Samsung në telashe

10.10.2016 20:54
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Samsung në telashe

Dy kompani të telefonisë celulare në SHBA kanë ndaluar zëvendësimet apo shitjet e telefonit Samsung Note 7, pas raporteve të reja se edhe pajisjet e zëvendësuara kanë probleme kritike me bateritë.

Kompanitë AT&T dhe T-Mobile thanë se kanë nisur hetimet për pajisjet difektoze dhe ndërkohë, shitjet e zëvendësimet e tyre për publikun do të ndalen, pasi nuk mund të garantohet siguria. Telashet e kolosit koreano-jugor me pajisjen e tij më të re Note 7 duket se nuk kanë të sosur, pasi mediat raportojnë se Samsung ka ndaluar plotësisht prodhimin e këtij celulari.

Zyrtarisht, Samsung nuk ka komentuar situatën, por zyrtarë të tij pranuan ndalimin e prodhimit të Note 7. Në shtator, firma koreano-jugore tërhoqi shumë prej këtij modeli nga tregu, për shkak të baterisë difektoze që shpërthente apo nxirrte tym. Megjithëse pak ditë më parë kompania raportoi se pajisja ishte e sigurt, nuk kanë munguar raportet për probleme tek ato që ishin zëvendësuar apo riparuar.

Analistët thonë se kjo është një goditje e fortë për Samsung dhe është reflektuar me një humbje prej 4% në bursat aziatike. Kompania koreano-jugore tha se po punon intensivisht për të zgjidhur problemin, por duket se “de facto”, pajisja e saj më e re ka marrë fund dhe zor se do të mund të rifitojë besimin e publikut për të vazhduar shitjet./TCH/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


AKEP u kërkon bizneseve të blejnë menjëherë “domain.al”

AKEP u kërkon bizneseve të blejnë menjëherë “domain.al”

Monedha kriptografike “petro” e Venezuelës ka ngritur 735 milion dollarë

Monedha kriptografike “petro” e Venezuelës ka ngritur 735 milion dollarë

Samsung redukton prodhimin e ekraneve OLED nga shitjet e dobëta të iPhone X

Samsung redukton prodhimin e ekraneve OLED nga shitjet e dobëta të iPhone X

Startup Grind pret një prej biznesmenëve më të suksesshëm Shqiptarë, Hetem Ramadani

Startup Grind pret një prej biznesmenëve më të suksesshëm Shqiptarë, Hetem Ramadani

Hakerët piratojnë rrjetin kompjuterik cloud të Tesla për gërmimin e monedhave kriptografike

Hakerët piratojnë rrjetin kompjuterik cloud të Tesla për gërmimin e monedhave kriptografike

Instituti Kanadez i Teknologjisë organizon garën kibernetike @CIT Hakathon 2018

Instituti Kanadez i Teknologjisë organizon garën kibernetike @CIT Hakathon 2018

Prezantohet portali gjeografik i Tiranës me të dhëna të hapura

Prezantohet portali gjeografik i Tiranës me të dhëna të hapura

Samsung prezantoi SSD-të me kapacitetin më të lartë në botë me 30 terabajt memorie

Samsung prezantoi SSD-të me kapacitetin më të lartë në botë me 30 terabajt memorie

Sony paralajmëron një telefon të ri javën e ardhshme

Sony paralajmëron një telefon të ri javën e ardhshme

16 bursa Japoneze do të formojnë një autoritet rregullator për monedhat kriptografike

16 bursa Japoneze do të formojnë një autoritet rregullator për monedhat kriptografike

Prezantohet koncepti i makinës autonome të Volkswagen, I.D. Vizzion

Prezantohet koncepti i makinës autonome të Volkswagen, I.D. Vizzion

Apple publikon iOS 11.2.6, adreson problemin në gjuhën Indiane

Apple publikon iOS 11.2.6, adreson problemin në gjuhën Indiane

CEO i Uber, makinat fluturese realitet pas 10 vitesh

CEO i Uber, makinat fluturese realitet pas 10 vitesh

Google zbulon një problem sigurie në shfletuesin Edge përpara se Microsoft ta adresonte

Google zbulon një problem sigurie në shfletuesin Edge përpara se Microsoft ta adresonte

29 dokumentet që nuk do të kërkohen më nga sportelet shtetërore

29 dokumentet që nuk do të kërkohen më nga sportelet shtetërore

Tregu i vështirë i shitjeve online

Tregu i vështirë i shitjeve online