SHBA tregon tre hapat që do ndërmerren: Shqipëria do të fitojë vendin e saj në BE

28.10.2019 18:51
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
SHBA tregon tre hapat që do ndërmerren: Shqipëria do të fitojë vendin e saj në BE

E ngarkuara me punë në Ambasadën e SHBA-së në Tiranë, Leyla Moses-Ones u shpreh e bindur se Shqipëria do e fitojë vendin e saj si një prej anëtareve të Bashkimit Evropian.

Nga konferenca ‘Shtetet e Bashkuara të Amerikës në Ballkanin Perëndimor’, Moses-Ones tregoi edhe tre hapat që Shqipëria do të ndërmarrë edhe më fuqishëm, për të bërë mundur anëtarësimin në BE.
“Ndërsa shqyrtoj prioritetet e politikës së Shteteve të Bashkuara për rajonin, do të përqendrohem në politikën e Sh.B.A-së ndaj Shqipërisë, një vend me një angazhim të demonstruar ndaj bashkësisë transatlantike. Ajo që bëni dhe zgjedhjet që ndërmerrni kanë pasoja të mëdha për bashkësinë euro-atlantike. Më lejoni t’ju them se si.

Po, deklarata e 18 tetorit e Këshillit të Evropës për zgjerimin ka frymëzuar faqe të tëra komentesh. Ja se çfarë ka rëndësi: Shqipëria është tashmë një vend kandidat – kjo nuk ka ndryshuar. Puna që po tashmë po vazhdon dhe ajo çfarë mbetet për t’u bërë nuk ka ndryshuar. Shqipëria do të fitojë vendin e saj në radhët e shteteve anëtare të BE-së duke dyfishuar përpjekjet për zbatimin e reformave në drejtësi, fshirë korrupsionin dhe fitoren mbi plagën e krimit të organizuar. Kjo ka të bëjë me vlerat; kjo ka të bëjë me sundimin e ligjit; kjo ka të bëjë me begatinë dhe mundësinë për qytetarët shqiptarë”, u shpreh diplomatja amerikane.

Shqipëria jo vetëm që po punon shumë për reformën në drejtësi, shtoi Moses-Ones, por tashmë reforma zgjedhore është bërë një projekt kombëtar që qeveria, opozita parlamentare dhe partitë opozitare jashtë tij, po e ndjekin.

“Drejtuesit e Shqipërisë kanë treguar vullnetin për të bërë kompromis për hir të së mirës të përbashkët”, theksoi Moses-Ones. /tch

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


SHBA tregon tre hapat që do ndërmerren: Shqipëria do të fitojë vendin e saj në BE

SHBA tregon tre hapat që do ndërmerren: Shqipëria do të fitojë vendin e saj në BE

Përfundon takimi grupeve punuese të LDK-së dhe VV-së, dakordohen për reformat në fushën e ekonomisë

Përfundon takimi grupeve punuese të LDK-së dhe VV-së, dakordohen për reformat në fushën e ekonomisë

Matthew Palmer nesër viziton Shkupin

Matthew Palmer nesër viziton Shkupin

Kosnett në VV për të mësuar ku kanë shkuar bisedimet me LDK-në

Kosnett në VV për të mësuar ku kanë shkuar bisedimet me LDK-në

PDK’ja dhe AAK’ja të pavendosura rreth përfshirjes në dialog

PDK’ja dhe AAK’ja të pavendosura rreth përfshirjes në dialog

Policia mban sesion informues lidhur me pasojat e radikalizmit, parandalimin dhe risocializimin

Policia mban sesion informues lidhur me pasojat e radikalizmit, parandalimin dhe risocializimin

Kurti takohet me Yagcilar, shprehin gatishmëri për bashkëpunim

Kurti takohet me Yagcilar, shprehin gatishmëri për bashkëpunim

VV nuk heq dorë, do t’i kërkojë Supremes që të vendos pro numërimit të votave të diasporës

VV nuk heq dorë, do t’i kërkojë Supremes që të vendos pro numërimit të votave të diasporës

Investimet e KEK-ut në projektet e ambientit

Investimet e KEK-ut në projektet e ambientit

Rama: U bë disa herë që BE nuk mban fjalën, ja shembulli flagrant

Rama: U bë disa herë që BE nuk mban fjalën, ja shembulli flagrant

AGK reagon pas sulmit fizik ndaj gazetares

AGK reagon pas sulmit fizik ndaj gazetares

Ambasadori amerikan në takim me Daçiqin, flasin për Kosovën

Ambasadori amerikan në takim me Daçiqin, flasin për Kosovën

Kelmendi: Pa PDK-në nuk ka Kosovë, ne akoma nuk ja kemi nis

Kelmendi: Pa PDK-në nuk ka Kosovë, ne akoma nuk ja kemi nis

Në 2021 do të fillojë regjistrimi i popullsisë në Kosovë

Në 2021 do të fillojë regjistrimi i popullsisë në Kosovë

Zyra e BE-së: Erasmus program i nevojshëm për Kosovën

Zyra e BE-së: Erasmus program i nevojshëm për Kosovën

Daçiq: Seanca e Këshillit të Sigurimit për Kosovën do të mbahet më 31 tetor

Daçiq: Seanca e Këshillit të Sigurimit për Kosovën do të mbahet më 31 tetor