“Serbët e Kosovës s’kanë guxim të votojnë kundër Listës Serbe”

11.09.2019 14:30
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
“Serbët e Kosovës s’kanë guxim të votojnë kundër Listës Serbe”

Lista Serbe, për shkak të shtrirjes së saj dominuese, pritet të triumfojë në zgjedhjet e 6 tetorit. Sipas njohësve të rrethanave politike, qytetarët serbë në Kosovë nuk kanë guxim të votojnë një parti tjetër.

Fatmir Sheholli, drejtor i Institutit për Afirmimin e Marrëdhënieve Ndëretnike, duke folur për gazetën “Zëri” ka thënë se në bazë të hulumtimeve që ky institut ka bërë ka pak gjasa që rezultati të ndryshojë në komunat me shumicë serbe. Sipas tij, Lista Serbe do të vazhdojë të dominojë.

“Në bazë të statistikave dhe hulumtimeve që jemi duke i bërë si institut lidhur me format dhe veprimet të cilat janë prezente, unë jam shumë skeptik që partitë tjera politike ose më mirë të them koalicioni ‘Liria’, Partia e Pavarur Liberale dhe Partia e Serbëve të Kosovës do të arrijnë ndonjë sukses në bazë të asaj çfarë kam parë deri më tani”, ka deklaruar ai.

Sheholli thotë se çdo ditë u arrijnë informata se qëndrimi i Listës Serbe dhe i zyrtarëve të Beogradit mbetet po i njëjti siç ka qenë edhe më herët.

Sipas tij, do të jetë i vështirë edhe lobimi për partitë tjera, duke qenë se Lista Serbe ka dhjetë kryetarë komunash që do të lobojnë për LS-në. Më tutje Sheholli ka thënë se serbët e Kosovës, duke i parë vështirësitë që ua krijon Beogradi e Lista Serbe atyre që kundërshtojnë këtë subjekt politik, nuk do të kenë guximin të votojnë kundër Listës Serbe.

“Lista Serbe e ka në mënyrë absolute përkrahjen e Beogradit, kurse ndaj të gjithë të tjerëve ka momente që u bëjnë ndalesa në kufij dhe probleme të tilla. Kur serbët e Kosovës i shohin këto sjellje në kufij, t’ua them të drejtën në bazë të analizave shohim se serbët e Kosovës vështirë e kanë të guxojnë të votojnë për ndonjë parti tjetër që nuk është Lista Serbe”, ka thënë ai.

Kurse Mazllum Baraliu, njohës i rrethanave politike, ka thënë për gazetën “Zëri” se pozicioni dominues i Listës Serbe mund të ndryshojë vetëm nëse qytetarët kanë guxim të votojnë të lirë.

“Nëse do të ketë besim dhe guxim qytetari t’ua japë votën liderëve të tjerë që janë bashkuar me një grup i cili është ‘anti’ Lista Serbe dhe ‘anti’ dirigjim nga Beogradi do të pritej ndryshimi. Nëse kanë parasysh interesat e drejtpërdrejta të tyre në institucionet e Kosovës, t’i votojnë ata që janë të zgjedhur nga vullneti qytetar pa ndikime nga jashtë, atëherë do të ketë ndryshim dhe Lista Serbe do të kishte një pozicion tjetër nga ai dominues që e ka”, ka thënë ai.

Sipas tij, Lista Serbe ka ngjallur frikë te shumica serbe, prandaj qytetarët e kanë të vështirë të japin lirshëm votën e tyre.

“Shembuj të tillë si ai në Shtërpcë, ku punëtori largohet nga puna pa asnjë bazë ligjore, vetëm pse është pjesë e një subjekti tjetër politik, flet shumë për pozitën e vështirë dhe të pavolitshme të votuesit të komunitetit serb në Kosovë dhe mundësisë që lirshëm ta japin votën”, ka përfunduar ai.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Letra e hapur e gazetarëve europianë: Paketë lehtësuese për mediat

Letra e hapur e gazetarëve europianë: Paketë lehtësuese për mediat

Me propozim të ministres Dumoshi, aprovohet nisma për anëtarësim në EURIMAGES

Me propozim të ministres Dumoshi, aprovohet nisma për anëtarësim në EURIMAGES

Bushati: Albin Kurti u votua nga qytetarët, klasa e vjetër kërkon të kthehet aty ku ishin më parë

Bushati: Albin Kurti u votua nga qytetarët, klasa e vjetër kërkon të kthehet aty ku ishin më parë

Politikani gjerman vendos të infektohet qëllimisht me koronavirus: Nuk qenka aq e lehtë sa e mendoja

Politikani gjerman vendos të infektohet qëllimisht me koronavirus: Nuk qenka aq e lehtë sa e mendoja

Rrahje në karantinë, Policia ndërhyn te Qendra e Studentëve

Rrahje në karantinë, Policia ndërhyn te Qendra e Studentëve

17 të infektuar me koronavirus në komunat veriore të Kosovës

17 të infektuar me koronavirus në komunat veriore të Kosovës

Quni: Një pjesëtar i FSK-së është i infektuar me koronavirus

Quni: Një pjesëtar i FSK-së është i infektuar me koronavirus

E frikshme nga 15 teste, 12 dalin pozitiv me Koronavirus

E frikshme nga 15 teste, 12 dalin pozitiv me Koronavirus

“Po heqim dorë nga dashuritë tona…” Intervista prekëse e infermieres shqiptare në Itali: Forcën e mora nga…

“Po heqim dorë nga dashuritë tona…” Intervista prekëse e infermieres shqiptare në Itali: Forcën e mora nga…

8 vjeçarja vdes nga ‘simptoma pneumonie’ disa orë pas testit të koronavirusit

8 vjeçarja vdes nga ‘simptoma pneumonie’ disa orë pas testit të koronavirusit

Meta: Mediat nuk duhen braktisur, janë në vijën e parë të raportimit në këto momente tepër të vështira

Meta: Mediat nuk duhen braktisur, janë në vijën e parë të raportimit në këto momente tepër të vështira

Ish-ambasadori amerikan në Beograd i jep të drejtë Kurtit: Kosovës për reciprocitet tregtar ndaj Serbisë

Ish-ambasadori amerikan në Beograd i jep të drejtë Kurtit: Kosovës për reciprocitet tregtar ndaj Serbisë

Qeveria emëron bordet e përkohshme në tri ndërmarrje publike, ndan shtesa për pagat e mësuesve

Qeveria emëron bordet e përkohshme në tri ndërmarrje publike, ndan shtesa për pagat e mësuesve

Humolli: Sipas parashikimeve, në fund të prillit do të bie numri i rasteve me COVID-19

Humolli: Sipas parashikimeve, në fund të prillit do të bie numri i rasteve me COVID-19

Ndërroi jetë e moshuara/ Arrestohet bashkëshorti dhe të afërmit, i shkuan në varrim

Ndërroi jetë e moshuara/ Arrestohet bashkëshorti dhe të afërmit, i shkuan në varrim

Haradinaj: Nuk shoh mundësi bashkëpunimi me VV, kemi krijuar distancë të madhe

Haradinaj: Nuk shoh mundësi bashkëpunimi me VV, kemi krijuar distancë të madhe