Problemi 19 vjeçar i sigurisë në WinRAR po përdoret në disa sulme nga hakerët

15.03.2019 22:03
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Problemi 19 vjeçar i sigurisë në WinRAR po përdoret në disa sulme nga hakerët

Muajin e kaluar një problem kritik sigurie mëse 19-vjeçar u zbulua në softuerin e ekstraktimit të skedarëve .zip dhe arkivave të tjera WinRAR.

Kompania reagoi menjëherë duke e adresuar dobësinë por përdoruesit të cilët nuk kanë kaluar në versionin 5.70 janë ende të rrezikuar.

Hakerët të ndryshme kanë filluar të përfitojnë nga ky fakt. McAfee, një firmë globale e sigurisë, zbuloi në një postim në blog se kishte identifikuar më shumë se 100 exploit unikë, shumica në SHBA.

Duke ndryshuar emrin e një skedari në formatin ACE në formatin RAR, hakerët mund të manipulojnë WinRAR dhe të ekstraktojnë programe keqdashëse në direktorinë startup të kompjuterit.

Pa dijeninë e përdoruesit më pas program aktivizohet automatikisht sa herë që një kompjuter restartohet. Sipas McAfee, një exploit përdor një kopje të albumit të Ariana Grande për të ekstraktuar maluerët në kompjuterë.

Ende nuk dihet sesa njerëz janë prekur nga problemi por për fat të mirë WinRAR sot nuk është më aq i rëndësishëm sa çishte për njerëzit në 2002 kur kishte 500 milionë përdorues. Megjithatë ky sulm mund të ketë gjetur sadopak hapësirë. /PCWorld Albanian

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Problemi 19 vjeçar i sigurisë në WinRAR po përdoret në disa sulme nga hakerët

Problemi 19 vjeçar i sigurisë në WinRAR po përdoret në disa sulme nga hakerët

Tastiera Google Gboard tashmë përkthen tekstet në 103 gjuhë të botës

Tastiera Google Gboard tashmë përkthen tekstet në 103 gjuhë të botës

Qëndron shumë pranë ariut gjigant, për ta ushqyer me luleshtrydhe të ngrira (Video)

Qëndron shumë pranë ariut gjigant, për ta ushqyer me luleshtrydhe të ngrira (Video)

Presheva, Prizreni dhe Tirana ishin ndalesat e radhës së ICT Awards 7

Presheva, Prizreni dhe Tirana ishin ndalesat e radhës së ICT Awards 7

Tesla prezantoi makinën më të re elektrike për masat, Model Y

Tesla prezantoi makinën më të re elektrike për masat, Model Y

Në ujë të acartë për 10 mijë euro – do ta bënit edhe ju?! (Video)

Në ujë të acartë për 10 mijë euro – do ta bënit edhe ju?! (Video)

Microsoft lançon Xbox Live për lojërat Android dhe iOS

Microsoft lançon Xbox Live për lojërat Android dhe iOS

Facebook me një hapësirë të dedikuar adhuruesve të lojërave

Facebook me një hapësirë të dedikuar adhuruesve të lojërave

Apple i përgjigjet ankesave të Spotify me ashpërsi

Apple i përgjigjet ankesave të Spotify me ashpërsi

Universiteti i Prishtinës memorandum bashkëpunimi me Agjencinë e Regjistrimit Civil për shkëmbimin e të dhënave

Universiteti i Prishtinës memorandum bashkëpunimi me Agjencinë e Regjistrimit Civil për shkëmbimin e të dhënave

Google ka bllokuar 2.3 miliardë reklama të këqija në 2018-ën

Google ka bllokuar 2.3 miliardë reklama të këqija në 2018-ën

Startupi i parë Afrikan që hyn në bursën e Nju Jorkut

Startupi i parë Afrikan që hyn në bursën e Nju Jorkut

Samsung prezanton kapacitetin më të lartë të memories RAM për smartfonët

Samsung prezanton kapacitetin më të lartë të memories RAM për smartfonët

Përdoruesit pa pagesë të Dropbox mund të instalojnë aplikacionet vetëm në tre pajisje

Përdoruesit pa pagesë të Dropbox mund të instalojnë aplikacionet vetëm në tre pajisje

Samsung zbulon planin ambicioz me ekranet e smartfonëve

Samsung zbulon planin ambicioz me ekranet e smartfonëve

Huawei është gati nëse SHBA i ndalojnë përdorimin e Android dhe Windows

Huawei është gati nëse SHBA i ndalojnë përdorimin e Android dhe Windows