Reklamimi dixhital gjeneron mbi 100 miliardë dollarë të ardhura në vit

13.05.2019 20:24
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Reklamimi dixhital gjeneron mbi 100 miliardë dollarë të ardhura në vit

Të ardhurat nga reklamimi në internet zyrtarisht kanë kaluar 100 miliardë dollarët duke u rritur me 386% krahasuar me një dekadë më parë sipas IAB dhe PwC.

Mëse gjysma e të ardhurave vinë nga platformat mobile. Pothuajse një dekadë më parë reklamuesit nuk përdornin fare platformat mobile për të reklamuar.

Por ndërsa konsumatorët janë zhvendosur drejt pajisjeve mobile, reklamuesit u kanë shkuar pas. Me popullaritetin në rritje të smartfonëve, reklamuesit filluan të kuptojnë potencialin e ri të reklamimit.

Nëntë vite më pas këto platforma gjenerojnë gjysmën e dollarëve të shpenzuara në reklamim në internet.

Të ardhurat nga këto platforma kanë potencial të lartë për shkak të formateve kreative të reklamimit dhe reklamave në median sociale. Disa analistë shqetësohen se të ardhurat e shpenzuara për të fituar vëmendjen e konsumatorit do të bien.

Por të tjerë janë konfidentë se industria do të evoluojë në atë mënyrë sa të lejojë zgjerimin e mëtejshëm të ekosistemit dixhital dhe të ardhurave gjeneruar prej tij. /PCWorld Albanian

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Reklamimi dixhital gjeneron mbi 100 miliardë dollarë të ardhura në vit

Reklamimi dixhital gjeneron mbi 100 miliardë dollarë të ardhura në vit

Qendra e Shërbimeve të IT: Intervistë me Shërbimin Publik të Vitit në Maqedoni në edicionin e 7 të ICT Awards

Qendra e Shërbimeve të IT: Intervistë me Shërbimin Publik të Vitit në Maqedoni në edicionin e 7 të ICT Awards

Interneti, 59% e shqiptarëve e përdorin për Facebook e Instagram

Interneti, 59% e shqiptarëve e përdorin për Facebook e Instagram

Shkatërrohet grupi i cili vodhi 2.4 milionë dollarë në kriptomonedha përmes kartave SIM

Shkatërrohet grupi i cili vodhi 2.4 milionë dollarë në kriptomonedha përmes kartave SIM

iPhone e rinj do të ketë tre kamera të pasme dhe karikim të “kundërt”

iPhone e rinj do të ketë tre kamera të pasme dhe karikim të “kundërt”

Të Dielen Bitcoin u ngjit në 7,500 dollarë

Të Dielen Bitcoin u ngjit në 7,500 dollarë

iOS 13 sjell një lajm për keq për besnikët e Apple

iOS 13 sjell një lajm për keq për besnikët e Apple

Më 15 Qershor nis reduktimi i tarifave roaming Shqipëri-Kosovë

Më 15 Qershor nis reduktimi i tarifave roaming Shqipëri-Kosovë

Bitcoin pranë kufirit të 7,000 dollarëve

Bitcoin pranë kufirit të 7,000 dollarëve

WhatsApp do të ndalojë së funksionuari për këta përdorues

WhatsApp do të ndalojë së funksionuari për këta përdorues

Qendra Laboratorike ICTSlab organizon për fëmijët 7-14 vjeç ICT Summer Bootcamp

Qendra Laboratorike ICTSlab organizon për fëmijët 7-14 vjeç ICT Summer Bootcamp

India i bashkohet BE-së duke hetuar “monopolin” Google

India i bashkohet BE-së duke hetuar “monopolin” Google

Përdorimi i teknologjisë në parashikimin e përmbytjeve

Përdorimi i teknologjisë në parashikimin e përmbytjeve

Vendet e G7 do të simulojnë një sulm kibernetik

Vendet e G7 do të simulojnë një sulm kibernetik

Përdoruesi i Airbnb tmerrohet pasi gjen një kamër në routerin e një apartamenti

Përdoruesi i Airbnb tmerrohet pasi gjen një kamër në routerin e një apartamenti

Fitbit lançon një rrip fitnesi për fëmijët

Fitbit lançon një rrip fitnesi për fëmijët