Publikohen detaje të pakos stimuluese prej 130 miliardë eurosh të Gjermanisë

04.06.2020 19:40
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Publikohen detaje të pakos stimuluese prej 130 miliardë eurosh të Gjermanisë

Gjermania ka rënë dakord për një paketë të re stimulimi të brendshëm të mërkurën me vlerë 130 miliardë euro, madje më e lartë se shuma maksimale që pritej më parë.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, ka qenë kancelarja gjermane Angela Merkel ajo që ka bërë të ditur masën gjatë një konference për shtyp pasi koalicioni njoftoi stimulimin.

“Madhësia e paketës do të arrijë në 130 miliardë euro për vitet 2020/2021, 120 miliardë prej të cilave do të shpenzohen nga qeveria federale”.

Merkel shtoi: “Ne kemi një paketë stimulimi ekonomik, një paketë për të ardhmen, dhe përveç kësaj, tani po merremi me përgjegjësinë tonë për Evropën dhe dimensionin ndërkombëtar”.

Partia e CDU e Merkel, si dhe partnerët e koalicionit CSU e qendrës së majtë ranë dakord për masat.

Taksa kryesore e vlerës së shtuar (TVSH) do të zvogëlohet përkohësisht nga 19% në 16% për gjashtë muaj nga 1 korriku, tha Merkel.

Masat e tjera përfshijnë sigurimin e familjeve me 300 euro shtesë për fëmijë (336 dollarë) dhe dyfishimin e zbritjes në skemën e bonusit të blerësit të makinave.

Masat e tjera përfshijnë mbështetjen e e familjeve me 300 euro shtesë për fëmijë dhe dyfishimin e zbritjes në skemën e bonusit për blerës të makinave.

Plani i shpëtimit përfshin gjithashtu një fond prej 50 miliardë eurosh për arritjen e inovacionit dhe dixhitalizimit të ndryshimeve klimatike në ekonominë gjermane.

Bashkimi Evropian javën e kaluar propozoi një paketë rikuperimi, në vlerë prej 750 miliardë euro, për të ndihmuar bllokun prej 27 anëtarësh të mbijetojë nga “masakra ekonomike e pandemisë coronavirus”. 

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Vuçiq e pyet Hotin a di serbisht, shikoni si përgjigjet Kryeministri i Kosovës

Vuçiq e pyet Hotin a di serbisht, shikoni si përgjigjet Kryeministri i Kosovës

Blerim Latifi ka dy fjalë për xhaminë që po ndërtohet në Prishtinë

Blerim Latifi ka dy fjalë për xhaminë që po ndërtohet në Prishtinë

Vdes një polic nga Coronavirusi

Vdes një polic nga Coronavirusi

Baton Haxhiu thotë se PDK duhet të futet në Qeveri

Baton Haxhiu thotë se PDK duhet të futet në Qeveri

Lladrovci: “Unë dhe Trump jemi si të njëjtë”

Lladrovci: “Unë dhe Trump jemi si të njëjtë”

Thaçi: Unë e përfundova dëshminë, nëse gjykatësi dhe prokurori janë të paanshëm përfundimi është se s’kam kryer krime

Thaçi: Unë e përfundova dëshminë, nëse gjykatësi dhe prokurori janë të paanshëm përfundimi është se s’kam kryer krime

Matoshi: Kosova notë proteste Brukselit, Komisioneri për Zgjerim duhet ta sqarojë skandalin në Ambasadën e Serbisë

Matoshi: Kosova notë proteste Brukselit, Komisioneri për Zgjerim duhet ta sqarojë skandalin në Ambasadën e Serbisë

Lajçak tregon për temat që u biseduan në takimin Hoti-Vuçiq

Lajçak tregon për temat që u biseduan në takimin Hoti-Vuçiq

​Hoti pas takimit me Vuçiqin: Kishte progres rreth njohjes reciproke

​Hoti pas takimit me Vuçiqin: Kishte progres rreth njohjes reciproke

Jashari publikon projektin e qeshmes publike në Skenderaj

Jashari publikon projektin e qeshmes publike në Skenderaj

Gastronomët e Gjakovës ofrojnë shujta falas për mjekët kujdestarë

Gastronomët e Gjakovës ofrojnë shujta falas për mjekët kujdestarë

Gjilani pret rezultatet e Covid-19 për 72 persona

Gjilani pret rezultatet e Covid-19 për 72 persona

Rukiqi: Qeveria t`i kompensojë bizneset për dëmet që u janë shkaktuar

Rukiqi: Qeveria t`i kompensojë bizneset për dëmet që u janë shkaktuar

​Ahmeti: Të hënën fillojmë me testimet serologjike për COVID

​Ahmeti: Të hënën fillojmë me testimet serologjike për COVID

Hoti: vetmja zgjidhje është njohja reciproke në mes Kosovës e Serbisë

Hoti: vetmja zgjidhje është njohja reciproke në mes Kosovës e Serbisë

​Qytetarët sërish në Hagë në mbështetje të Thaçit (Foto)

​Qytetarët sërish në Hagë në mbështetje të Thaçit (Foto)