Pse delegacioni amerikan nuk hëngri darkë në Kosovë ashtu sikur në Serbi?

23.09.2020 21:05
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Pse delegacioni amerikan nuk hëngri darkë në Kosovë ashtu sikur në Serbi?

Drejtori i Zyrës së Protokollit të Shtetit, Orhan Hajrizi, ka folur rreth asaj se pse nuk është organizuar një darkë për delegacionin amerikanë të DFC-së që ka ardhur në Kosovë bashkë me të dërguarin e posaçëm për dialogun Kosovë-Serbi nga SHBA-ja, Richard Grenell.

Ai në Klan Kosova ka thënë se nuk është kërkuar një gjë e tillë që të organizohet ndonjë darkë për këtë vizitë.

“Jo, gjatë takimeve tona koordinuese me Ambasadën e Amerikës nuk është përmendur si çështje ose nuk është ngritur si çështje që të kemi ndonjë aktivitet të tillë, gjithçka ka qenë ashtu përbrenda margjinave zyrtare, ato veç i keni parë dhe i keni përcjell”.

I pyetur se kur ka qenë Grenell në vizitë herën e kaluar pati darkë të shtruar, ndërsa tani nuk pati, Hajrizi tha se për këtë ndikojnë shumë faktorë.

“Këtu ndikojnë shumë faktorë është agjenda e Grenell, kështu specifikisht me e përmend, me që po flasim për të mandej, janë edhe koordinimet tjera që bëhen veç protokolleve. Mandej, mund të ndodh për shembull edhe fluturimet, agjendat tjera që pasojnë pas Kosovës e kështu me radhë, dihet që ata janë zyrtarë të lartë kanë agjenda dhe aktivitete të ndryshme. Në një farë forme kjo është ajo që më së shumti e determinon edhe qëndrimin edhe agjendën e secilit zyrtar të lartë në vendin tonë”, ka thënë Hajrizi./Klan Kosova/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Pse delegacioni amerikan nuk hëngri darkë në Kosovë ashtu sikur në Serbi?

Pse delegacioni amerikan nuk hëngri darkë në Kosovë ashtu sikur në Serbi?

Tahiri: Serbia bën drama rreth Kosovës, shantazhon BE-në përmes Rusisë

Tahiri: Serbia bën drama rreth Kosovës, shantazhon BE-në përmes Rusisë

Thaçi kërkon të mos publikohen dosjet e Speciales

Thaçi kërkon të mos publikohen dosjet e Speciales

Fauci: Duhet të vaksinohet 75% e popullsisë së botës për të ndaluar përhapjen e COVID-19

Fauci: Duhet të vaksinohet 75% e popullsisë së botës për të ndaluar përhapjen e COVID-19

Zemaj kërkon nga deputetët ta votojnë pakon e rimëkëmbjes ekonomike

Zemaj kërkon nga deputetët ta votojnë pakon e rimëkëmbjes ekonomike

Prodhuesit paralajmërojnë sërish derdhjen e qumështit, kërkojnë heqjen e produkteve me origjinë bimore nga tregu

Prodhuesit paralajmërojnë sërish derdhjen e qumështit, kërkojnë heqjen e produkteve me origjinë bimore nga tregu

Policia e Kosovës shkatërron plantacione me bimë narkotike në zonën e Koshares

Policia e Kosovës shkatërron plantacione me bimë narkotike në zonën e Koshares

Deputetët kërkojnë llogari nga Vitia për Agon Musliun dhe testet nga Serbia

Deputetët kërkojnë llogari nga Vitia për Agon Musliun dhe testet nga Serbia

Arrestohet një person, përgatiti 50 mijë euro fals për t’i hedhur në treg

Arrestohet një person, përgatiti 50 mijë euro fals për t’i hedhur në treg

Qëndron Kastrati u thotë në Kuvend se nuk tërhiqet nga vendimet e tij, kapet me Shpejtim Bulliqin

Qëndron Kastrati u thotë në Kuvend se nuk tërhiqet nga vendimet e tij, kapet me Shpejtim Bulliqin

Hoti: Nuk jam kryeministër për t’u konfrontuar, por për t’i kryer obligimet

Hoti: Nuk jam kryeministër për t’u konfrontuar, por për t’i kryer obligimet

Gjendja e pacientëve që po trajtohen për COVID-19 në spitalet e Kosovës

Gjendja e pacientëve që po trajtohen për COVID-19 në spitalet e Kosovës

Zaev dhe Geer: Sundimi i ligjit, kriter kryesor për integrimin evropian

Zaev dhe Geer: Sundimi i ligjit, kriter kryesor për integrimin evropian

Një i vdekur dhe 62 raste të reja me koronavirus në Kosovë

Një i vdekur dhe 62 raste të reja me koronavirus në Kosovë

Hoti i kërkon BE-së liberalizim vizash e përfundim të dialogut me Serbinë me njohje reciproke

Hoti i kërkon BE-së liberalizim vizash e përfundim të dialogut me Serbinë me njohje reciproke

Një muaj paraburgim për personin që goditi për vdekje me veturë këmbësorin në Kamenicë

Një muaj paraburgim për personin që goditi për vdekje me veturë këmbësorin në Kamenicë