Rekordi i golave në historinë e La Ligas, Barça gati të parakalojë Realin

28.12.2019 02:01
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Rekordi i golave në historinë e La Ligas, Barça gati të parakalojë Realin

Ndeshja e parë e Barcelonës në vitin 2020, kundër Espanyolit, në “Cornellà-El Prat” (të shtunën, 4 janar, në orën 21:00) do të ketë interes të veçantë si për pikët ashtu edhe për numrin e golave që Barça mund të shënojë në derbin e Katalunjës. Skuadra e Ernesto Valverdes, në varësi të asaj që do të ndodhë në Getafe-Real Madrid, që do të luhet në të njëjtën ditë (16:00), mund të parakalojë ekipin mbretëror sa i përket numrit të përgjithshëm të golave ​​të shënuar në elitën e futbollit spanjoll. Për momentin, diferenca është në favor të “Los Blancos” me vetëm një finalizim më shumë (6137/6136).

Në fillimet e La Ligas, në sezonin 1928-1929, Real Madridi nisi të krijonte avantazhin në këtë kapitull të lojës, megjithëse Barça rikuperoi terren në periudhën 1930-1935, për të lëshuar ndaj rivalit të saj madh midis 1935 dhe 1947.

Ekipi i Barçës, megjithatë, e përmirësoi makinerinë e golave dhe midis viteve 1947-1960, iu afrua shumë Realit falë sulmuesve të mëdhenj si César, Kubala, Moreno, Manchón, Basra, Tejada, etj. Villaverde, Luis Suárez, Eulogio Martínez, Evaristo, Czibor, Kocsis dhe të tjerët, morën epërsinë ndaj Real Madridit, duke përfituar nga 43 golat që realizuan më shumë se rivalët në sezonin 1953-1954.

Në sezonin 1960-1961, Real Madridi e parakaloi sërish Barçën, e cila ktheu hegjemoninë e saj në vitin e ardhshëm, 1961-1962. Sidoqoftë, nga sa vijon dhe deri më sot, dominimi i Real Madridit ka qenë absolut. Diferenca më madhe u arrit me 139 gola në fund të fushatës 1989-1990, kur Real Madridi i “Quinta del Vulture” (Butragueno, Sanchís, Rafael Martín Vázquez, Míchel dhe Miguel Pardeza), tejkaloi për herë të parë numrin e 100 golave në sezon në La Liga.

Ekipi i ëndrrave të Johan Cruyff, me angazhimin e tij për futbollin total, filloi të ulë diferencën. Trajneri holandez, kur u largua në fund të sezonit 1995-1996, e la diferencën në -79.

Me Josep Guardiolën në stol (2008-12), diferenca vijoi të zvogëlohej (-69). Nga atëherë, Barça gradualisht e rikuperoi diferencën e mbetur. Në fund të sezonit të kaluar (2018-19), Barça, kampione e La Ligas me Ernesto Valverden në stol, shënoi plot 27 gola më shumë se Real Madridit (90-63).

Edhe gjatë sezonit aktual, deri në këtë pikë të kampionatit, “blaugranat” kanë shënuar 14 gola më shumë se “Los Blancos” ​​(47-33). Ky është çmimi që paguan në “Santiago Bernabeu” pasi lejuan largimin e Cristiano Ronaldos tek Juventusi. Portugezi u siguronte madrilenëve rreth 50 gola në vit.

Prania e Leo Messit në skuadrën e Barçës, veçanërisht nga viti 2008, kur fillon të shënojë me ritëm të çmendur, ka qenë thelbësore në uljen e diferencës së golave të shënuar. Argjentinasi, që kur u bashkua me ekipin e parë ka shënuar 432 gola në La Liga, pra është golashënuesi më i mirë në historinë e kampionatit spanjoll.

Ndeshja e parë zyrtare e Leo Messit në radhët e Barcelonës ishte pikërisht në një derbi Espanyol-Barça (0-1), të zhvilluar më 16 tetor 2004, në stadiumin “Montjuïc”./tch/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Specialja e nis intervistimin, Presidenti nuk deklarohet për media

Specialja e nis intervistimin, Presidenti nuk deklarohet për media

Policia e Kosovës arreston personin e dyshuar për tri vepra penale

Policia e Kosovës arreston personin e dyshuar për tri vepra penale

IKSHPK: 83 të shëruar dhe 132 raste me Covid-19

IKSHPK: 83 të shëruar dhe 132 raste me Covid-19

Kurti: Me qeverinë koti kriminelët dolën nga skutat

Kurti: Me qeverinë koti kriminelët dolën nga skutat

Rukiqi: Java tjetër është vendimtare për të shpëtuar ekonominë

Rukiqi: Java tjetër është vendimtare për të shpëtuar ekonominë

Limaj uron partitë shqiptare në Maqedoninë e Veriut për rezultatet e arritura

Limaj uron partitë shqiptare në Maqedoninë e Veriut për rezultatet e arritura

Veseli: Rezultati i zgjedhjeve në MV, sukses historik

Veseli: Rezultati i zgjedhjeve në MV, sukses historik

KEK: Shteti të trajtojë seriozisht situatën e krijuar në Telekomin e Kosovës

KEK: Shteti të trajtojë seriozisht situatën e krijuar në Telekomin e Kosovës

Nuk ka të dhëna për përhapjen e pandemisë Covid-19 të komuniteti RAE

Nuk ka të dhëna për përhapjen e pandemisë Covid-19 të komuniteti RAE

Mbi 100 zyrtarë të MPB’së të infektuar me koronavirus, katër nga kabineti i Veliut

Mbi 100 zyrtarë të MPB’së të infektuar me koronavirus, katër nga kabineti i Veliut

Vdes një person nga Podujeva me Covid-19

Vdes një person nga Podujeva me Covid-19

Ministrja Dumoshi në takim me drejtuesit e fitneseve në Kosovë – u premtoi shqyrtimin e mundësisë për aktivizimin e të gjitha sporteve

Ministrja Dumoshi në takim me drejtuesit e fitneseve në Kosovë – u premtoi shqyrtimin e mundësisë për aktivizimin e të gjitha sporteve

Italia mbyll kufijtë për Kosovën, Serbinë e Malin e Zi

Italia mbyll kufijtë për Kosovën, Serbinë e Malin e Zi

Ministri Kuçi bashkë me Bordin, Menaxhmentin dhe Sindikatën e Telekomit diskutuan për ngjarjet e fundit të Telekomit

Ministri Kuçi bashkë me Bordin, Menaxhmentin dhe Sindikatën e Telekomit diskutuan për ngjarjet e fundit të Telekomit

Trump e zëvendëson menaxherin e fushatës

Trump e zëvendëson menaxherin e fushatës

Agjenti i Rashicës: Leipzigu i përshtatet mirë Milotit

Agjenti i Rashicës: Leipzigu i përshtatet mirë Milotit