Qeverisë së re i kërkohet ta rimendojë qasjen ndaj integrimit

19.11.2019 08:58
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Qeverisë së re i kërkohet ta rimendojë qasjen ndaj integrimit

Shoqëria civile ka shtruar nevojën që, nga Qeveria e re, të rimendohet qasja ndaj procesit integrues. Kjo, për shkak të mungesës së rezultateve që ka dhënë qasja e deritashme.

Nisur nga fakti që procesi do të varet shumë nga shkalla e zbatimit të Marrëveshjes së Stabilizim-Asociimit (MSA), Arbëresha Loxha, drejtoreshë ekzekutive e Grupit për Studime Juridike dhe Politike (GLPS), ka thënë se kërkohet edhe dinamikë tjetër në zbatimin e reformave, për të cilat ka dhënë Kosova zotim para Bashkimit Evropian (BE), shkruan Koha Ditore.

“Qeveria e re duhet ta trajtojë MSA-në me seriozitetin më të lartë dhe të çojë përpara reformat që parashihen me këtë marrëveshje, dhe të rritet efikasiteti në implementimin e masave të PKZMSA-së”, i ka thënë gazetës Loxha. “Gjithashtu Qeveria e re duhet të ketë një qasje të rimenduar ndaj integrimit, me theks të veçantë në reformat specifike sikur sundimi i ligjit dhe komunikimi më aktiv me shtetet e BE-së”.

Partia Demokratike, e cila deri tash ka udhëhequr me këtë ministri, në zgjedhjet e 6 tetorit ka dalë e treta për nga numri i votave. Mbështetur në qëndrime publike, ajo do të dalë në opozitë, pas më shumë se një dekade në ekzekutiv.

Sipas rezultatit preliminar të zgjedhjeve, Lëvizja Vetëvendosje ka dalë parti e parë, e pasuar nga Lidhja Demokratike. Të dyja këto subjekte janë duke zhvilluar negociata për ndërtimin e koalicionit qeverisës.

Demush Shasha, drejtor ekzekutiv i Institutit EPIK, ka shtruar nevojën që Qeveria e ardhshme të ketë mazhorancën e bollshme parlamentare dhe vullnet politik për të avancuar proceset e ngecura integruese të vendit, qoftë ato të ndërlidhura me liberalizimin e vizave, apo ato të ndërlidhura me statusin e vendit kandidat, respektivisht të MSA-së dhe ERA-s…

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Vdesin dy vëllezër në Prilluzhë të Vushtrrisë, hetohen si “vdekje të dyshimta”

Vdesin dy vëllezër në Prilluzhë të Vushtrrisë, hetohen si “vdekje të dyshimta”

Shtrirja e VV-së në Maqedoni, Ahmeti e quan të pashëndetshme – thotë se e copëton elektoratin shqiptar

Shtrirja e VV-së në Maqedoni, Ahmeti e quan të pashëndetshme – thotë se e copëton elektoratin shqiptar

Agim Bahtiri merr pjesë në protestën e Mitrovicës, ku u protestua edhe kundër tij

Agim Bahtiri merr pjesë në protestën e Mitrovicës, ku u protestua edhe kundër tij

Lutfi Haziri jep detaje për nëntë rastet e reja me Covid-19 në Gjilan

Lutfi Haziri jep detaje për nëntë rastet e reja me Covid-19 në Gjilan

Vetëvendosje thotë se Qeveria Hoti hoqi dorë nga shtetësia për të shkuar në dialog me Serbinë

Vetëvendosje thotë se Qeveria Hoti hoqi dorë nga shtetësia për të shkuar në dialog me Serbinë

Deputeti gjerman Peter Beyer: Kosova duhet të refuzojë pazarin e ndyrë

Deputeti gjerman Peter Beyer: Kosova duhet të refuzojë pazarin e ndyrë

Haxhiu: Qeveria jolegjtime paska hequr dorë nga hetimi dhe gjykimi i krimeve të luftës

Haxhiu: Qeveria jolegjtime paska hequr dorë nga hetimi dhe gjykimi i krimeve të luftës

Në Amerikë, del nga burgu ortaku i Pablo Escobarit

Në Amerikë, del nga burgu ortaku i Pablo Escobarit

Më 27 qershor, Kosova e Serbia do të diskutojnë për marrëveshje të tipit mini-Schengen

Më 27 qershor, Kosova e Serbia do të diskutojnë për marrëveshje të tipit mini-Schengen

Tensionet Turqi-Francë, NATO thërret takim virtual për sqarime

Tensionet Turqi-Francë, NATO thërret takim virtual për sqarime

Pse burrat i adhurojnë gratë me forma të theksuara?

Pse burrat i adhurojnë gratë me forma të theksuara?

Vëllai i Floyd kërkon që OKB-ja të hetojë racizmin dhe dhunën e policisë në SHBA

Vëllai i Floyd kërkon që OKB-ja të hetojë racizmin dhe dhunën e policisë në SHBA

Finalja e parë e arritur, Armend Dallku në vitin e parë si trajner

Finalja e parë e arritur, Armend Dallku në vitin e parë si trajner

AGK mirëpret reagimin e Prokurorisë në rastin e Gazetës Online “Insajderi”

AGK mirëpret reagimin e Prokurorisë në rastin e Gazetës Online “Insajderi”

Jakup Krasniqi: Qeveria “Hoti” jo e qëndrueshme

Jakup Krasniqi: Qeveria “Hoti” jo e qëndrueshme

IPhone që regjistron automatikisht ndërveprimin tuaj me policinë, nëse jeni ndaluar diku në rrugë

IPhone që regjistron automatikisht ndërveprimin tuaj me policinë, nëse jeni ndaluar diku në rrugë