Sela: Sot do të rivendoset demokracia dhe do t’i jepet fund monizmit 18 vjeçar

15.07.2020 16:15
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Sela: Sot do të rivendoset demokracia dhe do t’i jepet fund monizmit 18 vjeçar

Kryetari i Aleancës për Shqiptarët, Ziadin Sela pasi ka votuar në zgjedhjet nacionale të Maqedonisë së Veriut ka thënë se në mbrëmjen e sotme do të rivendoset demokracia dhe do t’i jepet fund monizmit 18 vjeçar.

Zela pasi përfundoi obligimin e tij Kushtetues shprehi shqetësimin e tij se pjesa shqiptare e partive në pushtet po bënë presion dhe shantazh te qytetarët.

Ecuria është e kënaqshme njerëzit dalin të votojnë. Besoj që sot do të rivendoset demokracia dhe do të jepet fund monizmit 18 vjeçar”, u shpreh ai.

Ai i dënoi disa prej incidenteve që ndodhën sot gjatë procesit zgjedhor.

Pushteti vazhdon me atë që ka bërë periudhën e fundit, pjesa shqiptare e pushtetit duke bërë presion dhe shantazh tek qytetarët”, deklaroi Sela.

Derisa i bëri thirrje qytetarëve të dalin në mënyrë masive për të votuar.

Është një ditë e rëndësishme sot për demokracinë e vendit, është një ditë e rëndësishme për proceset euro-integruese. Ju bëj thirrje të gjithë qytetarëve të dalin sa më masovikisht, kuptohet duke u kujdesur dhe të shprehin vullnetin e tyre. Të flasin zëshëm për gjithçka që s’kanë mundur të flasin nga zgjedhjet e fundit të 2016. Me fjalë të tjera sot është dita kur fuqia është në dorë të qytetarit dhe votuesit, e jo në dorë të funksionarëve partiak të cilët ndoshta ia kanë sjell në majë të hundës qytetarëve”, tha ai.

Maqedonia e Veriut sot për ditën e tretë me radhë po mban zgjedhjet nacionale./kp/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Sela: Sot do të rivendoset demokracia dhe do t’i jepet fund monizmit 18 vjeçar

Sela: Sot do të rivendoset demokracia dhe do t’i jepet fund monizmit 18 vjeçar

Hoti në takim me Komisionerin për Fqinjësi dhe Zgjerim, Oliver Varhelyi – flasin për procesin e liberalizimit të vizave

Hoti në takim me Komisionerin për Fqinjësi dhe Zgjerim, Oliver Varhelyi – flasin për procesin e liberalizimit të vizave

Rezultate pozitive: Vaksina britanike e ka nxitur prodhimin e antitrupave kundër koronavirusit

Rezultate pozitive: Vaksina britanike e ka nxitur prodhimin e antitrupave kundër koronavirusit

Bllokohen llogaritë bankare të Telekomit, Sindakata paralajmëron protesta

Bllokohen llogaritë bankare të Telekomit, Sindakata paralajmëron protesta

Konfirmohen edhe 119 raste me COVID-19 në Kosovë

Konfirmohen edhe 119 raste me COVID-19 në Kosovë

Ahmeti: Pres që të jemi fitues absolut në kombin shqiptar

Ahmeti: Pres që të jemi fitues absolut në kombin shqiptar

31 pacientë me COVID-19 në Spitalin e Prizrenit, dy të intubuar dhe 31 të tjerë po presin rezultatet e testimit

31 pacientë me COVID-19 në Spitalin e Prizrenit, dy të intubuar dhe 31 të tjerë po presin rezultatet e testimit

Nis ndërtimi i xhamisë qendrore në Prishtinë

Nis ndërtimi i xhamisë qendrore në Prishtinë

Von Cramon: Kosovarët e kanë merituar liberalizimin e vizave

Von Cramon: Kosovarët e kanë merituar liberalizimin e vizave

Vogel nuk pret ndonjë marrëveshje në takimin e nesërm Kosovë-Serbi

Vogel nuk pret ndonjë marrëveshje në takimin e nesërm Kosovë-Serbi

Krasniqi zotohet se prodhimet vendore do t’i ketë prioritet

Krasniqi zotohet se prodhimet vendore do t’i ketë prioritet

PDK akuzon LVV për shpenzime enorme në dreka zyrtare

PDK akuzon LVV për shpenzime enorme në dreka zyrtare

OAK: Të lirohen çerdhet dhe të hiqen kufizimet

OAK: Të lirohen çerdhet dhe të hiqen kufizimet

Marrëveshja Serbi-Kosovë: A mundet BE-ja të ketë sukses atje ku Trump dështoi?

Marrëveshja Serbi-Kosovë: A mundet BE-ja të ketë sukses atje ku Trump dështoi?

Ambasada amerikane reagon pas rritjes së numrit të rasteve me koronavirus në Kosovë

Ambasada amerikane reagon pas rritjes së numrit të rasteve me koronavirus në Kosovë

Gjini merr mbështetje nga Tahiri për projektet e Komunës së Gjakovës

Gjini merr mbështetje nga Tahiri për projektet e Komunës së Gjakovës