Sanksionet amerikane ndaj Iranit

13.01.2018 09:39
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Sanksionet amerikane ndaj Iranit

Sekretari amerikan i Thesarit Steven Mnuchin tha të enjten se pret që Shtëpia e Bardhë të vendosë sanksione të reja ndaj Iranit mbi programin e raketave balistike dhe veprimet e tij të dyshuara destabilizuese në Lindjen e Mesme. Por ai vuri në dukje se vendimi për të vazhduar ose jo pezullimin e sanksioneve të tjera në përputhje me marrëveshjen bërthamore të vitit 2015, mbetet në dorën e Presidentit Donald Trump. Afati i fundit për këtë vendim skadon sonte, dhe siç njofton nga Londra korrespondenti Henry Ridgwell, nënshkruesit e tjerë po e bëjnë të qartë mbështetjen e tyre për marrëveshjen.

Protestuesit në Bruksel demonstruan kundër vizitës së ministrit të Jashtëm Iranian Mohammad Javad Zarif të enjten në shenjë solidariteti me demonstratat e fundit anti-qeveritare në Iran.

Por ndërsa hyri në ndërtesën e Bashkimit Evropian, zoti Zarif u prit ngrohtësisht nga homologët e tij të BE-së që këmbëngulën se marrëveshja bërthamore e vitit 2015 po funksionon.

“Ajo po realizon synimin kryesor që ka të bëjë me mbajtjen nën kontroll dhe nën vëzhgim të programit bërthamor të Iranit”, tha shefja e politikës së jashtme të BE-së, Federica Mogherini.

Ministri i Jashtëm i Britanisë Boris Johnson tha se veprimet e tjera të Iranit në Lindjen e Mesme nuk duhet të ndikojnë marrëveshjen bërthamore.

“Përtej marrëveshjes bërthamore ne duhet të përqëndrohemi në atë që mund të bëjë Irani për të zgjidhur krizën e tmerrshme në Jemen, për të ndihmuar në avancimin e paqes në Siri dhe në zgjidhjen e çështjeve të tjera në rajon”, tha Boris Johnson, Sekretari i Jashtëm i Britanisë.

Takimi u zhvillua në prag të afatit të presidentit amerikan Donald Trump për të vazhduar ose jo pezullimin e sanksioneve ndaj Iranit, pjesë e marrëveshjes bërthamore.

Sekretari amerikan i Thesarit Steve Mnuchin u tha gazetarëve të enjten se vendimi do të merret nga presidenti, por ai pret sanksione të reja shtesë nga Shtëpia e Bardhë.

“Pres sanksione të reja ndaj Iranit. Jemi duke i shqyrtuar. Mendoj se do të ketë sanksione të tjera në të ardhmen”, tha Sekretari i Thesarit Steve Mnuchin.

Marrëveshja e vitit 2015 bëri që të hiqeshin disa sanksione ndaj Teheranit në këmbim të ngrirjes së aktivitetit të pasurimit bërthamore. Agjencia bërthamore e OKB-së, IAEA, thotë se Teherani po përmbush detyrimet e marrëveshjes.

Por Evropa dhe Shtetet e Bashkuara e shohin ndryshe marrëveshjen bërthamore, thotë analistja Paulina Izewicz.

“Nga prespektiva amerikane, marrëveshja – edhe pse është një marrëveshje bërthamore – është më shumë sesa thjesht bërthamore. Ka shqetësime për programin e raketave balistike të Iranit, aktivitetet rajonale të Iranit. Këto çështje nuk janë të rëndësishme për Evropën.”

Megjithë mbështetjen e Evropës për marrëveshjen bërthamore, zonja Izewicz thotë se e ardhmja e saj varet nga vendimi i presidentit Trump.

“Edhe pse të gjitha palët janë përpjekur të theksojnë se është një marrëveshje shumëpalëshe, nga ana praktike qëndrimi në të i Shteteve të Bashkuara është tepër i rëndësishëm për të ardhmen e saj, pikë së pari për shkak të lehtësimit të sanksioneve dhe ndikimit të madh që kanë”, thotë analistja.

Të gjithë sytë janë tani në Uashington, ndërsa Donald Trump përgatitet të bëjë atë që disa thonë është një nga vendimet më të rëndësishme të politikës së jashtme të presidencës së tij një vjetore.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!
Konkurs për kameraman/e dhe fotograf/e
artikull i sponzorizuar


Trupi i pajetë i Jonuz Musliut arrin sonte në Kosovë

Trupi i pajetë i Jonuz Musliut arrin sonte në Kosovë

Demarkacioni mbetet pezull, Komisioni e procedoi por Kryesia “s’mund” ta shqyrtojë

Demarkacioni mbetet pezull, Komisioni e procedoi por Kryesia “s’mund” ta shqyrtojë

Lluka tregon se sa dëmtohet Kosova nëse kontrata për Kosovën e Re s’kalon në Kuvend

Lluka tregon se sa dëmtohet Kosova nëse kontrata për Kosovën e Re s’kalon në Kuvend

Zbulohet çfarë tha Dardan Molliqaj në Pejë: Vetëvendosja do të ndahet në dysh

Zbulohet çfarë tha Dardan Molliqaj në Pejë: Vetëvendosja do të ndahet në dysh

Mësohet nga e ka origjinën vetura e djegur pas vrasjes së Ivanoviqit

Mësohet nga e ka origjinën vetura e djegur pas vrasjes së Ivanoviqit

Isa Mustafa po bëhet më mirë me shëndet

Isa Mustafa po bëhet më mirë me shëndet

Ministri premton: Mungesa e barnave do të zgjidhet sivjet!

Ministri premton: Mungesa e barnave do të zgjidhet sivjet!

Qeriqi: Delawie ia don të mirën Kosovës, fajin e kanë partitë

Qeriqi: Delawie ia don të mirën Kosovës, fajin e kanë partitë

“Vdekje e shqiptarëve”, nisin kërcënime ndaj shqiptarëve në Serbi, pas vrasjes së Ivanoviqit

“Vdekje e shqiptarëve”, nisin kërcënime ndaj shqiptarëve në Serbi, pas vrasjes së Ivanoviqit

MASHT-i s’e ka pyetur fare UP-në për Udhëzimin Administrativ për avancime të stafit

MASHT-i s’e ka pyetur fare UP-në për Udhëzimin Administrativ për avancime të stafit

Nora Gjakova fiton medaljen e artë

Nora Gjakova fiton medaljen e artë

Masakra e 20 shqiptarëve me urdhër të Oliver Ivanoviqit. Çka thonë familjarët për vrasjen e tij?

Masakra e 20 shqiptarëve me urdhër të Oliver Ivanoviqit. Çka thonë familjarët për vrasjen e tij?

MASHT nxjerr Udhëzimin për parimet e njohjes së platformave dhe revistave ndërkombëtare

MASHT nxjerr Udhëzimin për parimet e njohjes së platformave dhe revistave ndërkombëtare

Kryetari i Vushtrrisë Përsëri Shpenzon Vetëm 69 Euro

Kryetari i Vushtrrisë Përsëri Shpenzon Vetëm 69 Euro

Mushkolaj: Vizita e Vuçiqit në Kosovë, kthim prapa për institucionet e Kosovës

Mushkolaj: Vizita e Vuçiqit në Kosovë, kthim prapa për institucionet e Kosovës

Biznesmeni i afërt me AAK-në përfiton tender nga zyra e Kryeministrit Haradinaj

Biznesmeni i afërt me AAK-në përfiton tender nga zyra e Kryeministrit Haradinaj