Profesori amerikan: SHBA-të dhe BE-ja duhet ta parandalojnë përfshirjen e Rusisë në dialog

14.05.2020 16:50
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Profesori amerikan: SHBA-të dhe BE-ja duhet ta parandalojnë përfshirjen e Rusisë në dialog

Profesori amerikan, Alon Ben Meir, që është edhe njohës i mirë i rrethanave politike në rajon, ka folur për tendencën e Moskës për përfshirje në dialogun mes Serbisë e Kosovës.

Në një postim në Twitter, ai ka përmendur deklaratën e ambasadorit rus në Beograd, Botsan Kharachenko, që tha se Rusia është e gatshme të involvohet në dialogun mes Kosovës dhe Serbisë, nëse kjo kërkohet nga Beogradi, shkruan lajmi.net.

Mirëpo, sipas tij, BE-ja dhe SHBA-ja duhet ta ndalojnë këtë, si një sinjal që e ardhmja e Kosovës dhe Serbisë është BE-ja.

Postimi i plotë:

Ambasadori rus në Beograad, Alexader Botsan Kharachenko, ka thënë se moska është e gatshme të involvohet në dialogun e Kosovës me Serbinë nëse Beogradi e kërkon një gjë të tillë. BE-ja dhe SHBA-të duhet të parandalojnë përfshirjen e rusisë në këtë proces, dhe të japin sinjal se e ardhmja e Kosovës dhe Serbisë është në BE.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Nesër mblidhet Kryesia e Kuvendit të Kosovës

Nesër mblidhet Kryesia e Kuvendit të Kosovës

Fabrizi: Raundet e ardhshme të dialogut Kosovë-Serbi, edhe më të vështira

Fabrizi: Raundet e ardhshme të dialogut Kosovë-Serbi, edhe më të vështira

Haki Abazi: Etem Arifi po e sfidon të gjithë sistemin shtetëror

Haki Abazi: Etem Arifi po e sfidon të gjithë sistemin shtetëror

Rakiq i shkruan Grenell: Vuçiq është diktator, nuk meriton asgjë

Rakiq i shkruan Grenell: Vuçiq është diktator, nuk meriton asgjë

Njeriu i Putinit kandidat për të parin e shërbimit inteligjent malazez

Njeriu i Putinit kandidat për të parin e shërbimit inteligjent malazez

Mustafa: Kryeministrin e udhëzon Kushtetuta, jo liderët e tri partive

Mustafa: Kryeministrin e udhëzon Kushtetuta, jo liderët e tri partive

​Viti i ri shkollor- kështu do të duken shkollat nga brend

​Viti i ri shkollor- kështu do të duken shkollat nga brend

Ismajli: Gjendja e sotme dëshmon për një rënie të madhe të infeksionit në Gjilan

Ismajli: Gjendja e sotme dëshmon për një rënie të madhe të infeksionit në Gjilan

Borrell: BE s’mund të konsiderohet forcë gjeopolitike nëse nuk e stabilizon Ballkanin

Borrell: BE s’mund të konsiderohet forcë gjeopolitike nëse nuk e stabilizon Ballkanin

Pandemia nuk i ndalon të rinjtë që të largohen nga Maqedonia e Veriut

Pandemia nuk i ndalon të rinjtë që të largohen nga Maqedonia e Veriut

Koronavirusi në Shqipëri, 4 viktima në 24 orët e fundit

Koronavirusi në Shqipëri, 4 viktima në 24 orët e fundit

​NASA blen gurët e Hënës nga njerëzit në të gjithë botën, por ka një kusht të vetëm

​NASA blen gurët e Hënës nga njerëzit në të gjithë botën, por ka një kusht të vetëm

Vetëvendosjes vazhdojnë t’i bashkohen bashkatdhetarët në SHBA

Vetëvendosjes vazhdojnë t’i bashkohen bashkatdhetarët në SHBA

KMDLNj: Përdorimi i forcës nga policët në shpërputhje të plotë me rrezikun

KMDLNj: Përdorimi i forcës nga policët në shpërputhje të plotë me rrezikun

7 vdekje dhe 71 raste të reja me COVID-19

7 vdekje dhe 71 raste të reja me COVID-19

​LVV: 100 ditët jolegjitime dhe të paligjshme e Qeverinë Hoti

​LVV: 100 ditët jolegjitime dhe të paligjshme e Qeverinë Hoti