazetarët mund të shmangin monitorimin qeveritar. Gjithashtu është më e lehtë të shmangen kompanitë e reklamimit apo anashkalimi i bllokimit gjeografik. Sigurisht siç edhe Silk Road e ka demonstruar, shfletuesi dhe rrjeti Tor mund të përdoren për të fshehur aktivitete të jashtëligjshme dhe kriminale.

Dhe përdorimi i shfletuesit nuk është pa problemet e veta sepse duke qenë se shumë përdorues kanë akses në serverë, mund të ngatërroheni me një bot.

Tor tha se në Apple iOS nuk do të ofrohet një shfletues Tor sepse kompania i detyron shfletuesit të përdorin motorin e saj. Kështu Tor rekomandon Onion Browser për iPhone dhe iPad. /PCWorld Albanian

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Kida nuk e ka ndërmend të ndalet

Kida nuk e ka ndërmend të ndalet

Genta Ismaili shijon dëborën, ekspozon format e bukura trupore

Genta Ismaili shijon dëborën, ekspozon format e bukura trupore

Merrni Vitamina B12 për të forcuar trurin dhe kujtesën, ja ushqimet ku gjendet

Merrni Vitamina B12 për të forcuar trurin dhe kujtesën, ja ushqimet ku gjendet

Tuna publikon imazhe nga seti i ri fotografik

Tuna publikon imazhe nga seti i ri fotografik

Young Zerka ka një informacion të rëndësishëm për fansat

Young Zerka ka një informacion të rëndësishëm për fansat

Për të gjithë ata të cilët e kanë keqkuptuar, keqinterpretuar dhe keqtrajtuar mikpritjen për përfaqësuesen angleze

Për të gjithë ata të cilët e kanë keqkuptuar, keqinterpretuar dhe keqtrajtuar mikpritjen për përfaqësuesen angleze

Kosova e mbyll ciklin eliminator për ‘Euro 2020’ e pafuqishme kundër Anglisë

Kosova e mbyll ciklin eliminator për ‘Euro 2020’ e pafuqishme kundër Anglisë

Anglia ngrit epërsinë ndaj Kosovës

Anglia ngrit epërsinë ndaj Kosovës

Tifozët anglezë me plis të bardhë në kokë këndojnë nëpër rrugët e Prishtinës: “Serbinë e rrahin kudo që shkon!”

Tifozët anglezë me plis të bardhë në kokë këndojnë nëpër rrugët e Prishtinës: “Serbinë e rrahin kudo që shkon!”

37 vjeçarja tregon se si njolla e vogël që iu shfaq në hundë, i rezultoi të ishte kancer

37 vjeçarja tregon se si njolla e vogël që iu shfaq në hundë, i rezultoi të ishte kancer

Ja pse Anglisë i nevojitet sot fitorja kundër Kosovës

Ja pse Anglisë i nevojitet sot fitorja kundër Kosovës

A do t’i shohim nesër tifozet më seksi të Anglisë në stadiumin ‘Fadil Vokrri’?

A do t’i shohim nesër tifozet më seksi të Anglisë në stadiumin ‘Fadil Vokrri’?

Tifozët finlandezë festojnë më shqiponjën dykrenare (FOTO)

Tifozët finlandezë festojnë më shqiponjën dykrenare (FOTO)

Genta Ismajli po vjen me një bashkëpunim ndërkombëtar

Genta Ismajli po vjen me një bashkëpunim ndërkombëtar

Cilat janë pesë komplekset kryesore të femrave në seks?

Cilat janë pesë komplekset kryesore të femrave në seks?

Enca ndan foto nga xhirimet e videoklipit, nuk ia zënë as kamera gjoksin e madh

Enca ndan foto nga xhirimet e videoklipit, nuk ia zënë as kamera gjoksin e madh