Pretendendët e Euro 2016, ja ku qëndrojnë “Kuqezinjtë”

31.03.2016 23:48
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo

Që Shqipëria “e vogël” nuk bën pjesë në listën e skuadrave pretendente për të fituar Europianin francez, kjo është e ditur megjithëse dëshira dhe vullneti i drejtuesve, futbollistëve të Kombëtares dhe tifozëve është të realizojnë surprizën më të madhe të mundshme.

Sigurisht, objektivi i parë është kalimi i grupit dhe shorti nuk ka qenë fort bujar duke na vendosur përballë skuadrave të forta si Franca organizatore, Zvicrën “e shqiptarëve” dhe Rumanisë më të mirë që prej kohës së Haxhit, që në vitet ’90 u quajt edhe “Maradona i Ballkanit”.

Por ku qëndrojnë mundësitë e “Kuqezinjve” për të fituar Euro 2016 në listën me 24 skuadra pjesëmarrëse? Sipas britanikës “The Telegraph” të parafundit.

Shqipëria renditet e 23, duke lënë pas vetëm Hungarinë. Prestigjiozja britanike shkruan në përshkrimin përkatës: “Çfarë mund të themi ndonjë gjë që nuk është thënë për Shqipërinë? Nuk ka ngelur shumë. Humbi 2-1 në miqësoren me Austrinë dhe u pa se nuk janë edhe aq “specialë”. (Le t’u provojmë të kundërtën).

Sa u takon pretendentëve, në pesë vendet e para renditja është si më poshtë:

5- Belgjika
4- Anglia
3- Spanja
2- Franca
1-Gjermania

Ndër “të mëdhatë” e tjera, Italia renditet e 6-ta, Portugalia e Ronaldos e 10-ta, ndërsa Turqia që eliminoi Holandën kuotohet shumë poshtë; e 20-ta.

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


FA Cup, kalojnë Man.City e Man Utd/ Napoli frenon Juven

FA Cup, kalojnë Man.City e Man Utd/ Napoli frenon Juven

Vdes legjenda e basketbollit Kobe Bryant se bashku me vajzën e tij

Vdes legjenda e basketbollit Kobe Bryant se bashku me vajzën e tij

Përplaset helikopteri, vdes legjenda e basketbollit Kobe Bryant

Përplaset helikopteri, vdes legjenda e basketbollit Kobe Bryant

‘Nuk ishte për mua’: Brad Pitt refuzon rolin në filmin e famshëm

‘Nuk ishte për mua’: Brad Pitt refuzon rolin në filmin e famshëm

Kupa “Nëna Terezë” bashkon skuadrat nga Kosova dhe Shqipëria

Kupa “Nëna Terezë” bashkon skuadrat nga Kosova dhe Shqipëria

Kualifikohet Chelsea, Tottenhami ndeshje shtesë me Southamptonin

Kualifikohet Chelsea, Tottenhami ndeshje shtesë me Southamptonin

“Ne kemi të njëjtën histori dhe ti mund t’ja dalësh siç ja dola unë!”/ Mesazhi i Dafina Zeqirit për vajzën 11-vjeçare që kujdesej për familjen e saj

“Ne kemi të njëjtën histori dhe ti mund t’ja dalësh siç ja dola unë!”/ Mesazhi i Dafina Zeqirit për vajzën 11-vjeçare që kujdesej për familjen e saj

Gol nga mesfusha/ E pabesueshme çfarë ka bërë shoku i Gjimshitit

Gol nga mesfusha/ E pabesueshme çfarë ka bërë shoku i Gjimshitit

Ledri Vula së shpejti me dicka të re

Ledri Vula së shpejti me dicka të re

Spinnazzola vishet zikaltër, priten edhe tre të tjere

Spinnazzola vishet zikaltër, priten edhe tre të tjere

Bebe Rexha mahnit në mbrëmjen e Spotify

Bebe Rexha mahnit në mbrëmjen e Spotify

Djali 10-vjeçar la shtatzënë 13-vjeçaren, analizat: Ai nuk mund të bëhet baba, vajza: Vetëm atë kam pasur

Djali 10-vjeçar la shtatzënë 13-vjeçaren, analizat: Ai nuk mund të bëhet baba, vajza: Vetëm atë kam pasur

Si e zgjedhin meshkujt gruan me të cilën duan të martohen

Si e zgjedhin meshkujt gruan me të cilën duan të martohen

Fero bëhet romantik, i bën dedikimin më të bukur Arbenitës

Fero bëhet romantik, i bën dedikimin më të bukur Arbenitës

Dua Lipa po vjen me këngë të re

Dua Lipa po vjen me këngë të re

Fajtor interneti/ Rreth 40 % e njerëzve midis 18 dhe 24 vjeç nuk kanë bërë kurrë seks

Fajtor interneti/ Rreth 40 % e njerëzve midis 18 dhe 24 vjeç nuk kanë bërë kurrë seks