Samiti Trump-Kim nuk ndalon sulmet e hakerëve Koreano-Verior ndaj Perëndimit

05.03.2019 04:25
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Samiti Trump-Kim nuk ndalon sulmet e hakerëve Koreano-Verior ndaj Perëndimit

Ndërsa Presidenti i Shteteve të Bashkuara Donald Trump dhe homologu i tij Koreano-Verior Kim Jong Un takoheshin në samitin e përbashkët, hakerët e Koresë së Veriut sulmuan vijuan sulmet ndaj kompanive Amerikane dhe Evropiane.

Këto sulme nuk ndalohen që prej 18 muajsh dhe as mbrëmjen e takimit raportoi firma e sigurisë McAfee për Nju Jork Times.

Hakerët Koreano-Verior kanë shënjestruar institucionet financiare dhe bizneset e tjera ku raportohet se vendi po përpiqet të shmangë sanksionet ekonomike.

Hulumtuesit e McAfee thanë për Times se kanë mbikëqyrur sulmet prej 18 muajsh pre të cilëve kanë rënë 100 viktima.

Ata thanë se fushata e sulmeve nuk u ndal edhe gjatë samitit dy ditor në Hanoi të Vietnamit.

McAfee vendosi të mos bënte publike listën e sulmeve por tha se do të bënte publike gjetjet. Kompanitë e sulmuara lokalizoheshin në Nju Jork, Londër, Madrid, Tokio, Tel Aviv, Romë, Bangkok, Taipei, Seul dhe Hong Kong.

Rusia dhe Kina, dy vende që nuk kanë mbajtur qëndrim nga vendit komunist, ngelën të paprekur.

Koreja e Veriut, ashtu si SHBA dhe shumë vend të tjera, është akuzuar për përdorimin e hakerëve për interesa kombëtare.

Në 2014-ën hakerët Koreano-Verior me sukses sulmuan Sony Pictures Entertainment për një film që prodhuar që tallej me liderin komunist Kim Jong Un. Ata shkatërruan serverët e Sony, paralizuar operacionet e studios dhe publikuan e-mail-et e ekzekutivëve.

Që nga sulmi ndaj Sony, hakerët në fjalë kanë përmirësuar ndjeshëm aftësitë e tyre. Në shumicën e sulmeve, hakerët Koreano-Verior me sukses kanë bërë punën e tyre thotë McAfee. Besohet se pas sulmit ndaj Linkedin fshihen po këta hakera. /PCWorld Albanian

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Interi mendon për pasuesin e Handanovic, preferohet portierin e Udineses

Interi mendon për pasuesin e Handanovic, preferohet portierin e Udineses

Vali Corleone flet për Hashim Thaçin e Albin Kurtin: Ja kush janë këta

Vali Corleone flet për Hashim Thaçin e Albin Kurtin: Ja kush janë këta

Faton Isufi dhe Dani, sjellin këngë për heroin Agim Ramadani ‘Marshi i Agimit’

Faton Isufi dhe Dani, sjellin këngë për heroin Agim Ramadani ‘Marshi i Agimit’

A duhet të kenë frikë shtatzënat nga COVID-19?

A duhet të kenë frikë shtatzënat nga COVID-19?

Kryeparlamentarja Osmani më e lumtur se kurrë, këndon së bashku me vajzat e saj

Kryeparlamentarja Osmani më e lumtur se kurrë, këndon së bashku me vajzat e saj

Apple, Google, njoftim në telefon për ekspozimin ndaj koronavirusit

Apple, Google, njoftim në telefon për ekspozimin ndaj koronavirusit

Mjekët në Gjermani vijojnë të pozojnë nudo në shenjë proteste për mungesën e mjeteve mbrojtëse (Fotot)

Mjekët në Gjermani vijojnë të pozojnë nudo në shenjë proteste për mungesën e mjeteve mbrojtëse (Fotot)

Rusi/ 35 vjeçarja vret shoqen e saj, pjesët e trupit të viktimës përfundojnë në ushqim për qentë

Rusi/ 35 vjeçarja vret shoqen e saj, pjesët e trupit të viktimës përfundojnë në ushqim për qentë

Policia e interviston Gold AG për shkak të këngës së fundit

Policia e interviston Gold AG për shkak të këngës së fundit

Klubet që nuk preken nga kriza e Koronavirus sa i përket merkatos. Reali, Interi dhe…

Klubet që nuk preken nga kriza e Koronavirus sa i përket merkatos. Reali, Interi dhe…

Njerku i kapi duke kryer marrëdhënie intime, 16 vjeçarja dhe i dashuri punësuan dikë për ta vrarë

Njerku i kapi duke kryer marrëdhënie intime, 16 vjeçarja dhe i dashuri punësuan dikë për ta vrarë

Ina: Përjetova gjendje shoku, kur Geri doli në takim me Antonetën (Foto)

Ina: Përjetova gjendje shoku, kur Geri doli në takim me Antonetën (Foto)

Griezmann, Coutinho, Pochettino… Newcastle kërkon lavdinë

Griezmann, Coutinho, Pochettino… Newcastle kërkon lavdinë

Ja çka i ndërtoi gruas së tij!

Ja çka i ndërtoi gruas së tij!

Arrestohet punonjësja e supermarketit që falsifikoi testin e koronavirusit për t’iu shmangur punës

Arrestohet punonjësja e supermarketit që falsifikoi testin e koronavirusit për t’iu shmangur punës

Sallata 3 ngjyrëshe, më e shëndetshmja e stinës

Sallata 3 ngjyrëshe, më e shëndetshmja e stinës