Rreth 5 milionë euro dëme nga breshëri në Rahovec

04.07.2018 18:42
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Rreth 5 milionë euro dëme nga breshëri në Rahovec

Komisioni për vlerësimin e dëmeve të shkaktuara në bujqësi nga breshëri dhe reshjet e shiut në Komunën e Rahovecit ka publikuar sot raportin e vlerësimeve të dëmeve në toka bujqësore.
Sipas vlerësimeve të këtij Komisioni, shiu dhe breshëri ka dëmtuar 1 mijë e 424 hektarë tokë bujqësore në vlerë prej mbi 4 milionë e 800 mijë euro.

Dëmet janë regjistruar në sektorët perimekulturë, lavërtari, vreshtari dhe pemëtari.

Sipas vlerësimit të Komisionit, sipërfaqet e tokave bujqësore të atakuara nga breshëri janë mbi 2280 hektarë dhe ka përfshirë këto zona: Sapniq, Potoqan i Ulët, Bellacërkë, Xërxë, Gexhë, një pjesë e Radostës, Bërnjak, Celinë, Nagac, Hoçë e Vogël dhe Brestoc.

Sipas raportit, dëmet më të mëdha nga breshëri janë shkaktuar në zonat kadastrale, si Sopniqi, Potoqan i Ulët dhe Gexhë, atë të Bellacerkës dhe Bërnjakës, duke u shpërndarë përreth me një shkallë më të ulët, përqindja e dëmit të shkaktuar në këto zona ka qenë deri në 100% në disa kultura bujqësore.

Përveç dëmeve nga breshëri, reshjet e shiut të cilat kanë vazhduar për disa ditë me radhë kanë ndikuar që përrenjtë e fshatrave të dalin nga shtrati i tyre dhe si rezultat i kësaj janë përmbytur shumë toka bujqësore.

Pasi që Komuna e Rahovecit njihet për kultivimin e rrushit, në këtë raport bëhet e ditur se vlera e dëmeve që i është shkaktuar vreshtarisë është mbi 1 milion euro. Në sektorin e lavërtarisë ndër dëmet më të mëdha janë krijuar në dy kulturat kryesore në grurë dhe misër.

Drejtori i Bujqësisë në Rahovec, Berat Duraku ka bërë të ditur për KALLXO.com, se të njëjtin raport të vlerësimit ia kanë dhënë sot edhe kryeministrit Ramush Haradinaj gjatë vizitës që bëri sot në këtë komunë.

Ndërkohë, Haradinaj u premtoi fermerëve të Rahovecit se do t`i përshpejtojë dhënien e subvencioneve për fermerët, të cilët janë dëmtuar së fundmi nga breshëri.

“Bujqit dhe vreshtarët e fshatrave të goditura nga breshëri i sigurova se nuk do të lihen të vetëm në përballimin e kostos së këtyre dëmeve”, ka shkruar kryeministri në Facebook.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Rreth 5 milionë euro dëme nga breshëri në Rahovec

Rreth 5 milionë euro dëme nga breshëri në Rahovec

Lutfi Haziri lëshon tryezën, thotë se për dialogun duhet të diskutohet në Kuvend

Lutfi Haziri lëshon tryezën, thotë se për dialogun duhet të diskutohet në Kuvend

Haradinaj: Limaj e Thaçi darkojnë së bashku, sjelljet në publik për vota

Haradinaj: Limaj e Thaçi darkojnë së bashku, sjelljet në publik për vota

Akuza për korrupsion ndaj ish-kryeministrit malajzian

Akuza për korrupsion ndaj ish-kryeministrit malajzian

Pas erës së fortë, bien tendat tek Hotel Grandi në Prishtinë

Pas erës së fortë, bien tendat tek Hotel Grandi në Prishtinë

Vrasja për borxh dënohet me 22 vjet e gjysmë burg

Vrasja për borxh dënohet me 22 vjet e gjysmë burg

Zyra e BE-së thirrje deputetëve: Kujdes para se ta votoni projektligjin

Zyra e BE-së thirrje deputetëve: Kujdes para se ta votoni projektligjin

Jevtiq: Konflikti i ngrirë s`është në interes të serbëve në Kosovë

Jevtiq: Konflikti i ngrirë s`është në interes të serbëve në Kosovë

100 seanca dështojnë të mbahen si pasojë e grevës së punëtorëve në Gjykatën Themelore në Prishtinë

100 seanca dështojnë të mbahen si pasojë e grevës së punëtorëve në Gjykatën Themelore në Prishtinë

Haradinaj nesër në interpelancë për 53 milionëshin që ja dha ‘Bechtel Enka-s’

Haradinaj nesër në interpelancë për 53 milionëshin që ja dha ‘Bechtel Enka-s’

Gjilani shënon 242-vjetorin e Pavarësisë së ShBA’ve

Gjilani shënon 242-vjetorin e Pavarësisë së ShBA’ve

Arsyet zyrtare të suspendimit të zyrtares së MASHT-it që u kap duke vjedhur në Belgjikë (Dokument)

Arsyet zyrtare të suspendimit të zyrtares së MASHT-it që u kap duke vjedhur në Belgjikë (Dokument)

Kërkohet marrja e masave që të ulet numri i vdekjeve në punë

Kërkohet marrja e masave që të ulet numri i vdekjeve në punë

22 vjet e gjysmë burg për Kreshnik Halitin që vitin e kaluar vrau mizorisht në Pejë Mentor Zekën

22 vjet e gjysmë burg për Kreshnik Halitin që vitin e kaluar vrau mizorisht në Pejë Mentor Zekën

Padi penale për keqpërdorimet në projektin “Shkupi 2014”

Padi penale për keqpërdorimet në projektin “Shkupi 2014”

Ministri Gashi: Projekti i Palestrës Sportive në Samadrexhë të Vushtrrisë  do të përfundoj brenda këtij viti

Ministri Gashi: Projekti i Palestrës Sportive në Samadrexhë të Vushtrrisë do të përfundoj brenda këtij viti