Rrëfimi prekës i mjekut nga “vija e frontit” të luftës me Covid-19

14.07.2020 21:44
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Rrëfimi prekës i mjekut nga “vija e frontit” të luftës me Covid-19

Mjeku Arjan Ademi, ka bërë një apel për të gjithë qytetarët që kanë ende dyshime për Covid-19.

Ademi përmes një statusi në Facebook, ka treguar sfidat me të cilat po ballafaqohen gjatë luftës për të shpëtuar jetë njerëzish.

Ai ka ftuar të gjithë ata që po dyshojnë në ekzistimin e këtij virusi që të shkojnë dhe të shohin nga afër se me çfarë po ballafaqohen 24 orë në ditë./kp/

Ky është shkrimi i tij i plotë:

Shkruan Arjan Ademi

Ju dhe bash ju qe jeni duke bere avokatin e djallit me mosbesim e mosbindje, ejani kur te doni aty ku 24h/7dite ne jave ne mantilbardhet ballafaqohemi me luften anti COVID-19.

Ani ju vazhdoni me te juven e na me tonen, ne me perkushtim, dije, profesionalizem, mund e sakrifice vazhdojme t’iu sherbejme e t’iu dalim ne ndihme te gjithe te semureve qe per fatin e keq jane prekur nga kjo semundje virale.

Po ne vazhdojme pa buke e uje me ore te tera, pa pushim e pa gjum, large familjeve e me mall per ta, larg perqafimit te femijeve e pa llogaritur rrezikun per vete e per me te dashurit tane qe na presin ne shtepi.

Ne qe me shpirt te thyer e me lot ne sy (se edhe ne jemi nga mishi e gjaku) kur humbim ndonje te semure me te cilet tashme jemi lidhur aq ngushte si mishi me thonin, ne qe çdo dite ndajme buzeqeshjen e gezimin me ata te semuret qe sherohen, ne qe çdo dite japim informata familjareve per gjendjen e rende te me te dashureve te tyre e qe me keqardhje jo rralle detyrohemi t’iu japim lajmin e trisht familjareve per humbje jete per te dashurit e tyre, ne dhe vetem ne dijme te ju flasim e te ju tregojme si eshte gjendja.

E ju qe ende nuk po arrini ta bindni veten ejani shiheni luften ne mes te jetes dhe vdekjes, ejani aty ku lotet e gezimit e dhimbjes jane ne nje vend e do te bindeni per te heshtur e menduar me arsye te shendoshe e per te reflektuar nese sadopak u ka mbetur ndergjegje.

Aman ejani e mandej dilni, shkruani e flisni, analizoni e banalizoni. Ejani se ndoshta ende jeni te verbuar nga klithmat e politikanve, analistave e banalistave qe s’e kane haberin per kete pune e te cilet i kane pushtuar TV e rrjetet sociale duke folur e duke mbjellur ankth, frike, e te pa verteta.

E juve te dashur mos na shpallni heronje se nuk eshte kohe e as nuk po kerkojme nje gje te tille, ju vetem na ndegjoni e respektoni keshillat e thirrjet tona per kujdes e maturi. Aman ndaluni mos boni politike me kete semundje virale qe e ka katandisur globin mbare!

Ne nuk do te ndalemi deri ne fund, me ndihmen e Zotit do ia dalim edhe kesaj here.

#maska #distancafizike #higjiena

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


​Mustafa për Ramushin president: S’di si e ka llogaritur ai, por s’kemi vota të mjaftueshme

​Mustafa për Ramushin president: S’di si e ka llogaritur ai, por s’kemi vota të mjaftueshme

Mustafa sfidon Osmanin: Provoje pa LDK sa vota do të marrësh

Mustafa sfidon Osmanin: Provoje pa LDK sa vota do të marrësh

​Mustafa: Jemi të gatshëm për zgjedhje pavarësisht rezultatit të sondazheve

​Mustafa: Jemi të gatshëm për zgjedhje pavarësisht rezultatit të sondazheve

Nesër protestohet kundër përgjysmimit të dënimit ndaj kriminelit serb Darko Tasiq

Nesër protestohet kundër përgjysmimit të dënimit ndaj kriminelit serb Darko Tasiq

Haki Abazi ‘zi e terr’ kundër PDK e LDK: Po bëhen gati për mega-hajninë e dimrit

Haki Abazi ‘zi e terr’ kundër PDK e LDK: Po bëhen gati për mega-hajninë e dimrit

​Shqiptari gëlltit kokainën kur sheh policinë, por nuk i shpëton dot arrestimit

​Shqiptari gëlltit kokainën kur sheh policinë, por nuk i shpëton dot arrestimit

Kryeziu: Rritja e Vetëvendosjes është produkt i besimit qytetar

Kryeziu: Rritja e Vetëvendosjes është produkt i besimit qytetar

Murati del me sqarim: Etem Arifi s’ka marrë pjesë në votimin e Qeverisë Kurti

Murati del me sqarim: Etem Arifi s’ka marrë pjesë në votimin e Qeverisë Kurti

​6 punëtorë me koronavirus, mbyllet çerdhja në Fushë Kosovë

​6 punëtorë me koronavirus, mbyllet çerdhja në Fushë Kosovë

Lajçak: Dialogu është në binarë, por nuk është autostradë e shpejtë

Lajçak: Dialogu është në binarë, por nuk është autostradë e shpejtë

Opozita kundër gjendjes së krizës, akuzon për manipulim politik

Opozita kundër gjendjes së krizës, akuzon për manipulim politik

Tahiri: Qeveria e Kosovës është e përkushtuar për ta luftuar antigjipsizmin

Tahiri: Qeveria e Kosovës është e përkushtuar për ta luftuar antigjipsizmin

​Pllana: Gjatë pandemisë ndryshuan çmimet e barnave

​Pllana: Gjatë pandemisë ndryshuan çmimet e barnave

​Reçica dhe Banka Botërore diskutojnë për mbështetjen e familjeve të varfëra në Kosovë dhe reformat e MPMS-së

​Reçica dhe Banka Botërore diskutojnë për mbështetjen e familjeve të varfëra në Kosovë dhe reformat e MPMS-së

14 viktima dhe 555 raste të reja me COVID-19

14 viktima dhe 555 raste të reja me COVID-19

Haradinaj i gëzohet vendimit të PDK’së për Ligjin e Rimëkëmbjes, fton të votohet në Kuvend

Haradinaj i gëzohet vendimit të PDK’së për Ligjin e Rimëkëmbjes, fton të votohet në Kuvend