Rama, mesazh Bashës: Ulemi dhe flasim për çdo nismë

12.05.2019 15:15
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Rama, mesazh Bashës: Ulemi dhe flasim për çdo nismë

Kryeministri Edi Rama tha se opozita nuk mund ta rrëzojë qeverinë duke bërë thirrje për dhunë. Gjithashtu shefi i qeverisë pretendon se në protestë do të shkojnë për herë e më pak njerëz, sepse ata nuk i besojnë broçkullat e tyre.

“Nuk ka shanse që të rrëzosh një qeveri legjitime, e dalë nga zgjedhjet ku ti ke qenë pjesë e qeverisë me këto forma. Nuk ka shanse, nuk ndodh. S’ka ndodhur askund dhe nuk do të ndodhë as këtu. E di që synimi është gjetkë. Është që të vendose vendi në kushte pamundësie. Nuk jemi të pagabueshëm dhe as pa gabime, por jemi të vetmit që përpiqemi, pavarësisht se herë ia dalim e herë jo”, tha Rama.

Më pas kryeministri Edi Rama tha se është i gatshëm që të bëjë dialog me Lulzim Bashën.

“Kam një mesazh për mikun tim rrugë-humbur. Kujtoje mesazhin që të kam çuar kur i ke hyrë kësaj rruge, përpara shumë kohësh. Po e përsëris prapë se nuk je vonë akoma që të kthehesh nga kjo rrugë, për një arsye të thjeshte se llogarinë ata që të ndjekin, do ta kërkojnë ty. Nuk ka lider në botë, por ti nuk je lider, që ta tërheqë partinë e vet nga stacioni i alternatives udhëheqëse nga ky stacion që thoshe aman ik. Unë jam këtu i gatshëm për dialog, për të diskutuar me Lulzim Bashën. I kanë djegur karriget e tyre dhe janë popull. Ulemi, flasim dhe kthejmë në nisma ligjore shqetësimet që ata kanë për të përmirësuar jetën e popullit, nëse kjo nuk është një luftë e ulët për të bërë një pazar. Të ulemi dhe të flasim për çdo shqetësim. Të ulemi, të flasim për çdo gjë, së ndryshe më herët se vonë, turpi do t’i ndjek pas gjithë kohës, ata të cilët kanë ende mundësi që të kenë turp”, ishte ftesa që bëri Rama.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Gjykata merr vendim për Burdushin

Gjykata merr vendim për Burdushin

Reformat në drejtësi, të domosdoshme për datën e bisedimeve me BE-në

Reformat në drejtësi, të domosdoshme për datën e bisedimeve me BE-në

Ekspert gjerman: Dialogun e ‘privatizuan’ treshja Thaçi-Mogherini-Vuçiq

Ekspert gjerman: Dialogun e ‘privatizuan’ treshja Thaçi-Mogherini-Vuçiq

Çartet ministri serb: Haradinaj është një terrorist, do ta luftojmë Kosovën kudo që na jepet rasti

Çartet ministri serb: Haradinaj është një terrorist, do ta luftojmë Kosovën kudo që na jepet rasti

Zgjedhjet e reja kthejnë në pikën zero 45 projektligje, Kuvendi i miratoi vetëm 27 për 7 muaj

Zgjedhjet e reja kthejnë në pikën zero 45 projektligje, Kuvendi i miratoi vetëm 27 për 7 muaj

Gucati s’përjashton mundësinë që Specialja të ftojë Thaçin e Veselin, Gjykatën e quan raciste

Gucati s’përjashton mundësinë që Specialja të ftojë Thaçin e Veselin, Gjykatën e quan raciste

Judah: Viti 2019 është i humbur për dialogun

Judah: Viti 2019 është i humbur për dialogun

Haradinaj pas kthimit nga Haga i dërgon porosi SHBA’së dhe Evropës

Haradinaj pas kthimit nga Haga i dërgon porosi SHBA’së dhe Evropës

Haradinaj: Ndërkombëtarët bënin presion për taksën si Serbia

Haradinaj: Ndërkombëtarët bënin presion për taksën si Serbia

Hoti ngushëllon familjarët e të aksidentuarve në Rahovec, kërkon nga komuna të shpall një ditë zie

Hoti ngushëllon familjarët e të aksidentuarve në Rahovec, kërkon nga komuna të shpall një ditë zie

Betejë diplomatike për anëtarësimin e Kosovës në INTERPOL

Betejë diplomatike për anëtarësimin e Kosovës në INTERPOL

Kolona të gjata në Merdare, katër orë pritje

Kolona të gjata në Merdare, katër orë pritje

Haradinaj: Haga më befasoi, SHBA dhe BE ta ndalin presionin ndaj Kosovës

Haradinaj: Haga më befasoi, SHBA dhe BE ta ndalin presionin ndaj Kosovës

Demailaj: AAK s’ka vija të kuqe për shqiptarë, por Haradinaj nuk e do PDK’në

Demailaj: AAK s’ka vija të kuqe për shqiptarë, por Haradinaj nuk e do PDK’në

Dy të vdekur e katër të lënduar në një aksident në Rahovec

Dy të vdekur e katër të lënduar në një aksident në Rahovec

Kadetët e FSK-së përfunduan me sukses ushtrimin ndërkombëtar „ Kampi Veror2019“ në Krivollak të Maqedonisë së Veriut

Kadetët e FSK-së përfunduan me sukses ushtrimin ndërkombëtar „ Kampi Veror2019“ në Krivollak të Maqedonisë së Veriut